Jen málokterá věc se 135 let od svého vynálezu změnila tak málo jako hokejový puk. Ano, kus černé pryže, se kterým se hraje jeden z nejpopulárnějších sportů na světě, v pondělí oslavil kulaté jubileum od dne, kdy se o něm poprvé objevila zmínka v tisku, konkrétně v deníku Montreal Gazette.

Od momentu svého vzniku se puk prakticky nezměnil – standardně je černý, 2,5 centimetru silný, v průměru má 7,6 centimetru a váží okolo 170 gramů. Na kotoučích momentálně používaných ve vrcholových soutěžích je často natisknuté logo soutěže, akce či pořádajícího týmu.

Nejslavnější puky hokejové historie nasbírala Síň slávy NHL v Torontu. Mají tam stovky kotoučů – mezi nimi ten, se kterým Maurice Richard vstřelil svůj 500. gól kariéry, nebo tři puky, se kterými útočník Chicaga Bill Mosienko vstřelil v roce 1952 nejrychlejší hattrick v NHL. Stačilo mu na něj pouhých 21 vteřin.

Do historie puků se výrazně zapsala i česká společnost Gufex z valašské obce Kateřinice, jejíž produkty se proslavily tím, že nezanechávají černé šmouhy na mantinelech. Od roku 1999 je oficiálním dodavatelem Mezinárodní hokejové federace a s jejími kotouči se bude hrát na mistrovství světa minimálně do roku 2014.

Ročně Gufex vyrobí okolo milionu puků. Devět z deseti kotoučů vyveze, nejčastěji do Severní Ameriky a hokejově vyspělých států Evropy. Puky dodává ale i do Mexika, Jihoafrické republiky nebo Číny.

Na podnik dopadla v posledních třech letech hospodářská krize, podle Michaely Bravencové, jednatelky společnosti, ale pokles objemu výroby nebyl nijak dramatický. "Pocítili jsme ho především v roce 2008 a 2009. Hokej je totiž hodně o sponzorech, takže když nebyli sponzoři, tak ubylo i puků s potiskem,“ poznamenala Bravencová pro ČTK.

Historie puku v hokejové Síni slávy v Torontu