Energicky vtrhl do extraligy první australský hokejista v historii. Sedmnáctiletý vítkovický útočník Nathan Walker dostal šanci v třetí třetině dnešního utkání proti Mladé Boleslavi a hned při svém druhém pobytu na ledě se podepsal pod osmý gól, který po jeho přihrávce vstřelil obránce Denis Rehák.

Premiéra jako hrom a to se Walker o nominaci dozvěděl teprve v neděli ráno. "Volal mi trenér, že mám přijít na zápas. Řekl jsem si, že je to dobrá šance. Byla trošku nervozita, ale já jsem za áčko už hrál přípravu, tak neříkám, že jsem na to zvyklý, ale věděl jsem, co mě asi čeká," řekl Walker novinářům po utkání slušnou češtinou.

Vycházející australská hvězda, která byla na dubnovém mistrovství světa divize II už vyhlášena dokonce nejlepším hráčem seniorské reprezentace, slouží v ostravských barvách pátou sezonu. Na Walkera dostaly Vítkovice tip přes slovenského trenéra, který ho vedl v Sydney. "Znal se s trenérem vítkovické juniorky Jakubem Petrem a ten mi řekl, že mám přijet. Začínal jsem v šesti letech, dostal jsem se k tomu přes mého bráchu, který taky hraje," řekl Walker.

V dobách začátků v Ostravě studoval a bydlel v české rodině, teď už se postavil na vlastní nohy. "Bydlím už sám na internátu, do školy ale nechodím. Začátky byly docela těžké, hlavně řeč. Čeština je složitá," vysvětloval Walker, který sní o NHL.

"NHL bych si chtěl zahrát, ale uvidíme. Teď jsem šťastný, že můžu hrát extraligu. Takový hokej v Austrálii nemáme a mít nebudeme," tvrdil.

První Australan v Evropě

Přestože do NHL má ještě daleko, už nyní tvoří milníky. Walker se dnes stal nejen prvním Australanem, který nastoupil v extralize, ale vůbec prvním hráčem svého kontinentu, který okusil nejvyšší soutěž v Evropě.

"V Evropě jsem jediný Australan," potvrdil Walker. Že by ale po dnešní premiéře jeho příběh pronikl u protinožců na stránky novin však vylučuje. "Ne, to určitě ne. Tam lidi zajímá ragby a fotbal, hokej je nezajímá," usmál se.

Australskou krev v sobě nezapřel, jako celý národ dopoledne sledoval čtvrtfinálový boj australských ragbistů na mistrovství světa proti JAR. "Jasně, že to sleduju, díval jsem se," dodal Walker s úsměvem.

Související