Plzeňská pohádka skončila. Tým okolo Martina Straky, který v listopadu přišel v registrační kauze o 19 bodů, se vzepřel osudu a po famózní stíhací jízdě se procpal do předkola play-off. Porážka 3:4 v prodloužení ve čtvrtém utkání série s Litvínovem ale znamená konec plzeňské jízdy. Litvínov postoupil po vítězství 3:1 na zápasy a ve čtvrtfinále narazí na jednoho z dvojice Třinec-Liberec.

Plzeň se přitom za prodloužením sezony vrhla s vervou. Ve 14. minutě ji nabudil první gól Vostřáka, který šikovně tečoval nepovedenou Strakovu střelu. Docela bezradným Severočechům k vyrovnání pomohla kuriózní situace. Obránce Jeřábek chtěl zpoza vlastní branky nahrát vzduchem do středního pásma, ale trefil jen před brankou projíždějícího Vopata, od jehož nohy se puk odrazil do sítě.

Plzeň se tlačila do útoku, ale góly dával Litvínov. Obránce Martinka se k němu dostal po návratu z trestné lavice docela lehce. A ještě snadněji další bek Kubát potrestal obrovské zaváhání plzeňského veterána Modrého. Druhá třetina tak měla paradoxní účet. Plzeň: 17 střel, 0 gólů. Litvínov: 6 střel, 3 góly.

Plzeň cítila, že jí sezona utíká mezi prsty. Nervózní atmosféře neprospělo ani tradičně nabroušené plzeňské publikum. Domácí hokejisté pak z přemíry snahy kazili a nebyli schopní si vytvořit souvislejší tlak.

Poslední dějství se změnilo v zoufalou snahu Plzně o odložení konce sezony. I když marnila šanci za šancí, nakonec vydřela prodloužení. Čtyři minuty před koncem se po parádní stahovačce trefil kapitán Straka a drtivý nápor zužitkoval 152 vteřin před koncem třetí třetiny přesilovkovou dorážkou Vlasák.

Jenže v prodloužení se připomněl obránce s reprezentačním potenciálem Kubát, který drzým průnikem vybojoval přesilovku a v ní odvál Jareš plzeňský happy end. "Pro nás jste mistři,“ skandoval plzeňský kotel.

Energie deklasovala Slavii 7:0, série se stěhuje do Prahy

Energie o svém vítězství rozhodla v první třetině, kterou vyhrála 5:0. Ve třetí minutě otevřel skóre krásnou ranou Tomáš Klíma a o chvíli později vyhnal Kopřivu z branky dvěma góly František Skladaný.

Karlovarskou třetinu snů dokonal druhým gólem po krásné individuální akci Klíma a kapitán Václav Skuhravý, který přesilovkovou trefou zvýšil už na 5:0.

V dalších dvou třetinách tlak domácích mírně ustál. Přesto to byli oni, kteří stříleli branky. Po špatné rozehrávce Furcha, který se poprvé ve vyřazovacích bojích postavil do branky, přidal šestou branku Zaťovič. Na konečných 7:0 pečetil v polovině třetí třetiny Nosek.

Slavia tak oba zápasy na západu Čech prohrála a o postupujícím do čtvrtfinále rozhodne pátý zápas v Praze, který je na programu v úterý od 18.10.

V bitvě o záchranu porazila Mladá Boleslav rivala z Kladna

Důležitý boj se odehrál také v play-out. Mladá Boleslav přehrála svého největšího soupeře v boji o záchranu Kladno 4:2. Boleslavští vedli už 3:0, ale Kladno dokázalo zásluhou Kally a Drtiny snížit na 2:3. Do konce 2. třetiny získal znovu dvougólové vedení pro Boleslav Tomáš Divíšek. Další branku už diváci ve městě automobilů neviděli.

V druhém zápase o záchranu porazila Kometa Brno Spartu 4:1.

Předkolo play-off hokejové extraligy - 4. zápas:

HC Plzeň 1929 - HC Benzina Litvínov 3:4 v prodl. (1:0, 0:3, 2:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 14. Vostřák (Straka, Vlasák), 56. Straka (Jan Kovář, Vostřák), 58. Vlasák (Jan Kovář) - 24. Vopat, 32. Martinka (Jánský), 40. Kubát, 68. Jareš. Rozhodčí: Hradil, Hribik - Bláha, Svoboda. Vyloučení: 11:13. Využití: 2:1. Diváci: 6472. Konečný stav série: 1:3.

