Hrdý Detroit, který před třemi lety vyhrál Stanley Cup a o rok později hrál finále, utrpěl rekordní porážku. Na svém ledě podlehl St. Louis Blues 3:10.

Podíleli se na tom i čeští hokejisté Vladimír Sobotka a Roman Polák. Sobotka ještě na další dva góly přihrál a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu, Polák si připsal navíc jednu asistenci.

České trefy

Oba Češi se trefili v druhé třetině krátce po sobě. Roman Polák v 35. minutě svou třetí brankou v sezoně zvýšil vedení Blues na 7:3, o minutu a třiadvacet sekund později přidal Sobotka gól číslo osm.

St. Louis jsou prvním týmem v NHL po dvou letech, který dosáhl na dvouciferný počet gólů. Naposledy se to povedlo Dallasu, který v únoru 2009 rozstřílel New York Rangers 10:2.

Gól Vladimíra Sobotky

Naposledy je takhle zesměšnil Gretzky

Red Wings schytali podobný debakl naposledy v říjnu roku 1993, kdy prohráli 3:10 v Los Angeles, když Wayne Gretzky tehdy zaznamenal šest bodů.

Tentokrát však potupě přihlíželo dvacet tisíc zkoprnělých fanoušků v zaplněné Joe Louis Areně.

"Vypadalo to, jako by puk do naší branky něco přitahovalo," poznamenal po zápase s hořkým úsměvem kouč Detroitu Mike Babcock. "Díky Bohu, že už je konec. Chvílemi se mi zdálo, že ten zápas snad nikdy neskončí. Samozřejmě se nad sebou musíme zamyslet, takový výkon je neakceptovatelný," doplnil Babcock.

Bez brankářské jedničky

V zápase se mimo jiné ukázalo, jak nepostradatelný je pro Detroit brankář číslo 1 Jimmy Howard, který kvůli zranění nechytá.

Jeho náhradník Joey MacDonald ve 26. minutě po pátém inkasovaném gólu střídal, jenže poté, co ve zbytku druhé třetiny mladíček Thomas McCollum dostal z osmi střel tři góly, se MacDonald v třetí třetině zase do branky vrátil.

Detroit navzdory vysoké porážce vévodí tabulce Centrální divize a stále si drží druhé místo v Západní konferenci, naopak St. Louis jsou se ztrátou deseti bodů na osmé místo prakticky ze hry o postup do play off.

Výsledky NHL:

Detroit - St. Louis 3:10 (2:3, 1:5, 0:2) Branky: 6. Modano, 18. Bertuzzi, 33. Zetterberg - 19. a 58. Porter, 15. Stewart (Sobotka), 17. Janssen, 22. D'Agostini (Sobotka), 26. Crombeen (R. Polák), 31. Backes, 35. R. Polák, 37. Sobotka, 47. Berglund. Střely na branku: 44:47. Diváci: 20.066.

Buffalo - NY Rangers 1:0 (0:0, 1:0, 0:0) Branka: 6. Connolly. Střely na branku: 35:23. Diváci: 18.690.

New Jersey - NY Islanders 3:2 (1:0, 1:0, 1:2) Branky: 5. Kovalčuk, 24. Josefson, 56. Greene (Eliáš) - 50. a 54. Nielsen. Střely na branku: 20:29. Diváci: 16.252.

Calgary - Anaheim 2:4 (1:2, 0:1, 1:1) Branky: 3. Iginla, 41. Giordano - 16. a 60. Perry, 9. Ryan, 39. Višňovský. Střely na branku: 25:22. Diváci: 19.289.

Carolina - Montreal 6:2 (2:0, 2:1, 2:1)

Branky: 12. a 16. Skinner, 27. a 56. McBain, 30. Pitkänen, 58. Stillman - 26. Cammalleri (Plekanec), 50. Subban (Plekanec). Střely na branku: 35:40. Diváci: 18.701.