Start ruské KHL byl kvůli neštětstí u Jaroslavle odložen. Dohodli se na tom ředitel Rady KHL Vjačeslav Fetisov, šéf soutěže Alexandr Medveděv a představitel hráčské asociace Andrej Kovalenko.

Po neštěstí, při kterém přišli o život i čeští reprezentanti Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček, byl ve středu ukončen ještě v průběhu první třetiny úvodní duel o Otevírací pohár mezi Ufou a Atlantem Mytišci.

Na dnešek byla v plánu tři utkání - Omsku s Novosibirskem, Chanty Mansijsku s Jekatěrinburgem a CSKA Moskva s Magnitogorskem. Informace o začátku KHL budou zveřejněny v nejbližší době. Uvedly to oficiální stránky KHL. Podle vyjádření viceprezidenta KHL Vladimira Šalajeva ale soutěž určitě nezačne dříve než v pondělí.

Původně měla hrát také Jaroslavl na ledě Dinama Minsk, místo toho se bude v tamní hokejové aréně konat smuteční ceremoniál.

Vedení ligy musí také vyřešit otázku, co bude v soutěži s Lokomotivem. Ostatní kluby stojí o to, aby Jaroslavl v lize pokračovala, a nabízejí své hráče. "Všechny kluby bez výjimky sdělily vedení ligy, že chtějí udělat vše pro to, aby Lokomotiv zachránily. Jsou připravené nabídnout Jaroslavli své nejlepší hráče," řekl ruským médiím Medveděv.

Generální manažer Omsku Anatolij Bardin považuje za žádoucí, aby Jaroslavl hrála dále v KHL. "Je potřeba pokračovat a věnovat to památce hráčů Lokomotivu. Kdybychom zápasy zrušili, ukázali bychom svou slabost. Slibuji, že Avangard splní všechna nařízení ligy, i kdyby byla velmi přísná. Jsme připravení se vzdát dvou nebo tří hráčů základního kádru. Lokomotiv je povinen na památku zesnulých pokračovat," řekl Sport-Expressu Bardin.

Svaz chystá pietní rozlučku

Český svaz ledního hokeje připravuje pietní rozlučku se zemřelými hráči, jakmiůe se podaří vyřešit převoz těl do ČR.

"Připravujeme oficiální rozloučení s mistry světa Janem Markem, Karlem Rachůnkem a Josefem Vašíčkem, kteří tragicky zahynuli při leteckém neštěstí v Jaroslavli. Jsme v kontaktu s ruskou stranou a rodinami obětí. O termínu a dalších podrobnostech budeme informovat," stojí v prohlášení svazu.

Svaz rovněž vyzval všechny kluby, aby svá první domácí utkání v nadcházející sezóně začal minutou ticha. "Stane se tak ve všech dospělých a mládežnických soutěžích, které začínají právě v těchto dnech. Památka obětí tragédie bude připomenuta rovněž při reprezentačních akcích," uvádí prohlášení svazu.

Plzeň zrušila přípravu proti Karlovým Varům

Hokejisté Plzně vyjádřili dnes soustrast všem, kteří při neštěstí u Jaroslavle přišli o své blízké. Zároveň klub zrušil přípravný zápas s Karlovými Vary.

"Dnešní plánované přátelské utkání mezi tradičními rivaly zůstalo hluboko ve stínu neštěstí, které zasáhlo rodiny hráčů Lokomotivu Jaroslavl. Tragédie zasáhla všechny bez výjimky a proto se kluby dohodly, že dnešní utkání v plzeňské ČEZ Aréně se hrát nebude," napsal klub v tiskové zprávě.

Zrušeno bylo i utkání Vítkovic a Zlína."Je nám to líto, ale všemi ta tragická havárie natolik otřásla, že by tento zápas neměl v podstatě žádný smysl," uvedl vítkovický generální manažer Petr Husička, který se za rozhodnutí omluvil fanouškům. "Věříme ale, že je pochopí a přijmou s kladnou odezvou," řekl Husička.

Města, v nichž začínali Rachůnek, Vašíček a Marek, stále truchlí

Města, z nichž pocházejí čeští hokejoví reprezentanti Karel Rachůnek, Josef Vašíček a Jan Marek, kteří zahynuli při středeční letecké nehodě spolu s týmem ruské Jaroslavle, truchlí nad smrtí svých odchovanců. Ve Zlíně, Havlíčkově Brodě i Jindřichově Hradci lidé přinášejí květiny a svíčky na pietní místa a podepisují kondolenční listiny. V Havlíčkově Brodě se už ve středu uskutečnil smuteční pochod, ve Zlíně bude v pátek. Hokejové kluby zrušily většinu akcí plánovaných na nejbližší dny.

Tragédie hokejového týmu Jaroslavle zasáhla Zlín, jehož odchovancem byl Karel Rachůnek. U hlavního vchodu na zimní stadion hoří od středečního podvečera desítky svíček, lidé se stále scházejí u fotografií hokejistů a Rachůnkova reprezentačního dresu s číslem 4.

Fanoušci chystají na pátek smuteční pochod. Měl by se uskutečnit od 18:30 na náměstí Míru. Ve stejnou dobu se podle údajů na Facebooku hodlají sejít také hokejoví příznivci na Velkém náměstí v Kroměříži.

Smutek ovládl také Havlíčkův Brod, kde začal kariéru Josef Vašíček. Dnes dopoledne položilo vedení radnice kytici s trikolórou k plastice Vašíčkových bruslí u zimního stadionu. "Uvidíme, co se dá udělat dál, všechno je ještě příliš čerstvé," řekla ČTK mluvčí radnice Alena Doležalová.

Související