Ruský hokejový gólman Nikolaj Chabibulin byl o víkendu propuštěn z vězení, do něhož nastoupil před dvěma týdny poté, co byl obviněn z řízení v opilosti a překročení povolené rychlosti. Druhou polovinu z třicetidenního trestu si odpyká v rámci domácího vězení.

Po dvou dnech vycházky

Za porušení zákona, čehož se dopustil loni v únoru ve Phoenixu, hrozilo osmatřicetiletému veteránovi a olympijskému vítězi z roku 1992 až půlroční vězení, ale nakonec dostal trest na spodní hranici sazby. Kromě toho musí zaplatit pokutu ve výši 1500 dolarů a absolvovat odvykací program.

Mezi ostatními kriminálníky v nechvalně známém stanovém vězení v Arizoně, které jeho proslulý šerif Joe Arpaio přirovnal ke koncentračnímu táboru, však Chabibulin pobyl v kuse jen první dva dny. Poté už mohl na 12 hodin věznici opouštět a vracel se do ní na noc.

I přes nepohodlnou postel a nepříliš přívětivé podmínky byl prý ale "ideálním chovancem". "Choval se perfektně, nebyly s ním žádné problémy a neměl žádné prohřešky," řekl o slavném vězni seržant Jesse Spurgin.

Šel do vězení, aby stihl kemp

Ruský gólman byl odsouzen už loni v srpnu, ale odvolal se. Aby mu však soudní proces a výkon trestu nenarušil nadcházející sezonu, nakonec se rozhodl trest přijmout. "Až si své povinnosti splním, hned se v září zapojím do přípravného kempu a pokusím se být co nejlepším hráčem i občanem," uvedl ruský gólman v prohlášení před nástupem trestu.

Chabibulin hraje v zámoří od roku 1994 a už vystřídal dresy Winnipegu, Phoenixu, Tampy Bay, Chicaga a Edmontonu. S ním podepsal předloni smlouvu na čtyři sezony za 15 milionů dolarů. Před sedmi lety slavil v dresu Tampy Stanleyův pohár.

Související