"Už minule jsem říkal, že když trenér nastoupí a první turnaj se nepovede, je pod tlakem. Nejsem alibista, nebudu říkat, že se nic neděje a bude se rozhodovat až v dubnu," poukázal Hadamczik na to, že nechce dosáhnout úspěšných výsledků jen při vrcholu sezonu na mistrovství světa na Slovensku. "Proto jsem rád, že tým byl tak spjatý a sehrál všechny zápasy na vysoké úrovni," dodal.

Na závěrečné tiskové konferenci nechtěl příliš komentovat, proč nominoval takřka stejný tým jako tři nepovedených představeních v Českých Budějovicích a v Helsinkách, kde národní tým neuhrál ani bod. "První turnaj by vypadal jinak, kdybychom porazili Švédy. Nebylo to ono, ale viděl jsem tam spoustu pozitivních věcí, které se teď ukázaly," řekl Hadamczik.

Nebál se být konkrétní a označil klíčové hráče týmu - Tomáše Rolinka a obránce Karla Rachůnka s Miroslavem Blaťákem. "Jsem také rád, že se ukázali dobře kluci z extraligy. Adamský byl první zápas rozlítaný, ale teď hrál dobře. Honza Kovář ukazuje, že když bude dostávat šanci, může hrát. Ivan Rachůnek hrál také velmi dobře. Nepropadl ani nikdo ze čtyř obránců z extraligy," podotkl Hadamczik i na adresu Lukáše Krajíčka, Martina Lojka, Michala Barinky a Jakuba Nakládala.

Na všechny tři zápasy postavil do branky Jakuba Štěpánka, slávistický Miroslav Kopřiva mu jen kryl záda. Naposledy využil jen jednoho gólmana na domácím turnaji Euro Hockey Tour v září 2002 Slavomír Lener, který nasadil při své první reprezentační akci tehdy sedmatřicetiletého Petra Břízu, kterému dělal dvojku Adam Svoboda. Hadamczik tento krok odůvodnil tím, že chce, aby měl Štěpánek co největší praxi z mezinárodních zápasů.

"Jsem rád, že jsem ho zabudoval ještě ve Vítkovicích. Hodně mu věřím, proto jsem si říkal, že nesmíme říkat, že něco zkoušíme. Když má gólman vysokou výkonnost, potřebuje mezinárodní zkušenosti. Teď máme tři gólmany v NHL plus Štěpánka," označil Hadamczik Štěpánka jeko kandidáta pro MS společně s někým z trojice Tomáš Vokoun, Ondřej Pavelec a Michal Neuvirth.

Při Štěpánkově formě také Hadamczik nechtěl měnit sestavu. "Jsem přesvědčený, že když hrajeme za Českou republiku, tak musíme sestavit to nejlepší, co jde. Samozřejmě, že si svou šanci zaslouží i Kopřiva, ale máme ještě dva turnaje. Uvidíme, co bude dál," pokračoval Hadamczik. "Jakub vytlačil v Petrohradě Nabokova, nebojím se mu dát více šancí. Navíc zatím toho tolik v sezoně neodchytal. Navíc Petrohrad čeká teď Spenglerův pohár, takže bude mít po turnaji několik dní volna."

Do příště bude potřeba zapracovat na přesilovkách a důrazu před brankou

Přesilové hry týmu příliš nešly. Dokázal se z nich prosadit až v neděli proti Švédsku. "Přesilovky jsme dělali jeden trénink v Praze, ve Finsku deset minut. Nechci říci, že by to kluci nezvládali, ale v daný moment byl soupeř lepší. Říkali jsme, že chceme jen střelbu a stát před bránou. Byla velká snaha to prolomit," uvedl Hadamczik.

Podle reprezentačního trenéra je také potřeba zapracovat na důraze před brankou. "Když to nebudeme dělat už u mládežnických kategorií, tak se to nezlepší. My na trénincích děláme cvičení, že tam většinou nikdo nestojí. Občas někdo. Když vidíte Švédy, tak oni mají pořád dva tři hráče před brankou. My stojíme a čekáme, až na nás přijde řada. Třeba proti Rusku jsme si pořád říkali, že to budeme striktně dávat na branku, a pak to stejně bek pošle do strany," uzavřel Hadamczik.

Související