Nový ročník hokejové extraligy začne až v neděli 18. září. Páteční první kolo bude odloženo s ohledem na pohřeb tragicky zesnulého útočníka Jana Marka, který zemřel stejně jako Josef Vašíček a Karel Rachůnek při středečním pádu letadla u Jaroslavle.

"Rozhodli jsme, že se v pátek hrát nebude a zápasy prvního kola se uskuteční v náhradním termínu," řekl ČTK Šulc s tím, že zástupci klubů chtějí dát možnost všem se s hokejisty rozloučit.

Pohřby trojice mistrů světa by se měly uskutečnit v tomto týdnu. Ve středu je naplánováno poslední rozloučení s Rachůnkem ve Zlíně, ve čtvrtek v Havlíčkově Brodu s Vašíčkem a v pátek s Markem v Jindřichově Hradci.

Zástupci Asociace profesionálních klubů začali přesun úvodního kola řešit ve chvíli, kdy se termín Markova pohřbu dozvěděli. "Kontaktovali nás i zástupci hráčů, o odložení nás požádali i zástupci rodiny," doplnil Šulc.

Šulc: O zařazení zápasů se dohodneme

Zápasy Liberec - Třinec, Vítkovice - Pardubice, Litvínov - Karlovy Vary, České Budějovice - Mladá Boleslav, Zlín - Slavia Praha, Brno - Kladno a Sparta Praha - Plzeň budou hledat nové zařazení do rozpisu. Zřejmě se uskuteční v různých termínech. "Při pohledu na termíny není žádné úterý nebo středa volné, jsou tam různé předehrávky a dohrávky. Zařazení zápasů se tak bude rodit po vzájemné dohodě klubů," řekl Šulc.

Zápasy při nedělním startu soutěže budou začínat minutou ticha k uctění památky obětí neštěstí. "O tom jsme rozhodli už při středeční valné hromadě APK, kde jsme se tuto tragickou zprávu dozvěděli. Všechny zápasy úvodního kola, tedy nyní nedělního, začnou minutou ticha," dodal Šulc.

Odložena i přípravná utkání

Po tragédii několik klubů v Česku odložilo svá přípravná utkání. V neděli byly přesunuty na jiný termín i dva zápasy prvního kola druhé hokejové ligy. Markův mateřský klub Jindřichův Hradec přesunul na jiný termín svůj nedělní duel v Kolíně a ve stejný den se nehrál ani zápas Klášterce nad Ohří s Kobrou Praha. Kluby chtěly umožnit, aby se jejich zástupci i fanoušci mohli zúčastnit pietního rozloučení s hráči v Praze na Staroměstském náměstí.

"Zrodilo se to v pátek odpoledne. Jestli se budou odkládat další zápasy, zatím není jasno," řekl ČTK organizační pracovník Českého svazu ledního hokeje pro druhou ligu Vladimír Schiefner.

Na středu je naplánováno také úvodní kolo první ligy a zatím není jasné, jestli dojde také k přesunu. "Budeme o tom dneska jednat," řekl manažer domácích soutěží svazu Pavel Setikovský, pod něhož spadá druhá nejvyšší soutěž.

Při tragédii u Jaroslavle na místě zahynul prakticky celý tým Lokomotivu. Počet obětí i s posádkou stoupl po dnešním úmrtí útočníka Alexandra Galimova v nemocnici v Moskvě na 44.

Související