Český hokejový trenér Marek Sýkora z Dinama Minsk se chystá po této sezoně v Kontinentální lize skončit. K důvodům jeho rozhodnutí patří i letecká tragédie klubu z Jaroslavle, při které ve středu zahynulo prakticky celé mužstvo Lokomotivu včetně trojice českých reprezentantů Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček. Tým letěl právě do Minsku, kde měl ve čtvrtek vstoupit do nové sezony.

V rozhovoru pro server hokej.cz Sýkora přiznal, že nad odchodem z KHL intenzivně přemýšlí. "Každý den. Opravdu! Řeknu otevřeně, že se mi to hlavou honí neustále. Po té tragédii se sám sebe ptám, zda bych se neměl vrátit do Čech," řekl Sýkora.

Podle svého vyjádření po této sezoně na východě stoprocentně skončí. "V Minsku je se mnou manželka, hodně o tom mluvíme. Svým způsobem to mohu brát jako určité upozornění, ale neumím to takhle rychle vyřešit," prohlásil dvaašedesátiletý Sýkora, který načíná v Minsku druhý rok svého působení.

Ve čtvrtek v Minsku se místo duelu s Jaroslavlí v tamní vyprodané hokejové aréně konal smuteční ceremoniál. "Je to strašná tragédie, dojmy jsou opravdu hrozné. Ve čtvrtek jsme v naší aréně uctili památku obětí, byl to velký nápor na psychiku," podotkl Sýkora.

"Je to šílená rána pro rodiny obětí, ale také pro světový hokej. V letadle seděli Rusové, naši kluci, tady v Minsku hodně prožívají smrt Ruslana Saleje. Byl místní ikonou, jedním z nejlepších hokejistů vůbec", dodal.

Všichni tušíme, že letadla nejsou ideální

O letecké dopravě v Rusku nemá Sýkora valné mínění. "Musím přiznat, že jsem si už dřív v duchu říkal, aby se něco podobného nepřihodilo. Kdo pozorně sleduje dění v Rusku, ví, že nejde o první podobné neštěstí. Támhle spadne letadlo s třiceti lidmi, jinde zase něco dalšího, pak 43 mrtvých v Jaroslavli... Bohužel nejde o ojedinělou událost," řekl smutně Sýkora.

"Místní letecký park je zastaralý, všichni tušíme, že to není ideální. Letadla JAK nebo Antonov už v dnešní době patří k zastaralým a určitě ne úplně bezpečným strojům."

Letiště v Jaroslavli Sýkora nepovažuje za ideální. "Četl jsem třeba, co napsal Jaromír Jágr. Upozornil na kratší ranvej, na to, že není vhodná pro větší mezinárodní letadla. Do Jaroslavle jsem během mých východních angažmá cestoval x-krát a nikdy jsem neměl pocit, že je něco špatně. Ale tamní letiště je zvláštní. Vojenské, skromné. Vždycky jsem si říkal - jen dva chlapi a pes. Asi to není letiště podle běžných zvyklostí," dodal Sýkora.

Související