V moskevské nemocnici dnes zemřel hokejista Alexandr Galimov, který minulou středu spolu s jedním členem posádky přežil havárii letounu s týmem KHL Lokomotiv Jaroslavl. Počet obětí havárie letounu Jak-42 tak stoupl na 44.

Galimov, který při neštěstí utrpěl hluboké popáleniny na 90 procentech těla, byl po převozu do Moskvy převeden do umělého spánku, z něhož se už neprobral. Lékaři o jeho život bojovali pět dní.

Podle informace ošetřujících lékařů byly popáleniny, jež hokejista při pádu letadla utrpěl, neslučitelné se životem. Ještě během víkendu byl šestadvacetiletý útočník Lokomotivu Jaroslavl operován. Popáleniny způsobily intoxikaci těla a Galimov musel být připojen na umělou ledvinu. Jeho stav se však nadále zhoršoval.

Převoz Galimova do nemocnice

 

 

Při katastrofě, k níž došlo krátce po startu letounu Jak-42 na jaroslavlském letišti Tunošna, zahynul celý tým Jaroslavle včetně tří českých hokejistů Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka. 

Stav člena posádky Alexandra Sizova, který je nyní jediným přeživším, se podle lékařů zlepšil. Pacient je mimo ohrožení života a byl přeložen z jednotky intenzivní péče na lůžkové oddělení. Sizov utrpěl popáleniny menšího rozsahu, zlomeninu končetin a kyčle

Příčinou havárie byl nedostatečný tah motorů, jehož důvodem byla buď technická porucha, nebo chyba pilota. Vyšetřovatelé předběžně vyloučili špatnou kvalitu paliva jako příčinu neštěstí, už bezprostředně po havárii oznámili, že důvodem katastrofy nebylo ani počasí, chyba letových dispečerů nebo špatná kvalita rozjezdové dráhy. Analýza černých skříněk nalezených na místě havárie by měla skončit během jednoho až dvou dnů.

Počítačová simulace nehody

 

Galimov sehrál 342 ligových zápasů a dres Lokomotivu oblékal od počátku své profesionální kariéry. Nastřílel celkem 64 gólů a zaznamenal 126 bodů. Byl členem ruské reprezentační dvacítky, která v roce 2005 získala stříbro na juniorském mistrovství světa. V minulé a předminulé sezoně hrál i za seniorskou reprezentaci.

Podle některých ruských médií byl Galimov bezprostředně po havárii při vědomí a komunikoval se záchranáři.