Hokejisté Sparty deklasovali v dohrávce 38. kola extraligy mistrovské Pardubice 9:2 a připsali si třetí výhru za sebou. Na nejvyšší výhře Pražanů v sezoně se třemi góly a asistencí podílel Petr Ton.

Sparta je v tabulce nadále osmá, na sedmý Litvínov ale ztrácí dva body a má zápas k dobru. Pardubice, které před dnešním duelem třikrát za sebou vyhrály, si připsaly největší debakl v sezoně.

HC Sparta Praha - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 9:2 (3:2, 3:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 3. Přibyl, 8. J. Hlinka (P. Ton, Tenkrát), 20. Bahenský, 21. P. Ton (J. Hlinka), 30. Broš (Hovorka), 38. P. Ton, 43. Přibyl (I. Rachůnek, S. Treille), 47. P. Ton (J. Hlinka, Tenkrát), 54. Sekáč z trest. střílení - 8. Kousal (Buchtele, Radil), 11. Rolinek (Somík, Benák). Rozhodčí: Hodek, Hribik - Bádal, Ondráček. Vyloučení: 8:7. Využití: 1:0. Diváci: 5542.

Přece jen s Jágrem

Jaromír Jágr přece jen ještě před odletem do zámoří, kde začne NHL, nastoupil za Kladno v extralize proti Litvínovu, které domácí i díky jeho pomoci (dvě asistence) vyhrálo 3:2. Kladenští si připsali teprve druhou výhru za posledních šest utkání. "Dohodlo se to na posledních chvíli," řekl před zápasem k Jágrově startu mluvčí Kladna Vít Heral.

Boj druhého s prvním ve Zlíně vyzněl pro domácí celek, který tak zastavil osmizápasovou vítěznou jízdu plzeňského týmu, který snížil náskok Plzně na deset bodů. Třetí Třinec odrazil dotírající Slavii a porazil ji 5:2.

Jágr zakončil extraligu jako druhý nejproduktivnější hráč s 57 body za 24 gólů a 33 asistencí. Poslední dvě asistence si připsal v úterý, kdy už původně řekl, že hrát nebude. Byl tak u toho, když se kladenský "kotel" v úvodu zápasu loučil s posilami z NHL transparentem "Hoši, díky ať se daří! Našich šťastných 5" a choreografii doplnila čísla 68 (Jágr), 14 (Tomáš Plekanec), 91 (Jiří Tlustý), 15 (Tomáš Kaberle) a 2 (Marek Židlický).

Jágrovo loučení proběhlo před prořídlými tribunami, protože fanoušci už nečekali start žádné z hvězd, Jágr však na ledě byl - poprvé naskočil ve čtvrtém útoku s juniorem Jakubem Strnadem a Janem Rudovským, který přišel pomoci z prvoligových Litoměřic. Jágr pak přispěl k výhře, když v útočném pásmu předal puk Rudovskému, který si vychutnal jak obranu Vervy, tak blafákem i gólmana Volkeho. Ve 45. minutě pak při Zemanově vyloučení předložil Jágr zpoza branky puk Daleckému, který Rytířům zajistil vítězství.

Rytíři Kladno - HC Verva Litvínov 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 28. Valský (Majeský, Eberle), 29. Rudovský (Jágr, Kuchler), 45. Dalecký (Jágr, Lukáč) - 25. Lukeš, 41. Hübl (Kubát, Lukeš). Rozhodčí: Hribik, A. Jeřábek - Charvát, Bejček. Vyloučení: 6:10. Využití: 1:0. Diváci: 3165.

Kladno: Chábera - Kameš, Piskáček, Majeský, David Růžička, Doudera, Černošek, Mocek - Eberle, Lukáč, M. Látal - Kuchejda, Kuchler, Obdržálek - Valský, Melka, Dalecký - Jágr, Strnad, Rudovský. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.

Litvínov: Volke - Kousalík, Kubát, Stříteský, Zeman, Gula, Brejčák, Jareš - Majdan (35. Kubinčák), V. Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Ručinský - J. Černý, Piroš, R. Pšurný - Baláž, Gerhát, Smolka. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.

Plzeň po osmi výhrách padla. Dvěma góly se na tom podíleli Petr Čajánek s Petrem Holíkem. Zlín zasáhla marodka a trenér Vlach se musel obejít bez zraněných Ondráčka, Matějíčka, Horáka, Honejska a nemocného Hamrlíka. Naopak se do sestavy domácích po účasti na MS dvacetiletých vrátil obránce Urbanec. Rovněž Plzeň nemohla kvůli zranění využít služeb Kratěny, Mazance a Holwega.

