České velvyslanectví v Moskvě dnes obdrželo od ruských úřadů předběžnou informaci o identifikaci pozůstatků hokejistů Karla Rachůnka, Jana Marka a Josefa Vašíčka, kteří spolu s dalšími jednačtyřiceti hráči a funkcionáři klubu Lokomotiv Jaroslavl zahynuli při středeční letecké havárii.

Ruské úřady zatím se stoprocentní jistotou identifikovaly tělo Karla Rachůnka, pozůstatky Josefa Vašíčka a Jana Marka byly rozpoznány na devadesát procent. S odvoláním na informace z Jaroslavle to dnes ČTK řekl mluvčí českého velvyslanectví v Moskvě Ondřej Soukup.

České úřady nyní jednají s rodinami hokejistů o tom, zda přijedou k dokončení identifikace do Ruska či zda budou pozůstatky odeslány do České republiky, řekl mluvčí.

"Pokud vše půjde hladce a pokud nebude rozhodnuto o tom, že rodiny pozůstalých přijedou k definitivní identifikaci těl obětí do Ruska, pak může k transportu mrtvých hokejistů dojít do konce týdne," řekl Soukup. Dodal, že na dosavadní identifikaci se v Jaroslavli podílel prezident klubu Lokomotiv Jurij Jakovlev.

Podle ruských médií během dnešního dopoledne z místa havárie záchranáři vyprostili těla všech 43 obětí. Identifikováno bylo už 35 těl, mezi rozpoznanými je nejméně osm cizinců.

Na palubě letounu Jak-42 bylo při osudném startu celkem jedenáct cizinců. Kromě tří českých hokejistů to byl slovenský hokejista Pavol Demitra, hráči z Ukrajiny, Běloruska, Lotyšska, Švédska a Německa a kanadský trenér týmu.

Popálený a polámaný Galimov už komunikuje

Ruský hokejista Alexander Galimov, který přežil středeční leteckou havárii, při níž zemřel téměř celý tým Jaroslavle včetně trojice českých reprezentantů Jana Marka, Josefa Vašíčka a Karla Rachůnka, nabyl vědomí. Podle agentury AP už šestadvacetiletý útočník dokonce mluvil s otcem.

"Věříme, že jeho vytrénované tělo sportovce nám pomůže bojovat," řekl Valerij Kubyškin, ředitel moskevského popáleninového centra, kam byl Galimov spolu s druhým přeživším, palubním inženýrem Alexandrem Sizovem, dnes převezen. V letadle zahynulo celkem 43 lidí.

 

Galimov má podle lékařů hluboké popáleniny na 80 až 90 procentech těla. "Za takového stavu je krajně obtížné pouštět se do jakýchkoli předpovědí," dodal Kubyškin.