Přestože Řecko patří mezi hokejově rozvojové země, má na šampionátu elitní kategorie hráčů do 18 let v České republice své zastoupení. Barvy domácího výběru hájí Eustathios Soumelidis, talent českého hokeje s řeckými kořeny.

Ačkoliv je Řecko zemí poblázněnou fotbalem, který Soumelidis také dlouho hrával, nakonec to u něho naplno vyhrál hokej. A zatím lze říci, že šlo o dobré rozhodnutí. "Můj táta je Řek, takže mě ke kopané vedl," potvrdil Soumelidis v rozhovoru se spolupracovníkem ČTK. "Postupem času u mě ale zvítězil hokej," dodal mladý forvard s úsměvem při vzpomínce na své začátky a důležité rozhodnutí.

Osmnáctiletý útočník začal s hokejem v Brně. Bylo mu sedm a s pukem se seznamoval na základní škole Úvoz. V Česku si stihl zahrát ještě za dorost pražské Sparty, a když mu bylo šestnáct, rozhodl se odejít do zahraničí. Možná i díky tomu se zařadil mezi opory české reprezentační osmnáctky.

 

"Cítil jsem, že se potřebuji posunout. Chtěl jsem zkusit Skandinávii - Švédsko, Finsko, Norsko. Nakonec jsem dostal dobrou nabídku od finského týmu Lukko Rauma a sáhl po ní," vyprávěl Soumelidis.

Věří, že mu přesun na sever Evropy velmi pomohl. "V té době jsem hodně vyrostl a zesílil, takže jsem byl pomalejší. Potřeboval jsem do nohou dostat zpátky dynamiku a to se mi právě ve Finsku podařilo. Kladou tam na ni důraz a trénují fakt hodně. Kluci jsou poctiví, nikdo tam nic nešidí. A já nechtěl vybočovat z řady," doplnil Soumelidis.

Život ve Finsku se vším všudy se mu dostal pod kůži. Soumelidis proto uvažuje, že by ve Skandinávii zakotvil natrvalo. "Lidé jsou tam úplně jiní. A parta v kabině? Ta je dobrá. Jediný rozdíl je, že tam není taková sranda, jako je obvykle u nás. Hráči jsou takoví vážnější," porovnával. "Ale víte, ono je to všechno o zvyku," doplnil Soumelidis, jemuž spoluhráči říkají zásadně Ethis.

Reprezentanti opět nevyhráli v základní hrací době, Němce tentokrát porazili až na nájezdy - čtěte ZDE

Tuto sezonu strávil v dresu juniorského týmu Sport Vaasa a v 35 utkáních nasbíral 19 kanadských bodů. Na jejím konci se vrátil do Čech a na šampionátu osmnáctiletých v Brně, Znojmě a Břeclavi chce s reprezentací dosáhnout úspěchu. Tomu se rovná postup ze základní skupiny do čtvrtfinále.

Do turnaje vstoupili domácí mladíci dobře. V pátek přestříleli Dány 8:4, přičemž Soumelidis byl i díky gólu a dvěma asistencím označen za nejlepšího hráče svého mužstva. V sobotu se však museli svěřenci kouče Jiřího Vebra sklonit před týmem USA. Američané, kteří turnaj v posledních třech letech vyhráli, porazili Čechy 5:0.

"Měli rychlý nástup do utkání. Z evropských soutěží na to nejsme moc zvyklí. Sice jsme se ve druhé třetině nadechovali k náporu, ale pak jsme vyrobili několik faulů a soupeř v přesilovkách rozhodl," hledal příčiny sobotního krachu Soumelidis.

K postupu do čtvrtfinále potřebuje domácí tým skolit alespoň jednoho z dvojice Kanada - Finsko. "Oba soupeři budou hodně těžcí. S Finy jsme nevyhráli hodně dlouho, tak třeba překvapíme. A nebo nachytáme v nedbalkách Kanadu," přál si Soumelidis.

Související