Až tři roky vězení za výtržnictví a hanobení rasy či národa hrozí fanouškům u okresního soudu v Chomutově, který začal řešit rasistické pokřiky osmi z nich. Ti měli při extraligovém zápase Chomutova s Libercem urážet hostujícího hráče černé pleti Wayna Simmondse. Soudce ve středu vyslechl obžalované a další jednání odročil na 9. ledna.

Na konci zápasu, který se konal 28. října, se strhla rvačka, jejímž účastníkem byl i Simmonds. Ten si za souboj s Miroslavem Zálešákem vysloužil pokřik a podle obžaloby i rasistické výlevy.

Část obžalovaných se k pokřikům přiznala, ale tvrdí, že ani "opice" ani "hu hu hu" nebylo namířené proti jedinému hráči tmavé pleti v extralize. "Hu hu hu" je podle nich běžný způsob, jak reagovat na přesilovku soupeře nebo nesouhlas s rozhodčím. Podobně jako oni podle nich křičely i další stovky fanoušků.

Někteří dokonce tvrdí, že místo "opice" slyšeli skandovat "opilče". To mělo údajně souvislost s libereckým brankářem Ondřejem Pavelcem, který v květnu způsobil nehodu pod vlivem alkoholu.

 

Kromě těchto pokřiků se na stadionu prý ozývalo také volání jména organizace Ku-Klux-Klan, která vznikla v USA koncem 19. století a útočila na tamní obyvatele černé pleti, nebo volání "Mrtvola cikána plave po vodě a to patří k přírodě". Ani tento výrok podle obžalovaných není rasistický a volá se často na rozhodčí. Stejné heslo ale skandovali i příslušníci extrémní pravice na demonstraci v litvínovské části Janov.

Část z obžalovaných patří ke skupině fanoušků s názvem Černé komando, že by název skupiny měl rasistický podtext, ale odmítají. Prý jen chodí fandit na hokej a do hospody, nejvýš připravují choreografie nebo vymýšlejí nové pokřiky.

 

Soudce Petr Vaněk řekl, že v tomto případě k maximální výši trestu tří let vzhledem k okolnostem nejspíš nepřistoupí.

Chomutovský klub chování fanoušků odsoudil a dokonce zveřejnil na svém webu jména pěti fanoušků, kterým zakázal vstup na stadion. Případem se zabýval i hokejový svaz a nováček nejvyšší soutěže od něj dostal pokutu 30 tisíc korun.

Související