Český hokejový útočník Jiří Tlustý sehrál svůj nejlepší zápas v NHL, když dvěma góly a stejným počtem asistencí zařídil výhru Caroliny na ledě New Yorku Islanders 6:4.

Čtyřiadvacetiletý kladenský odchovanec zaznamenal všechny čtyři body ve třetí třetině, před jejímž začátkem Hurricanes prohrávali 2:3. Tlustý už po třiceti sekundách vyrovnal na 3:3, následně přihrál na dva góly a v poslední minutě střelou do prázdné brány při power-play uzavřel skóre večera.

Nebyl dokonce daleko od hattricku, protože pátý gól v polovině třetí třetiny rozhodčí původně připsali rovněž jemu, nakonec byl ale jako jeho autor označen Eric Staal.

Podívejte se gól, který mohl být připsán Tlustému

"Že jsem přišel o hattrick, to mě nemrzí. Daleko důležitější je, že jsme získali dva body," řekl po utkání Tlustý, jenž si připsal druhý a třetí přesný zásah v sezoně. "Za ty dva góly jsem šťastný, za dnešní výkon by si je zasloužilo víc našich hráčů, ale je úplně jedno, kdo je dal. Hlavní je vítězství," dodal.

Jeho tým nesrazily ani čtyři inkasované góly v oslabení. "Myslím, že po dnešku budeme mít velmi dlouhý rozbor u videa," podotkl s úsměvem Tlustý. "Na hře v oslabení se snažíme zapracovat. V posledních třech utkáních to vypadalo nadějně, ale dneska to nebyl z tohoto pohledu dobrý zápas. Ještěže jsme dali góly při hře pět na pět," konstatoval český útočník.

Hurricanes vyzráli na Islanders více než po roce, v minulé sezoně totiž prohráli všechny čtyři vzájemné duely. Zároveň si připsali třetí vítězství v rámci šestizápasové série na hřištích soupeřů, kterou zakončí v úterý na ledě New Jersey.

Z českých hokejistů se v pondělí střelecky prosadili ještě další dva hráči. Václav Prospal svou čtvrtou trefou v sezoně pomohl Columbusu k vysoké výhře nad San Jose 6:2. Jiří Hudler z Calgary v duelu s Minnesotou po přihrávce od Romana Červenky vyrovnal v třetí třetině na 1:1 a skóroval i v penaltovém rozstřelu, Calgary ale nakonec v nájezdech prohrálo 1:2.

Čtvrté vítězství za sebou vybojovali hokejisté Toronta, kteří porazili 5:2 Philadelphii. Maple Leafs rozhodli o vítězství na začátku druhé třetiny, kdy během čtyř minut vstřelili tři góly.

Tlustého 1. gól

Statistika NHL:

Toronto - Philadelphia 5:2 (1:1, 3:0, 1:1) Branky: 15. Phaneuf, 23. Orr, 24. Frattin, 27. MacArthur, 42. Van Riemsdyk - 1. Simmonds, 60. McGinn. Střely na branku: 24:46. Diváci: 19.253.

NY Islanders - Carolina 4:6 (1:1, 2:1, 1:4) Branky: 28. a 52. Moulson, 3. Nielsen, 26. Tavares - 41. a 60. Tlustý, 14. Wallace, 26. Skinner, 46. Sjomin (Tlustý), 50. E. Staal (Tlustý). Střely na branku: 28:31. Diváci: 9.622.

Tlustého druhý gól

Calgary - Minnesota 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0) Branky: 42. Hudler (Červenka) - 39. Brodziak, rozh. nájezd M. Koivu. Střely na branku: 24:24. Diváci: 19.289.

St. Louis - Los Angeles 1:4 (0:1, 1:2, 0:1) Branky: 40. Steen - 9. a 24. Jeff Carter, 34. Drewiske, 44. Stoll. Střely na branku: 22:23. Diváci: 14.498.

Colorado - Phoenix 2:3 v prodl. (0:1, 2:0, 0:1 - 0:1) Branky: 23. Olver (Hejduk), 26. Duchene - 10. a 65. Doan, 52. Ekman-Larsson. Střely na branku: 43:30. Diváci: 14.063.

Columbus - San Jose 6:2 (1:0, 2:1, 3:1) Branky: 1. Dubinsky, 34. Wisniewski, 35. Goloubef, 41. Nikitin, 46. Prospal, 46. Letestu - 35. Marleau, 59. Pavelski. Střely na branku: 36:27. Diváci: 10.837.

2. Edmonton 12 5 3 4 28:30 13

3. Minnesota 12 6 1 5 26:30 13

4. Calgary 10 3 3 4 26:35 9

5. Colorado 11 4 1 6 23:29 9