Nově bude muset například jet trestné střílení hráč, který byl faulován a ne kterýkoliv člen týmu. Rozhodčí musí trestné střílení nařídit automaticky v případě, že brankář fauluje protihráče v úniku. Dosud následovalo trestné střílení poté, co gólman protivníka fauloval zezadu, což byla velmi nepravděpodobná situace.

"To je z našeho pohledu jedna z největších změn, protože se jedná o gólové situace, které jsou nejdůležitější. Doposud se například pád pod nohy trestal dvěma minutami," řekl člen Komise rozhodčích Českého svazu ledního hokeje Pavel Halas.

Velký vliv na hru bude mít i nařízení, že hráč, kterému spadne přilba si ji nesmí nasadit, ale musí střídat. "Jde o bezpečnost hráčů, v případě zranění u nich přece šlo o velké peníze. Mnozí si ji nasadili a neupnuli řemínkem. Pak se divili, že dostali trest. Teď je to všem jasné," uvedl mezinárodní rozhodčí Vladimír Šindler.

Po zásahu do masky se hraje dál

Upraveno bylo například i ukládání trestů v momentě, kdy hraje tým v oslabení. Dosud platilo, že když při dalším signalizovaném trestu padl gól, trest se neuložil a pokračovala přesilová hra. Nyní se ukončí odpykávaný trest a bude uložen nový trest.

Podle nových pravidel také nemá rozhodčí povinnost přerušit hru, když byl brankář zasažen do masky tvrdou střelou. Může tak učinit jen v případě, že soupeř nemá bezprostřední možnost vstřelení branky.

Gólmani jsou na druhou stranu chráněni před protihráči, kteří by se je snažili rozhodit máváním rukama nebo holí před tváří. Akce, kterou se proslavil v zámoří útočník Sean Avery, byla označena za nedovolené bránění.

Zmenšeno bylo pásmo pro střídání kolem hráčských lavic ze tří na 1,5 metru.

Počítání času zůstalo při starém

Řada změn nebude mít na hru prakticky žádný vliv. Nově například může být na hráčské lavici přítomno osm a ne šest funkcionářů, na stadionech nesmí při oddechových časech a při ošetřování hráčů hrát hudba, hokejisté musí již na rozbruslení nosit kompletní výstroj včetně zápasových dresů. Dosud řada celků na rozbruslení nastupovala ve speciálních dresech.

Na rozdíl od rozhodnutí IIHF v Česku nedojde ke změně v měření času a provádění samostatných nájezdů. Nově by se měl čas stejně jako v NHL a na mistrovství světa odpočítávat od 20:00 do nuly, což ale nedovoluje technika na řadě českých stadionů.

"Byla by to obrovská investice, proto jsme se rozhodli, že se bude čas nadále zobrazovat postaru. Je nutné, aby to bylo všude stejné," řekl generální sekretář ČSLH Martin Urban. V extralize i dalších soutěžích se i nadále budou jezdit samostatné nájezdy na jednu branku.