Stovky lidí se dnes na hřbitově v Havlíčkově Brodě rozloučily s hokejistou a tamním rodákem Josefem Vašíčkem. Útočník byl jednou z 44 obětí havárie letadla týmu KHL Lokomotivu Jaroslavl, které se zřítilo minulou středu.

Obřadu se vedle rodiny zúčastnili také hokejisté z reprezentačního týmu, hráči pražské Slavie i místního HC Rebel. Za katafalkem visely Vašíčkovy dresy a fotografie. Rakev s ostatky pak byla uložena do rodinného hrobu.

"Perfektní hokejista, vynikající kamarád," vyjádřil se trenér pražské Slavie Vladimír Růžička. Vašíček za Slavii hrál v době výluky NHL.

Na hřbitov se přišel s Vašíčkem rozloučit i slavný bývalý hokejista a trenér Jaroslav Holík. "Takových hráčů a povahově skvělých lidí pro mužstvo je hrozně málo. Znám ho 20 let, tvrdě na sobě pracoval," řekl Holík.

Letoun Jak-42 s hokejisty Lokomotivu se zřítil před týdnem krátce po startu u jaroslavlského letiště. Na jeho palubě zahynuli téměř všichni členové týmu včetně Vašíčka, Karla Rachůnka a Jana Marka. V letadle cestovalo 45 lidí, havárii přežil jen palubní inženýr Alexandr Sizov.

Hadamczik: Těžko se mi mluví

"Těžko se mi o tom mluví, zažil jsem se všemi třemi hokejisty překrásné chvíle v kabině. Je to velká tragédie," řekl novinářům trenér reprezentace Alois Hadamczik. Hráče, kteří tragicky zahynuli, považuje nejen za vynikající hokejisty, ale i za charakterově vyzrálé osobnosti.

V havlíčkobrodském klubu Vašíček dělal první hokejové krůčky a do 15 let zde hrál. Poté přestoupil do extraligové Slavie Praha. V kanadsko-americké NHL hrál za Carolinu Hurricanes, s níž v roce 2006 získal Stanleyův pohár, a New York Islanders. V sezoně 2010/11 vyhrál kanadské bodování play off KHL.

V Trenčíně se konal pohřeb Demitry

Tisíce Slováků včetně známých sportovců a dalších osobností se dnes v Trenčíně rozloučily s bývalým kapitánem hokejové reprezentace Pavolem Demitrou, který se spoluhráči z týmu Jaroslavle přišel minulou středu o život při leteckém neštěstí v Rusku.

Na zimní stadion ve městě, kde Demitra začal s kariérou, od rána přijížděly davy lidí. Na hokejistu, jenž si vysloužil přezdívku "gentleman na ledě", vzpomínali také jeho kolegové z reprezentace a bývalí spoluhráči ze Slovenska i zámoří.

K rakvi, vystavené na trenčínském stadionu, kladli fanoušci i hokejisté květiny a věnce, prostory před jednou z tribun překrylo černé plátno s Demitrovou fotografií. Ačkoli aréna se pro veřejnost otevřela až v deset hodin, mnozí se do řady postavili už kolem sedmé ráno.

Demitrův dres vyřadí

Odpoledne se s Demitrou rozloučili jeho bývalí spoluhráči. Přicestovali Zdeno Chára, bratři Hossoví, Miroslav Šatan, Žigmund Pálffy, ale také vedení Slovenského svazu ledního hokeje. "Byl spolehlivý, obětavý, nesobecký, přímý a vždy jako lídr dokázal táhnout celý tým. Vždy se těšil z gólu, ale ještě více se těšil, když na gól přihrál," zavzpomínal Marián Gáborík, Demitrův bývalý spoluhráč. Čest jeho památce přišel vzdát také slovenský prezident Ivan Gašparovič a další politici.

Svaz i vedení trenčínského týmu totiž po tragedii rozhodly, že Demitrovo číslo vyřadí ze sady dresů reprezentace i klubu. V letošních přípravných zápasech by navíc Slováci měli nastoupit v dresech, na nichž budou mít vyšitou malou osmatřicítku.

Související