Po opatrném úvodu zápasu si převahu vytvořili domácí. První nebezpečnější akci si Švédové vypracovali ve 4. minutě, příležitost Fastha ale Salák bez problémů zlikvidoval. Erikssona na druhé straně následně prověřil Vrána, ale gólman Skeleftey potvrdil, že patří se Salákem k nejlepším mužům na svém postu v Elitserien.

Více práce měl ale Salák. Jeho pozornost vyzkoušel Ericsson, ale neuspěl stejně jako v první přesilové hře zápasu, při vyloučení Čáslavy, Hjalmarsson. Opora Färjestadu si v první třetině připsala 13 úspěšných zákroků, Eriksson osm. Jako poslední na něj nebezpečně střílel Tenkrát ve 20. minutě, otevřít skóre se mu ale nepodařilo.

Salák si nakonec připsal 37 úspěšných zákroků a poprvé v národním týmu udržel čisté konto. Výrazně si tak řekl o nominaci na mistrovství světa. "Co jsem u národního týmu a on chytal, tak mě ještě nezklamal. Nechtěl bych ale nic slibovat dopředu a říkat, jak kdo je blízko nebo daleko (k nominaci). Jeho výkony jsou ale zajímavé a trenérovi dávají sebedůvěru, že se ho nebojí postavit," řekl Hadamczik.

Druhá dvacetiminutovka byla z českého pohledu mnohem ofenzivně vydařenější. Ve 23. minutě se do dobré střelecké příležitosti dostal Lindberg, ale Salák byl připraven a hosté se následně dostali do vedení. Vondrka obral o puk Burnströma a svůj samostatný nájezd přesně zakončil.

Zvýšit české vedení mohl Tenkrát, kterého v gólové šanci zastavil Skogs jen za cenu faulu a finští rozhodčí následně nařídili trestné střílení, útočník Sparty ale Erikssona neprostřelil.

Poté dokázal Salák úspěšně vyřešit závar před českým brankovištěm a jeho spoluhráči opět nebezpečně hrozili na druhé straně. Mojžíš však z dobré pozice nemířil přesně a Nedorost trefil horní tyč. Na druhé straně se zkoušet prosadit Aslund, ale dopadl stejně jako Vrána při první české přesilové hře. Salák i Eriksson byli pozorní.

Hned po 24 sekundách třetí části Češi vedení zvýšili, v závaru po Krajíčkově nahození na branku se prosadil kapitán Novotný a připsal si 19. branku v národním týmu. Výborný Salák své spoluhráče několikrát podržel i při následných dvou oslabení.

Českým hokejistům se v minulosti proti Švédsku moc nedařilo, v poslední době je ale dokážou porazit. Národní tým vyřadil Tři korunky ve čtvrtfinále loňského mistrovství světa a vyhrál i dva ze tří zápasů v této sezoně. "Dnes jsme byli odhodláni k tomu, že víme, jakou hru chceme hrát a víme, co hraje soupeř. Důraz jsme kladli na svůj výkon a od toho že se bude odvíjet, že Švédové budou muset bránit. V první třetině to nebylo takové, nebyli jsme tak odolní v osobních soubojích," uvedl Hadamczik.

Jediným negativem zápasu z českého pohledu bylo pět vyloučení. "Petružálkovi jsem obě vyloučení vytýkal, protože byla zbytečná. Stejně tak jako vyhozený puk Ondřejem Němcem. To negativní bylo. Takové zákroky nebyly na místě. Faul patří k hokeji, ale je otázka kdy a kde. Faul holí v útočném pásmu je zbytečnost," dodal Hadamczik.

V druhém dílu Euro Hockey Tour česká reprezentace prohrála všechny zápasy s hrozivým skóre 2:13. V Malmö chtějí navázat na předchozí povedené vystoupení na úvodním turnaji Karjala, který poprvé v historii vyhráli.

Dalšími soupeři českých hráčů budou v sobotu od 13:30 hokejisté Finska.

Švédsko - ČR 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 25. Vondrka (Průcha), 41. Novotný (Irgl). Rozhodčí: Levonen, Kaukokari (oba Fin.) - Pihlblad, Haster (oba Švéd.). Vyloučení: 1:5. Bez využití.

Švédsko: Eriksson - Burström, Ahnelöv, Bäckman, Fransson, Skogs, Nygren, Viklund - Paulsson, Söderberg, Thörnberg - Persson, Lundqvist, Pettersson - Ericsson, Lindberg, Andersson - Aslund, Rasmussen, Fasth - Hjalmarsson. Trenéři: Par Marts a Peter Popovic.

ČR: Salák - Krajíček, Barinka, Němec, Čáslava, Mojžíš, Nakládal - Irgl, Novotný, Kašpar - Průcha, Nedorost, Vondrka - Petružálek, Vrána, Tenkrát - T. Rachůnek, Hertl, I. Rachůnek. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.