O šanci zahrát si na světovém šampionátu připravilo hokejového útočníka Ivana Rachůnka ze Sparty poraněné koleno. Proto nebude hrát ani na nadcházejícím turnaji seriálu Euro Hockey Tour v Brně. Lékaři Rachůnkovi doporučili třítýdenní klid, proto už tým opustil.

Boj o hráče z NHL

Reprezentační kouč Alois Hadamczik však potvrdil, že má zájem o obránce Zbyňka Michálka z Pittsburgu a útočníka Michaela Frolíka z Chicaga, jejichž kluby vypadly v prvním kole play-off NHL. Hokejový svaz už poslal žádosti o jejich uvolnění.

Na Michálka by byl Hadamczik ochotný i počkat. "Čekají rodinu a termín mají v polovině mistrovství světa, okolo 12. května. Včera jsem mu volal, ale nebral telefon," uvedl kouč. "Je to kvalitní hráč a byli bychom ochotni i počkat, pokud by se k týmu připojil do poloviny šampionátu," dodal.

S Frolíkem si Hadamczik v minulých dnech posílal sms zprávy. "Psali jsme si, že se rozhodne po skončení série, teď si budeme volat. Reprezentovat chce," uvedl Hadamczik.

Stále nejistý je start útočníka Martina Havláta, který by měl dnes absolvovat v San Jose zdravotní prohlídku. "Podle výsledků budeme reagovat," řekl trenér, kterému by se už dnes na odpoledním tréninku v Brně měla hlásit pátá zámořská posila, obránce Jakub Kindl z Detroitu.

Sestava se dává dohromady hůř

"Sestava se utváří daleko hůř než loni, kdy byli v Evropě Jaromír Jágr, Jan Marek nebo Karel Rachůnek a v zámoří byli volní Zbyněk Michálek, Martin Havlát, Patrik Eliáš, Marek Židlický nebo Michael Frolík. Musíme vycházet z toho, co nám umožňuje jiná doba," konstatoval Hadamczik.

Má zájem i o hráče, kteří nyní hrají finále KHL, kde se hraje sedmý zápas mezi Omskem a Dynamem Moskva ve středu. "Až série skončí, tak jim zavoláme. Jedná se o Martina Škoulu, Romana Červenku a Marka Kvapila. Ve hře je i Filip Novák, který ale má problémy se zády a hraje pod injekcemi," vysvětlil Hadamczik.

Zdravotní problémy má i Petr Hubáček, který se v pondělí stal finským mistrem. "Čekám, až přiletí domů a ozve se," řekl reprezentační kouč. Hubáček by po návratu měl absolvovat lékařskou prohlídku, po které bude o jeho možném startu na MS jasno.

Turnaj v Brně nebere trenér jen jako přípravu před mistrovstvím světa. "Chceme turnaj vyhrát, uděláme pro to maximum," slíbil Hadamczik. Nyní má k dispozici 30 hráčů, ale k turnaji může nominovat pouze 27 hokejistů.

"Teď nemohu říci, kdo nebude hrát. Někomu bych vzal náladu do tréninků a zápasů. Každý musí být v takovém nasazení a mít vůli, aby věřil, že šanci dostane. Máme ještě další trénink a může se cokoliv stát. Představu už mám," uvedl kouč.

Související