Český hokejista Jaroslav Špaček sehrál klíčovou úlohu při vítězství Montrealu 3:2 na ledě Caroliny. Šestatřicetiletý obránce přispěl v předvánočním utkání NHL k úspěchu Canadiens dvěma přihrávkami, navíc pro tým vybojoval pět minut dlouhou přesilovou hru, když se stal terčem ataku Erika Colea. V následné početní převaze Montreal dvěma brankami otočil z 1:2 na konečných 3:2

Incident se odehrál ve 36. minutě, pouze devět sekund poté, kdy Cole dostal Carolinu do vedení. Špaček nahazoval kotouč od červené čáry do útočného pásma a domácí útočník ho v prostoru u střídaček tvrdě narazil na hrazení. Český obránce chvíli ležel po nešetrném zákroku otřesený, ale stačil se zapojit už do pětiminutové přesilové hry a připsal si i asistenci u vítězné branky. Jednu přihrávku v utkání zaznamenal i Roman Hamrlík a Tomáš Plekanec.

Špaček: Byl to zlomový moment

Oba hlavní aktéři popisované situace se pak po zápase shodli, že se jednalo o rozhodující moment utkání. "Bylo to pro nás zlomovým bodem," prohlásil Špaček. "Provedl jsem to hrozně. Stálo nás to zápas," připustil Cole. Domácí trenér Paul Maurice ale viděl chybu i na straně českého beka, který se na střet měl připravit, a celou situaci přirovnával jako náraz opilého řidiče do telefonní budky.

"Chápu, že to vypadalo nebezpečně, ale Špaček musel vědět, že dojde ke střetu, protože Cole se ho na ledě snažil nějakou chvíli chytit. Nejeli v opačných směrech, ale ve stejném. Tak akci dokončil střetem," vysvětloval Maurice. "Samozřejmě Erik musel vědět, že se Špaček v posledních sekundách otočí tvář v tvář mantinelu. Ale to mu to měl oznámit? Drahý pane, chystám se vás narazit. Můžete zaujmout správný postoj, abych nedostal pětiminutový trest?" dodal Maurice.

Vokoun si připsal 45 zákroků, Florida vyhrála

V předvánočním programu NHL se představili všichni tři čeští gólmani, z výhry se ale radoval jenom Tomáš Vokoun. Karlovarský rodák zastavil 45 ze 48 střel a dovedl Floridu k výhře 4:3 v Buffalu. Panthers si vypracovali v první třetině tříbrankový náskok, o který ale v prostředním dějství přišli. Rozhodnutí padlo až v 55. minutě z hole Jasona Garrisona.

Třetí zásah v první třetině přidal Stephen Weiss po spolupráci s Michaelm Frolíkem, který mu v přesilové hře pět na tři krásně nahrál přes brankoviště a Weiss zakončoval akci střelou do prázdné branky. Buffalo vedle dvou ztracených bodů přišlo i o nejproduktivnějšího hráče Dereka Roye, který po střetu s Dmitrijem Kulikovem opustil stadion o berlích. Podle trenéra Lindyho Ruffa to vypadá vážně, ale blíže jeho zranění nespecifikoval.

Pavelec neuspěl v souboji dvou tabulkově nejlepších gólmanů soutěže

Ondřej Pavelec neuspěl v souboji s Timem Thomasem, v duelu dvou nejlepších gólmanů soutěže v procentuální úspěšnosti zásahů a průměru inkasovaných branek na zápas. S Atlantou prohrál na ledě Bostonu 1:4, přičemž dvakrát ho překonal Shawn Thornton. Útočník, který je známý spíše bitkami a už ve druhé vteřině zápasu se pustil do pěstní výměny s Erikem Boultonem, mohl v závěru zkompletoval i hattrick, ale proti byla branková konstrukce.

Čtyři minuty před koncem vznikla i hromadná potyčka, jejímž důvodem byl hit Freddyho Mayera na Milana Lucice. Do mely se zapojilo všech deset hráčů, kteří byli v té chvíli na ledě, vyjma brankářů Pavelce a Thomase.

Crosby pokračuje ve své sérii

Michal Neuvirth stejně jako ve čtvrtek Vokoun nezastavil Sidneyho Crosbyho. Kanadský útočník překonal českého brankáře už ve čtvrté minutě a bodoval ve 23. zápase v řadě. I s jeho přispěním zvítězil Pittsburgh 3:2 po nájezdech ve Washingtonu a dostal se do čela soutěže před Philadelphii.

Neuvirth si v utkání, které bylo generálkou na novoroční střetnutí obou týmů pod širým nebem, připsal 25 úspěšných zákroků a tým podržel zejména za stavu 0:1, kdy zlikvidoval trestné střílení Jevgeniji Malkinovi. I v nájezdech si počínal dvaadvacetiletý rodák z Ústí nad Labem dobře. Nestačil pouze na provedení Krise Letanga a Pascala Dupuise, který v sedmém kole ukončil zápas.

