Sborná nasadila do zápasu poprvé na turnaji hvězdného útočníka Ovečkina, jehož přítomnostale  na ledě nebyla moc znát. Prestižní duel byl v úvodu zejména taktickou bitvou, ve které oba celky myslely na obranu a do útoku se příliš nehnaly.

Poté ale přišly české momenty. V 15. minutě při signalizované přesilové hře překonal Barulina z dorážky na hranici brankoviště Voráček a dostal Čechy do vedení. O 112 sekund později zvýšil Jágr, který si tak připsal první branku proti sborné na mistrovství světa či olympijských hrách v kariéře.

V polovině utkání se na ledě začalo jiskřit a zasloužil se o to zejména Arťuchin. Obrovitý útočník dohrál několik protihráčů a v závěru svého střídání zranil Milana Michálka. Rozhodčí jej za úder na hlavu vyloučili jen na dvě minuty, nejlepší český střelec na turnaji přitom musel předčasně do kabiny.

Rusku se poté podařilo ve 32. minutě snížit na 1:2, když Pavelce překonal v přesilové hře Těreščenko. V závěru druhé části se opět zviditelnil Arťuchin, který po odehrání puku srazil Rachůnka, jenž si při pádu na led rozbil hlavu. I přes krev na ploše a české protesty ale švýcarsko-americká dvojice rozhodčích ruského hráče nevyloučila.

ONLINE: Čeští hokejisté jsou stále neporažení. Rusy zdolali 3:2 - čtěte ZDE

Ve 44. minutě přiblížil český tým výhře a prvnímu místu ve skupině Plekanec, jenž proměnil trestné střílení nařízené za Nikulinovo hození hole. Poté sice Pavelec předvedl několik dobrých zákroků, pět minut před koncem normální hrací doby ho ale pokořil Zaripov po skvělé práci Kalinina.

Těsné vítězství však již Češi uhájili a v pondělí proti Německu v závěrečném zápase druhé části šampionátu mohou nastoupit v klidu. Z prvního místa už je nikdo nemůže sesadit.

Mistrovství světa v ledním hokeji - osmifinálová skupina E v Bratislavě:

Česká republika - Rusko 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 15. Voráček (Rolinek, Škoula), 16. Jágr (Plekanec), 44. Plekanec z trest. střílení - 32. Těreščenko (Arťušov, Radulov), 56. Zaripov (Kalinin). Rozhodčí: Sterns (USA), Reiber - Arm (oba Švýc.), Děďulja (Běl.). Vyloučení: 4:8. Využití: 0:1. Diváci: 9308.

Česká republika: Pavelec - K. Rachůnek, Z. Michálek, Židlický, Škoula, Krajíček, Čáslava, Němec - Jágr, Plekanec, Červenka - Havlát, Eliáš, M. Michálek - Voráček, Marek, Rolinek - Frolík, Novotný, Průcha - Hubáček. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Rusko: Barulin - I. Nikulin, Bělov, Aťjušov, Tjutin, Kornějev, Kalinin, Jemelin, Kulikov - Morozov, Zinovjev, Zaripov - Radulov, Těreščenko, Kovalčuk - Afinogenov, Gorovikov, Ovečkin - Kuljomin, Arťuchin, Kajgorodov. Trenér: Vjačeslav Bykov.

1. Česko 4 4 0 0 0 14:5 12
2. Finsko 4 2 1 0 1 13:8 8
3. Německo 4 2 0 2 0 13:12 8
4. Rusko 4 2 0 0 2 10:11 6
5. Dánsko 4 0 1 0 3 8:18 2
6. Slovensko 4 0 0 0 4 9:13 0