Uzavření hokejové extraligy se blíží. Shodli se na tom zástupci extraligových klubů, kteří se dohodli, že budou o této změně dál jednat.

Na pravidelném zasedání Asociace profesionálních klubů ledního hokeje ve Velké Bíteši se sice na konkrétní podobě nedohodli, od sezony 2012/13 by ale chtěli zamezit tomu, aby mohl jakýkoliv z účastníků extraligy sestoupit do první ligy.

"Jednotlivé kluby vyjádřily souhlas s dalšími jednáními o uzavření extraligy počínaje sezonou 2013/2014. Další jednání budou probíhat. O způsobu uzavření, i o tom, jestli hrát se čtrnácti kluby, nebo jestli dojde k rozšíření," citoval idnes.cz obchodního manažera Slavie Ladislava Blažka po několikahodinovém jednání.

Snahu o uzavření extraligy otevřeli v minulých týdnech podle neoficiálních informací zástupci Karlových Varů a většina klubů ji jednoznačně podporuje. APK LH bude v jednáních pokračovat na dalším setkání v lednu.

I v případě, že uzavření soutěže extraligoví manažeři odhlasují, musí ji v létě schválit a potvrdit delegáti volební konference Českého svazu ledního hokeje. Na ní má extraliga pouze 14 ze 60 hlasů.

Aktivita představitelů nejvyšší soutěže se nelíbí zástupcům ambiciózních prvoligových klubů z Ústí nad Labem a Chomutova nebo prezidentovi ČSLH Tomáši Královi.

"Pokud k uzavření extraligy dojde, bude to jednoznačně krok zpátky v atraktivitě soutěže. Sportovní úroveň extraligy a dalších soutěží půjde dolů a utrpí tím celý český hokej. Český hokejový svaz by neměl tolerovat lobbistické klubové zájmy na úkor kvality," řekl Robert Kysela, generální manažer Ústí nad Labem, vedoucího týmu první ligy.

Kysela soudí, že uzavřením se hokejová extraliga stane okleštěnou soutěží, kde může spousta týmu využívat juniory mnohem víc než dosud. "Když nepůjde o sestup a ohrožení, kdo na to bude chodit?" ptal se Kysela.