Kuriózním způsobem dal o sobě v utkání vědět i obránce Penguins Zbyněk Michálek. V první třetině byl vyloučen za zdržování hry, když puk poslal mimo hrací plochu směrem k trestné lavici, kde trefil jednu z pracovnic. Po zásahu musela jít na ošetřovnu, kde ji ránu v oblasti spánku spravili několika stehy.

New Jersey prohrálo i pod novým trenérem

Ani změna trenéra nezafungovala v New Jersey. Devils, které včera převzal potřetí v kariéře Jacques Lemaire, prohráli v souboji dvou nejhorších týmů soutěže doma s Islanders 1:5. Na jedinou branku New Jersey přihrával Patrik Eliáš. "Vypadá to, jakoby zapomněli hrát hokej. Tohle jsem ještě nezažil. Nikdy," prohlásil po utkání Lemaire, který s Devils získal Stanley Cup v roce 1995.

Islanders dalo svému soupeři lekci z produktivity, když jim k pěti brankám stačilo pouhých 14 střel. K vítězstvím je nasměroval prvními dvěma góly v zápase Josh Bailey, brankář Dwayne Roloson pak zlikvidoval 34 ze 35 střel.

Výsledky NHL:
Boston - Atlanta 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
Branky: 25. a 45. S. Thornton, 3. P. Bergeron, 24. Ryder - 29. Byfuglien. Střely na branku: 36:27. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celé utkání, inkasoval čtyři branky z 36 střel a úspěšnost zásahů měl 88,89 procenta. Diváci: 17.565.

Buffalo - Florida 3:4 (0:3, 3:0, 0:1)
Branky: 26. a 33. Leopold, 29. Pominville - 2. a 14. Higgins, 13. Weiss (Frolík), 55. Garrison. Střely na branku: 48:29. Brankář Tomáš Vokoun odchytal celé utkání, inkasoval tři branky ze 48 střel a úspěšnost zásahů měl 93,75 procenta. Diváci: 18.690.

New Jersey - NY Islanders 1:5 (0:3, 1:1, 0:1)
Branky: 22. Zajac (Eliáš) - 4. a 6. Bailey, 11. Tavares, 31. Nielsen, 44. Comeau. Střely na branku: 35:14. Diváci: 13.312.

NY Rangers - Tampa Bay 3:4 po sam. nájezdech (2:2, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 12. Fedotěnko, 12. Frolov, 52. Stepan - 2. St. Louis, 19. Stamkos, 35. Lecavalier (Kubina), rozh. nájezd Malone. Střely na branku: 37:24. Diváci: 18.200.

Washington - Pittsburgh 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 34. M. Green, 55. Knuble - 4. Crosby, 41. Kunitz, rozh. nájezd Dupuis. Střely na branku: 34:27. Brankář Michal Neuvirth odchytal za Washington celé utkání, inkasoval dvě branky z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 92,59 procent. Diváci: 18.398.

Carolina - Montreal 2:3 (0:0, 2:3, 0:0)
Branky: 22. LaRose, 36. Cole - 25. Gomez (Hamrlík, Špaček), 37. A. Kosticyn (Plekanec), 39. Picard (Špaček). Střely na branku: 24:29. Diváci: 16.981.

Columbus - Vancouver 3:7 (0:3, 1:3, 2:1)
Branky: 36. a 50. Umberger (na druhou Voráček), 53. Sestito - 14. a 47. Torres, 10. Burrows, 13. Ehrhoff, 25. D. Sedin, 29. Kesler, 33. H. Sedin. Střely na branku: 27:30. Diváci: 12.159.

St. Louis - Detroit 4:3 (3:1, 1:2, 0:0)
Branky: 15. a 19. Berglund, 14. E. Johnson (Sobotka), 26. D'Agostini - 14. Franzén, 32. Lidström, 37. Eaves. Střely na branku: 25:38. Diváci: 19.150.

Nashville - Ottawa 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Branky: 28. Goc - 10. Kovaljov, 25. Foligno (M. Michálek, Kuba). Střely na branku: 26:30. Diváci: 17.113.

Dallas - Calgary 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 18. Ribeiro, 43. Morrow - 59. a rozh. nájezd Tanguay, 12. Babčuk. Střely na branku: 16:33. Diváci: 15.520.

Colorado - Minnesota 1:3 (1:2, 0:1, 0:0)
Branky: 11. D. Jones - 10. a 17. Cullen (na druhou Židlický), 23. Brunette. Střely na branku: 37:32. Diváci: 16.323.

San Jose - Phoenix 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
Branky: 43. a 53. Marleau, 30. D. Boyle, 32. J. Thornton - 28. Ray Whitney. Střely na branku: 39:25. Diváci: 17.562.

Los Angeles - Edmonton 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 29. Justin Williams, 45. J. Johnson, rozh. nájezd Stoll - 22. Hall, 45. Jacques. Střely na branku: 29:29. Diváci: 18.118.