Plzeň: Horčička - J. Jeřábek, Jiří Hanzlík, St. Pierre, Modrý, Benák, Frolo, Dresler - Vostřák, Straka, Vlasák - M. Heřman, Jan Kovář, Dvořák - Haman, Slaney, Johnson - Stránský, Petruška, T. Rachůnek. Trenéři: M. Jelínek a Razým.

Litvínov: Volke - Skuhrovec, Kubát, Gula, Švarný, Stříteský, Jareš, Martinka - Kubinčák, V. Hübl, Lukeš - Černý, Vopat, Trávníček - Jánský, Zíma, Jenáček - Majdan, Rindoš, Zavřel. Trenéři: Kýhos a Kučera.

HC Energie Karlovy Vary - HC Slavia Praha 7:0 (5:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 3. T. Klíma (Zucker), 7. Skladaný (Dobroň), 11. Skladaný (Melenovský), 12. T. Klíma (Prošek), 16. Skuhravý (Pech, Gřegořek), 31. Zaťovič, 48. Nosek (Pech). Rozhodčí: Minář, Mikula - Charvát, Bejček. Vyloučení: 5:7, navíc Třetina (Slavia) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4105. Stav série: 2:2.

Karlovy Vary: Mensator - Nosek, Čutta, Dobroň, Gřegořek, Sloboda, M. Rohan, Prošek, Trefný - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Sailer, Pech, Zaťovič - Dej, Melenovský, Skladaný - Zucker, T. Klíma, T. Rohan. Trenéři: Baďouček a Pešout.

Slavia: M. Kopřiva (11. Furch) - Kadlec, Vašíček, Roth, Krejčík, Kolařík, Žižka, Špelda - Krenželok, Jaškin, Vondrka - T. Svoboda, Třetina, Tomica - Micka, P. Jelínek, Sklenář - Pospíšil, Poletín, Žejdl - Klhůfek. Trenéři: V. Růžička st. a Čelanský.

Skupina o udržení - 2. kolo:

BK Mladá Boleslav - HC Vagnerplast Kladno 4:2 (2:0, 2:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 7. Tvrdík (Pabiška), 15. Boháč (Mikuš), 23. Matějovský (Štefanka, Lehikoinen), 40. Divíšek (Boháč) - 30. Kalla, 33. J. Drtina (Bicek). Rozhodčí: Hrubý, Souček - Prchal, Kis. Vyloučení: 4:5, navíc Dudáš (Mladá Boleslav) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 3450.

Mladá Boleslav: Schwarz - Hay, Mikuš, Marušák, Dudáš, Macháček, Benda, od 21. navíc Lehikoinen - Nouza, Divíšek, Boháč - D. Vrbata, Plodek, Demel - Bahenský, Štefanka, Matějovský - Gajovský, Tvrdík, Pabiška - Loskot. Trenéři: Holaň a Hiadlovský.

Kladno: Falter (23. Cikánek) - J. Nedvěd, J. Drtina, Kameš, Mrázek, L. Procházka, Piskáček, Šmach - Bicek, Patera, Kuchler - Látal, Kalla, Bílek - Valský, Hašek, Bělohlav - Smoleňák, Stieler, Eberle. Trenéři: Tatíček a Kopecký.

HC Kometa Brno - HC Sparta Praha 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 12. Dlouhý (Jankovič), 40. Protivný (R. Procházka, Hubáček), 47. Balej (R. Procházka), 58. Stehlík (Mojžíš) - 54. Bartánus (S. Treille, O'Brien). Rozhodčí: Kalivoda, Pešina - Jílek, Jindra. Vyloučení: 4:6, navíc O'Brien (Sparta) na 10 min. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 3308.

Brno: Hovi - Mojžíš, Malec, Ostrčil, Bičánek, Protivný, Stehlík - Erat, Koreis, Kvapil - Balej, R. Procházka, Hubáček - Jankovič, Houdek, Dlouhý. Trenéři: Lubina a Číhal.

Sparta Praha: Novotný - Philipp, Gulaši, Macholda, O'Brien, Jan Hanzlík, Husák, Zacpálek - Bartánus, Kratěna, Hromas - Ton, Výborný, S. Treille - Žálčík, Luňák, Kafka - Pacovský, D. Tůma, Pavel. Trenéři: M. Hořava st. a Rulík.