Za další překážkou v boji o play-off na mistrovství světa hokejistů do dvaceti let v ruské Ufě jsou čeští reprezentanti. Ti totiž porazili outsidera skupiny Lotyšsko 4:2 a jsou nyní ve skupině druzí.

O postup ale musí ještě svěřenci trenéra Miroslava Přerosta bojovat v pondělním utkání se Švýcarskem. Mají stále také naději i na první místo a přímý postup do semifinále, ale hrozí jim i účast v boji o udržení. Velmi důležitý proto bude výsledek utkání Švédska s Finskem.

Český tým nastoupil bez potrestaného útočníka Berana, do zápasu se tak dostal Tomeček. Lotyši se v úvodu ubránili při vyloučeních Jevpalovse a Krisse Lipsbergse, ale v 10. minutě už se favorit střelecky prosadil. Štencel přihrál na pravý kruh Beránkovi, jenž prostřelil Punnenovse.

Lotyši ale byli také nebezpeční. Při Hykově trestu Bartošáka v české brance ohrozil Jevpalovs. Pak ale Češi náskok ztratili. Při Sedlákově vyloučení se z dorážky prosadil Jevpalovs.

Přerostův výběr opět získal vedení v úvodu druhé části při Rosinskisově trestu. Tomeček ještě bekhendem lotyšského gólmana nepřekonal, ale o chvíli později se prosadil ránou od modré čáry Frk. Lotyši mohli odpovědět ve 27. minutě, ale střelu Robertse Lipsbergse chytil lapačkou Bartošák.

Na druhé straně měli šanci Švihálek s Beránkem a pak se bránili úspěšně Lotyši v oslabení, když možnost neproměnil Jaškin. Práci měl znovu český gólman, který pomohl udržet těsný náskok při trestech Štencla a Pavelky.

Na přelomu druhé a třetí části nevyužili Češi přesilovku a ve 42. minutě se radovali Lotyši znovu z vyrovnání, když se před brankovištěm prosadil Roberts Lipsbergs. Za dvě minuty Punennovs přikryl na brankové čáře puk po Beránkově zakončení po objetí branky a podle videorozhodčího gól nepadl.

Ve 49. minutě pomohla Lotyšům po Sedlákově střele tyč. V dalším náporu českého týmu nejdříve nezakončil slalom tísněný Hertl, ale při signalizovaném vyloučení vstřelil vítěznou branku Jaškin. Výsledek ještě pojistil 25 vteřin před koncem při přesilovce Frk, který se znovu prosadil střelou od modré čáry.

"Trápili jsme se především v koncovce. Hráli jsme ale poměrně slušně, dostávali jsme se do mnoha gólových situací. Mužstvo pracovalo skvěle, střídačka ho podporovala. Věřili jsme do samého konce, že zápas zvládneme," řekl po utkání trenér Miroslav Přerost.

Čeští hráči nabízeli Lotyšům šance při svých vyloučeních. "Hráli jsme nedisciplinovaně, některé fauly byly hodně zbytečné," poznamenal útočník Martin Frk, který ale sám při dvou přesilových hrách skóroval. "Lotyšsko bylo hodně nepříjemné, dobře bruslilo, blokovalo střely a dohrávalo nás. Jejich hráči nás také hodně trefovali. Hrát proti relativně slabšímu soupeři je vždycky těžké. Za tři body jsme nesmírně rádi, snad nás to posílí," doufal Frk.

Skupina A:

Česko - Lotyšsko 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 10. Beránek (Štencel), 23. Frk (Šidlík, Faksa), 54. Jaškin (Sedlák, Hertl), 60. Frk (Šidlík) - 19. Jevpalovs (Andersons), 42. R. Lipsbergs (K. Lipsbergs, Kulda). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Jablukov (Něm.) - George (USA), Haster (Švéd.). Vyloučení: 6:8. Využití: 2:1. Diváci: 1756.

Česko: Bartošák - Musil, Hrbas, Urbanec, Šidlík, Jeník, Pavelka, Štencel - Jaškin, Hertl, Hyka - Beránek, Švihálek, Sedlák - Frk, Faksa, Tomeček - Koblasa, Vrána, Němec. Trenér: Miroslav Přerost.

Finsko - Švýcarsko 5:4 po sam. nájezdech (0:2, 2:0, 2:2 - 0:0)

Branky a nahrávky: 26. Markus Granlund (Vainio, Salomäki), 31. Teräväinen (Barkov, Salomäki), 54. Teräväinen (Salomäki, Ristolainen), 59. Markus Granlund (Armia), rozhodující sam. nájezd Markus Granlund - 14. Martschini (Simion, Kukan), 15. Andrighetto (Richard, Künzle), 42. Bertaggia, 52. Simion (Bertschy, Zanggger). Rozhodčí: Smith (Kan.), Kulakov - Sivov (oba Rus.), Staňo (SR). Vyloučení: 5:7, navíc Sieber (Švýc.) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 2354.

Kanada - USA 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 8. Nugent-Hopkins (Huberdeau, Scheifele), 15. Strome (Ritchie, Camara) - 52. Trouba (Galchenyuk, Reilly). Rozhodčí: Massy, Stricker (oba Švýc.) - Puolakka (Fin.), Raming (Rus.). Vyloučení: 7:7, navíc McCabe, Hartman (oba USA) oba 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 6985.

1. Kanada        3 3 0 0 0 17:7 9
2. Rusko          3 2 1 0 0 12:3 8
3. USA             3 1 0 0 2 10:4 3
4. Slovensko     2 0 0 1 1 5:9 1
5. Německo      3 0 0 0 3 3:24 0