PSG Zlín - HC Škoda Plzeň 4:1 (0:1, 3:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 28. Čajánek (Holík, Řezníček), 32. Holík (O. Veselý, Zámorský), 34. Čajánek (Zámorský), 50. Holík (O. Veselý, Čajánek) - 19. Pletka (Jan Kovář, Balej). Rozhodčí: R. Polák, Husička - Bryška, J. Novák. Vyloučení: 2:6. Využití: 1:0. Diváci: 3140.

Zlín: Horčička - Zámorský, Řezníček, Šenkeřík, Linhart, Tesařík, Urbanec, od 30. navíc Kotvan - Holík, Čajánek, O. Veselý - Balaštík, Leška, Köhler - Kubiš, Melenovský, F. Čech - Fořt, Šlahař, Okál. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Plzeň: A. Svoboda - Jiří Hanzlík, J. Jeřábek, Marušák, St. Pierre, Mozík, Frolo - Gulaš, Martin Straka, Vlasák - Balej, Jan Kovář, Pletka - Johnson, Kašpařík, Dvořák - Petruška, Lev, Havlíček. Trenéři: Razým, Michal Straka a Pejchar.

Třinecký Růžička hrál s otřesem mozku

Díky třígólové smršti v závěru druhé třetiny porazili hokejisté Třince v 38. kole extraligy Slavii 5:2 a šestou výhrou na vlastním ledě potvrdili roli nejlepšího týmu soutěže na domácím hřišti. Pražané ve Werk Areně dvakrát vedli, ale v závěru druhé části neustáli tlak soupeře a během pěti minut dostali tři branky. Gól a dvě asistence si připsal nejproduktivnější hráč soutěže Martin Růžička, který nastoupil s lehčím otřesem mozku.

Klubová lékařka Ingrid Ondruchová nejlepšímu střelci extraligy start rozmlouvala. Růžička se však řídil vlastními pocity a po dopoledním rozbruslení se navzdory radám odborníků rozhodl hrát. "Já už jsem měl otřes mozku, a těžký, asi před čtyřmi pěti lety, takže vím, o co se jedná. Čekal jsem, jak to bude vypadat ráno na rozbruslení, a tam jsem se cítil dobře. Tak jsem tomu dal zelenou," vysvětlil Růžička, kterému pomohla i nová helma, odolnější proti nárazům.

Své konto dnes rozmnožil o gól a dvě přihrávky, na čele tabulky produktivity má už 31 gólů a 32 asistencí. Druhý Jaromír Jágr po odchodu do NHL další body nepřidá.

HC Oceláři Třinec - HC Slavia Praha 5:2 (0:1, 4:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 28. Klimenta (Polanský, Klouček), 34. M. Růžička (Orsava), 38. Galvas (M. Růžička, Roth), 39. Lojek (Polanský, Klouček), 46. Varaďa (Peterek, M. Růžička) - 20. Sklenář (V. Růžička ml., Kolařík), 33. Klhůfek (Stránský). Rozhodčí: Baluška, Müllner (oba SR) - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:6, navíc Polanský (Třinec) 10 minut. Využití: 1:0. Diváci: 3225.

Třinec: Hrubec - Roth, Galvas, Hrabal, Zíb, Lojek, Klouček, od 57. navíc Kania - M. Růžička, Peterek, Varaďa - D. Květoň, Rákos, Orsava - Klimenta, Polanský, Adamský - Hrňa, Matuš, Hampl. Trenéři: Turek a Janků.

Slavia: Furch - Kadlec, Dresler, Kuboš, Kučný, Kolařík, Kempný, Beňovič - Skokan, Alinč, P. Jelínek - Hertl, V. Růžička ml., Sklenář - Stránský, Klhůfek, Poletín - Micka, Žejdl, Vrdlovec - od 41. navíc T. Doležal. Trenéři: V. Růžička st., Weissmann a Beránek

Karlovy Vary už nejsou poslední

Hokejisté Českých Budějovic prohráli páté za sebou a vítězové si výhrou, o které definitivně rozhodli v závěru třetí třetiny, zařídili vzestup z posledního místa. "Od druhé třetiny jsme nehráli vůbec špatně, ale vypadá to tak, že soupeři dokážou potrestat každou chybičku, kterou uděláme. Každý tým zažije sérii porážek. Pro nás bude důležité zvládnout to psychicky a tvrdě pracovat," komentoval zápas domácí kouč Petr Draisaitl.

HC Mountfield České Budějovice - HC Energie Karlovy Vary 3:5 (1:2, 0:0, 2:3)

Branky a nahrávky: 8. Mertl (Frühauf, Kotalík), 44. Vydarený (Šimánek, Knotek), 45. Vydarený (Langhammer) - 6. Pech (Zaťovič, D. Nosek), 13. Pech (Bicek, J. Drtina), 43. Zaťovič (Pech, D. Nosek), 56. R. Vlach (J. Doležal, Bicek), 60. Koblasa. Rozhodčí: Fraňo, Šír - Jindra, Skopal. Vyloučení: 7:7. Využití: 2:1. Diváci: 3229.

