Hokej v Hradci Králové má problém, protože tamní prvoligový klub dostal k prvnímu červenci výpověď z podnájmu na městském zimním stadionu. Výpověď klubu dala společnost ABD Invest, které hradecká radnice stadion svěřila kvůli rekonstrukci do nájmu a provozování. Oznámil to náměstek primátora a předseda představenstva klubu Martin Soukup.

Rozhodne soud

Radnice s firmou ABD Invest v únoru smlouvu v hodnotě stovek milionů korun jednostranně ukončila a stadion převzala zpět. Tvrdí, že kontrakt uzavřený v roce 2006 je neplatný od samého počátku. Klub poté přestal firmě ABD Invest platit nájemné, které činí 3,2 milionu korun měsíčně. Dluh klubu podle Soukupa nyní činí asi deset milionů korun.

ABD Invest s ukončením kontraktu, který má trvat do roku 2022, nesouhlasí. Na klub pro nezaplacení nájemného podala firma žalobu a k 30. červnu mu dala výpověď z nájmu. Soud zároveň podle Soukupa na podnět ABD Invest vydal předběžné opatření, podle nějž by měl zatím dál trvat stav, kdy ABD Invest je nájemcem stadionu. Otázku smlouvy budou soudy dál řešit.

Město podle Soukupa chce požádat soud o upravení vztahů do doby soudního rozhodnutí. "Je to válka mezi městem a společností ABD Invest a UniCredit Bank. V současné době se domlouvají už jen právní kanceláře," řekl Soukup.

 

UniCredit Bank má z titulu půjčky 160 milionů korun zástavní právo na celý obchodní podíl ve firmě ABD Invest, jejímž jediným společníkem je Jiří Zralý z Brna.

Hokejisté do Opočna?

Kdyby klub deset milionů zaplatil, firma ABD Invest by výpověď stáhla. Klub ale podle Soukupa zaplatit nemůže, protože smlouva je prý neplatná. Klub, který odvolal trenéra Jiřího Myčku a nahradil jej Martin Hosták, podle Soukupa již zvažoval, jak fungovat v případě vystěhování ze stadionu. V úvahu by prý mohlo přicházet působení v Opočně, Třebechovicích a Novém Bydžově.

Město původně chtělo kontrakt s ABD Invest ukončit dohodou a firmě vyplatit kompenzaci přes 170 milionů korun. Později ale přišlo s tím, že nájemní smlouva je neplatná.

Podle projektu měla firma třicet let starý stadion změnit na moderní multifunkční arénu bez toho, že by město muselo naráz investovat stamiliony korun z rozpočtu. ABD Invest zatím do rekonstrukce údajně investovala 210 milionů Kč. Podle původních plánů měly náklady na rekonstrukci dosáhnout 273 milionů korun. Rekonstrukci mělo město firmě splácet roční částkou 25 milionů korun. Dál město platilo 12 milionů korun ročně za provoz. Celkem měla firma dostat 610 milionů.

Související