Česká hokejová osmnáctka podlehla na mistrovství světa na domácí půdě Kanadě 2:6. K zachování naděje na postup do čtvrtfinále potřebují svěřenci kouče Jiřího Vebra porazit v závěrečném vystoupení v základní skupině A Finsko. V opačném případě budou hrát stejně jako v minulém roce pouze o udržení mezi elitou.

Český tým s brankářem Polívkou duel proti favoritovi slibně rozehrál, jenže brzkou přesilovku nevyužil. Slibné šance Volka a Zadražila ztroskotaly na gólmanovi Murraym. Kanada naproti tomu udeřila z první vážnější příležitosti, v 10. minutě byl na konci pěkné kombinace Gaunce.

Domácí rychle kontrolovali a po Sedláčkově vyhraném vhazování se o vyrovnání postaral Houfek. Už za dalších 29 sekund však Gaunce vrátil vedení na stranu soupeře, čímž odstartoval velmi nepovedenou pasáž českého mužstva. O 45 sekund později přidal Laughton třetí gól, a když byli v 16. minutě společně vyloučeni Knot se Slováčkem - oba za hákování - využil dvojnásobnou početní výhodu s nechtěným Šidlíkovým přispěním Reinhart.

Klasickou přesilovku využili i čeští mladíci, byť nepřímo. Volek ve 26. minutě pouhou sekundu po skončení Girardova trestu snížil na 2:4 a vykřesal jiskru naděje na obrat. Zaměstnanějším z obou gólmanů byl však i poté Polívka, a když ve 45. minutě využili Kanaďané nedisciplinovanost Chlapíka, bylo prakticky rozhodnuto. Před dvěma tisícovkami diváků pak zpečetil výsledek Rychel.

ČR - Kanada 2:6 (1:4, 1:0, 0:2)

Branky: 13. Houfek, 26. Volek - 10. a 13. Gaunce, 14. Laughton, 17. Reinhart, 45. Dumba, 51. Rychel. Rozhodčí: Dumas (USA), Konc (SR) - Dalgleish (Brit.), Šichanov (Rus.). Vyloučení: 5:5. Využití: 0:2. Diváci: 2093.

Sestava ČR: Polívka - Šidlík, Šulák, Košťálek, Houfek, Knot, Štencel, Běhal - Machač, Volek, Tomeček - Slováček, Zadražil, Hudeček - Vrána, Soumelidis, Simon - Matějček, Chlapík, Procházka - Sedláček. Trenér: Jiří Veber.

1. USA 3 3 0 0 0 13:0 9
2. Kanada 3 2 0 0 1 14:7 6
3. Finsko 2 1 0 0 1 4:6 3
4. ČR 3 1 0 0 2 10:15 3
5. Dánsko 3 0 0 0 3 5:18 0