Soupeřem českých hokejistů v boji o třetí místo na mistrovství světa na Slovensku budou Rusové, kteří prohráli v dnešním druhém semifinále s Finskem 0:3. Vítězný gól vstřelil v 26. minutě výjimečným způsobem útočník Mikael Granlund. Repríza loňského klání o zlato začne v neděli v 16 hodin, Finové se od 20:30 utkají ve finále s přemožitelem českého týmu Švédskem.

Od úvodního buly se hrál velmi rychlý hokej. Jako první vážněji zahrozil Morozov, finský gólman Vehanen byl ale připraven a šanci bez potíží kryl. V osmé minutě si v tísni před jeho brankovištěm připravil dobrou palebnou pozici Kuljomin, neuspěl však ani on.

Na druhé straně kluziště se o největší šanci Seveřanů v prvním dějství postaral mladíček Granlund, když se skvělou individuální akcí prokličkoval z rohu kluziště až před brankáře Barulina, ten ale sklapl k sobě betony včas. Ještě před první přestávkou připravil Těreščenko velkou šanci pro Zaripova, jenž však netrefil kotouč podle svých představ.

Překrásný gól Granlunda

Druhá třetině patřila jasně Finům, kteří byli lepší v pohybu a svého soupeře také výrazně přestříleli poměrem 14:6. Nokelainen sice ještě z dobré pozice minul, ale v 26. minutě přišel zřejmě nejkrásnější gól celého šampionátu. Granlund po vyhraném vhazování Finů v útočném pásmu nabral za Barulinovou klecí puk na čepel hole, rychle s ním objel branku a kotouč nad ramenem ruského gólmana hodil pod horní tyč.

Vedení Finů potvrdil následně i videorozhodčí a po pouhých pár vteřinách od opětovného zahájení hry mohlo být dvoubrankové, ale Pihlströmův bekhend skončil pouze na levé tyči Barulinovy branky. Poté minul v šanci Ovečkin a v polovině základní hrací doby mohl při první početní výhodě celého zápasu vyrovnat Zinovjev, při zakončení do odkryté branky ale trefil pouze horní tyč.

Rusové gól nedali

Do třetí části Rusové vlétli s obrovským úsilím a snahou co možná nejdříve vyrovnat, Afinogenov s Ovečkinem a krátce po nich i Těreščenko ovšem ztroskotali na výtečném Vehanenovi. V 46. minutě musel Ovečkin na trestnou lavici, a přestože sborná oslabení vcelku bez potíží přečkala, pár vteřin po návratu obávaného kanonýra na led inkasovala podruhé. Lajunen se dostal k dorážce vlastní střely a z nulového úhlu překvapil Barulina.

Jen minutu poté byl stejně jako předtím Ovečkin vykázán na trestnou lavici za seknutí do Vehanena další hvězdný forvard Kovalčuk, ale už za 31 sekund se mohl do hry vrátit. Granlund totiž zpoza branky ideálně našel najetého Immonena a ten se trefil přesně k tyči.

Otřesení Rusové měli v tu chvíli na zázrak jen něco málo přes polovinu třetí třetiny, ale i přes několik šancí se nakonec nedočkali ani čestného úspěchu.

Mistrovství světa v hokeji - semifinále v Bratislavě:
Rusko - Finsko 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 26. Granlund (Immonen), 48. Lajunen, 50. Immonen (Granlund). Rozhodčí: Lärking (Švéd.), Ország (SR) - Arm (Švýc.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. Diváci: 9272.

Sestavy:
Rusko: Barulin - Aťjušov, Tjutin, Kornějev, Grebeškov, Kalinin, Kulikov, I. Nikulin, Jemelin - Radulov, Zinovjev, Kovalčuk - Kuljomin, Arťuchin, Kajgorodov - Afinogenov, Gorovikov, Ovečkin - Morozov, Těreščenko, Zaripov. Trenér: Vjačeslav Bykov.
Finsko: Vehanen - Lepistö, Salmela, Välivaara, Niskala, Puistola, Väänänen, Kukkonen, Jaakola - T. Ruutu, M. Koivu, Pyörälä - Aaltonen, N. Kapanen, Komarov - Granlund, Immonen, Pesonen - Nokelainen, Lajunen, Pihlström. Trenér: Jukka Jalonen.