Čeští hokejisté zdolali v prvním přípravném zápase před mistrovstvím světa Lotyšsko 4:3 po samostatných nájezdech. Tým kouče Aloise Hadamczika dnes v Rize ztratil v závěru normální hrací doby v oslabení dvoubrankové vedení a neporazitelnost v utkáních s Lotyšskem uhájil až v nájezdech, které rozhodl Jakub Petružálek.

Sám po zápase litoval, že Češi nehráli naplno a bez chyb 60 minut. "Proti takovému týmu je to nutné. Tři čtvrtiny toho týmu hraje spolu za Dinamo Riga a jsou na tom dobře takticky. Navíc měli v závěru štěstí, odrazilo se jim to na hokejky a dokázali vyrovnat. Jsem rád, že jsme to nakonec zvládli," oddechl si útočník Chabarovsku, který se ve 39. minutě střelecky prosadil v přesilové hře a poté dvakrát překonal gólmana Edgarse Masalskise v nájezdech.

První ze dvou přípravných zápasů obou soupeřů na začátku moc zajímavých momentů nenabídl. Brankáři Jakub Kovář a Masalskis si připsali několik zákroků, ale složité situace dlouho likvidovat nemuseli. V osmé minutě měli domácí výhodu první přesilové hry, nejváženější střelu Andersonse ale českobudějovický gólman v závěru Rachůnkova trestu bez problémů vyrazil.

Do první velké šance zápasu se v 15. minutě dostal Jekimovs, Mojžíš však stihl v poslední chvíli střelu směřující za brankovou čáru zblokovat. Z protiútoku se Češi dostali do vedení. Masalskise, jenž v minulosti působil v Karlových Varech a Jihlavě, překonal kapitán Novotný.

Vyrovnat mohl aktivní Jekimovs, ale Kovář byl pozorný. Úvod druhé třetiny patřil českému týmu. Zvýšit vedení mohli Tenkrát i Rachůnek, prosadil se ale až ve 25. minutě Holík. Zlínský útočník skóroval při svém debutu v seniorské reprezentaci. Lotyši se snažili snížit, Macijevskis ale na Kováře nevyzrál a šanci Širokovse zastavil Němcův faul.

Ve 37. minutě se domácí dočkali první branky - českého gólmana prostřelil Širokovs. Hadamczikův tým dokázal rychle odpovědět. V přesilové hře v závěru druhé třetiny mu získal zpět dvoubrankové vedení před Masalskisem důrazný Petružálek.

Ve třetí třetině zařadil Hadamczik do sestavy i třináctého a čtrnáctého útočníka, Vampolu a Klimka, naopak ze hry stáhl Novotného s Adamským. Kvůli následnému desetiminutovému trestu Petružálka hráli Češi jen s jedenácti forvardy. Hlavní postavou týmu byl Kovář, který si připsal několik dobrých zákroků. Po vyloučení Vampoly snížil Sotnieks tři minuty před koncem na 2:3.

Zápas tak měl zaručenu dramatickou koncovku, což ještě více zvýraznil svým druhým vyloučením za zdržování Vampola. A Lotyši potrestali i jeho druhý prohřešek proti pravidlům. Kouč Nolan se rozhodl odvolat brankáře a při hře šest na čtyři vyrovnal 21 sekund před sirénou Ankipans, který se podílel na všech brankách domácích.

V prodloužení se hned v úvodu vyznamenal Kovář, jenž chytil gólovou šanci Macijevskisovi. Kovář, který si připsal 29 úspěšných zákroků, to komentoval: "Bylo to hlavně štěstí. Hodně jsem vyjel proti obránci, aby nedal gól a pak jsem měl co dělat, abych to stihl. Naštěstí střela nebyla tak důrazná, že jsem ji stihl lapačkou vytáhnout z branky."

Rozhodovaly až samostatné nájezdy, ve kterých byli úspěšnější Češi. Ve čtvrté sérii rozhodl Petružálek, jenž se prosadil podruhé.

Lotyšsko - Česká republika 3:4 po sam. nájezdech (0:1, 1:2, 2:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 37. Širokovs (Cipulis, Ankipans), 57. Sotnieks (Širokovs, Ankipans), 60. Ankipans (Cipulis, Tribuncovs) - 15. Novotný (Němec), 25. Holík (Kašpařík), 39. Petružálek (Kašpar), rozhodující nájezd Petružálek. Rozhodčí: Zviedritis, Ansons - Griskevics, Korsaks (všichni Lot.). Vyloučení: 3:5, navíc Petružálek (ČR) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 2500.

Lotyšsko: Masalskis - Gavlinš, K. Redlihs, Tribuncovs, Cibulskis, Sontieks, Andersons, Porejs - Jekimovs, Macijevskis, M. Redlihs - Ankipans, Širokovs, Cipulis - Bukarts, Berzinš, Meija - Jass, Štals, Skvorcovs.
ČR: Jakub Kovář - Němec, Čáslava, Nakládal, Blaťák, Krajíček, Kudělka, Mojžíš - Kašpar, Novotný (41. Vampola), Petružálek - Tenkrát, Kreps, Veselý - Holík, Kašpařík, I. Rachůnek - Birner, Strapáč, Adamský (41. Klimek).