České Budějovice: Jakub Kovář - Ptáček, Jank, Frühauf, Vydarený, Kolarz, Vráblík - Kotalík, Mertl, L. Kohn - Dej, Langhammer, Rousek - Šimánek, Knotek, Suja - Rob, Červený, Švihálek. Trenéři: Draisaitl a Bělohlav.

Karlovy Vary: Závorka - D. Nosek, J. Drtina, Prošek, Gulaši, Gründling, Grman, J. Látal, Kloz - Bicek, Pech, Zaťovič - Skladaný, Doležal, R. Vlach - Zucker, Skuhravý, Košťál - Koblasa, Vachovec, Rohan. Trenéři: Žemlička a Kverka.

Piráti jdou ke dnu

Piráti Chomutov prohráli s Vítkovicemi 2:5 a opět klesli na poslední místo tabulky. Hosté o své výhře na ledě nováčka soutěže rozhodli už v první třetině, ve které si vypracovali tříbrankové vedení.

Piráti Chomutov - HC Vítkovice Steel 2:5 (0:3, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 36. Zálešák (Pulpán), 53. Sikora (Macháček) - 2. Roman (Svačina, Huna), 6. Klimek (Kudělka), 15. Ujčík (R. Hruška, Malík), 27. Svačina (Roman), 60. Burger (Malík). Rozhodčí: Minář, Turčan - Kostka, Lhotský. Vyloučení: 6:9, navíc Sikora - Strapáč oba 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 2769.

Chomutov: Kostúr (15. Řehoř) - Palin, Pulpán, Rýgl, Mrázek, Pavlas, Macháček, Rutta, Trefný - Lušňák, Kraft, Hřebejk - D. Hruška, Zálešák, Kůs - Důras, Sikora, Hromas - Račuk, Gajovský, K. Ton. Trenéři: Antonik, Liška a Mikšovic.

Vítkovice: Málek - Barinka, Kudělka, Sloboda, Rehák, Malík, Stehlík, Voráček - Klimek, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - Ujčík, R. Hruška, Strapáč - Kucsera, Kolouch, Szturc. Trenéři: Oremus a Svozil.

Kometa už není poslední

Hokejisté Komety Brno dokázali zvítězit v Liberci 4:3 v prodloužení a jejich teprve druhá výhra v posledních osmi zápasech jim pomohla z úplného dna tabulky. V domácím týmu chyběl kvůli klubovému trestu kapitán Petr Nedvěd a hosté už ve 4. minutě vedli 2:0. Liberčtí hráči se ale dokázali zvednout a zápas řešilo až prodloužení, které rozhodl šťastným gólem slovenský obránce Juraj Valach. Domácím nepomohly ani dvě trefy Petra Kicy.

Bílí Tygři Liberec - HC Kometa Brno 3:4 v prodl. (2:2, 0:1, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 10. Víšek (Duda, Štich), 20. Kica (Čutta, Bortňák), 51. Kica (Bortňák) - 1. H. Zohorna (J. Hruška), 4. T. Svoboda (Divíšek, J. Hruška), 24. Kováčik (J. Hruška, Čermák), 63. Valach. Rozhodčí: Šindler, Hodek - L. Kajínek, Podrazil. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:2. Diváci: 3557.

Liberec: Pinc - Čakajík, Vitásek, Čutta, Jánošík, Výtisk, Ulrych, Štich - Duda, Filippi, Víšek - Dušek, Bárta, Bulíř - Galamboš, Krejčík, Vantuch - Kica, Bortňák, Urban - J. Vlach. Trenéři: Pešán, M. Černý a Kapoun.

Brno: Trvaj - Bičánek, Švrček, Kováčik, Žižka, Valach, Malec, Dujsík - T. Svoboda, Divíšek, J. Svoboda - H. Zohorna, Čermák, J. Hruška - Dlouhý, Petrovický, Erat - Dočekal, Koreis, Burian - Wasserbauer. Trenéři: Venera a Oslizlo.

1. HC Škoda Plzeň 38 19 9 3 7 129:87 78
2. PSG Zlín 38 19 4 3 12 112:97 68
3. HC Oceláři Třinec 38 19 4 2 13 145:112 67
4. HC Slavia Praha 36 16 6 2 12 98:80 62
5. Rytíři Kladno 38 19 0 4 15 115:106 61
6. HC Kometa Brno 36 15 4 5 12 114:108 58