Povedenou premiéru v dresu Bostonu prožil ve čtvrtečním utkání NHL proti New Jersey Jaromír Jágr. Český útočník se uvedl vítězným gólem, díky němuž Bruins porazili Devils nejtěsnějším rozdílem 1:0.

Jednačtyřicetiletý veterán si připsal svou 15. trefu v sezoně po rychlém protiútoku ve 22. minutě s velkou dávkou štěstí. Puk se totiž dostal za záda brankáře Martina Brodeura odrazem od Jágrovy brusle, kterou svou prudkou přihrávkou trefil jeho nový parťák Brad Marchand.

"Věděl jsem, že přijde," řekl Jágr o Marchandově přihrávce novinářům. "A toho gólu si vážím. Někdy potřebujete mít štěstí, abyste skórovali. Domnívám se, že to je první gól bruslí, co jsem dal. V 25 (letech) by se mi takový gól vůbec nelíbil, ale teď beru všechno," ujistil Jágr s úsměvem velký počet novinářů, kteří jeho místo v šatně po utkání obklopili.

"Vždycky se říká, že se musíš tlačit do branky. A teď už vím, proč to říkají. Ve skutečnosti jsem tohle nikdy nedělal, teď už vím, o čem to je. Kdybych to pochopil ve dvaceti, mohl jsem mít o 100 gólů víc," žertoval.

Rodák z Kladna nastoupil ve druhé útočné formaci s Marchandem a Tylerem Seguinem a v zaplněné TD Garden se dočkal vřelého přijetí. Když po 76 sekundách první třetiny v přerušené hře poprvé naskočil na led, diváci ho vítali ovacemi ve stoje.

Během večera si je pak užil ještě několikrát. Po vstřeleném gólu, který slavil širokým úsměvem, se halou ozývalo skandování Jágr, Jágr. Potlesku na otevřené scéně se dočkal i po závěrečné siréně, kdy byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

Trenér Claude Julien dal Jágrovi při jeho debutu hodně prostoru. Hráč s číslem 68 byl nejvytíženějším ze všech útočníků Bruins, když odehrál 19 minut a 12 sekund. Při jediné přesilovce, kterou měli domácí ve druhé třetině, strávil Jágr na ledě celé dvě minuty. Dohromady za zápas pětkrát vystřelil na branku, jednu střelu zblokoval a blýskl se i povedeným hitem, když za brankou soupeře poslal k ledu obránce soupeře Henrika Tallindera.

Jágrův gól

Dohromady za zápas pětkrát vystřelil na branku, jednu střelu zblokoval a blýskl se i povedeným střetem, když za brankou soupeře poslal k ledu obránce soupeře Henrika Tallindera. Sám byl ale jako obvykle ke svému výkonu hodně kritický.

"Řekl jsem klukům (Marchandovi se Seguinem), že musím hrát lépe. Cítil jsem se špatně kvůli nim, protože se mnou museli hrát. Musím se prostě zlepšit, to je jisté," prohlásil Jágr, jenž přiznal, že poslední dvě noci se příliš nevyspal.

"Hrál svoji hru a jeho gól splnil naše představy. Byl to typický gól, který z toho vyplyne. Možná nebyl nejpohlednější, ale (Jágr) jel přímo před bránu a nenechal se odvézt někam do strany. Byl to skvělý příklad pro všechny mladší hráče v týmu, že se mohu učit od chlapa, který to i v takovém věku stále dělá," prohlásil Julien.

Jágr jen potvrdil, že mu úvodní zápasy v nových týmech vycházejí. Při lednové premiéře v Dallasu vstřelil dva góly a na další dva přihrál, v minulé sezoně si v zahajovacím zápase v dresu Philadelphie připsal gól a asistenci.

Ocenění pro nejlepšího hráče večera si vysloužil brankář "Medvědů" Tuukka Rask, bez jehož skvělého výkonu by Boston nejspíš nevyhrál. Finský gólman zlikvidoval několik vyložených šancí "Ďáblů" a díky 40 zákrokům vychytal své první čisté konto v letošní sezoně. Jeho protějšek Brodeur čelil 26 střelám.

NHL:

Boston - New Jersey 1:0 (0:0, 1:0, 0:0) Branka: 22. Jágr. Střely na branku: 26:40. Diváci: 17.565.

Toronto - Philadelphia 3:5 (2:2, 0:2, 1:1) Branky: 4. Kuljomin, 17. Liles, 47. Van Riemsdyk - 21. B. Schenn, 2. Gagne, 19. Voráček, 36. Rosehill, 60. L. Schenn. Střely na branku: 28:31. Diváci: 19.619.

Washington - NY Islanders 2:1 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0) Branky: 20. Green, rozhodující nájezd Ovečkin - 56. Okposo. Střely na branku: 22:36. Diváci: 18.506.

Carolina - Tampa Bay 0:5 (0:0, 0:3, 0:2) Branky: 21. Purcell, 36. Pyatt, 40. Aulie, 43. St. Louis, 48. Pouliot. Střely na branku: 45:30. Diváci: 17.042.

Nashville - Columbus 1:3 (0:0, 1:1, 0:2) Branky: 33. Klein - 29. Wisniewski, 45. Gáborík, 51. Calvert. Střely na branku: 39:38. Diváci: 17.113.

Chicago - St. Louis 3:4 po sam. nájezdech (0:1, 2:0, 1:2 - 0:0) Branky: 24. Toews, 26. Saad, 56. Stalberg (Rozsíval) - 17. a 44. Cracknell, 48. Backes, rozhodující nájezd Shattenkirk. Střely na branku: 36:22. Diváci: 22.081.

Phoenix - Detroit 4:2 (0:1, 3:0, 1:1) Branky: 22. Stone, 29. Conner, 37. Doan (Hanzal), 60. Hanzal - 2. Filppula, 59. Cleary. Střely na branku: 38:36. Diváci: 16.623.

Montreal - Winnipeg 4:1 (1:1, 2:0, 1:0) Branky: 11. a 23. Ryder, 26. Gionta, 48. Galchenyuk - 9. Burmistrov. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 24 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 83,3 procenta. Střely na branku: 24:34. Diváci: 21.273.

Los Angeles - Minnesota 3:0 (2:0, 0:0, 1:0) Branky: 2. a 24. Justin Williams, 4. Carter. Střely na branku: 14:23. Diváci: 18.118.

Vancouver - Edmonton 4:0 (1:0, 1:0, 2:0) Branky: 16. Bieksa, 35. H. Sedin, 47. Higgins, 60. Kassian. Střely na branku: 28:23. Diváci: 18.910.

5. San Jose 36 19 6 11 92:88 44

6. Minnesota 37 21 2 14 100:97 44

7. Detroit 37 18 5 14 96:98 41

8. St. Louis 35 19 2 14 102:97 40

9. Edmonton 37 16 7 14 99:102 39

10. Columbus 37 16 7 14 90:98 39

11. Phoenix 37 16 6 15 101:104 38

12. Nashville 38 15 8 15 93:103 38

13. Dallas 36 16 3 17 96:112 35

14. Calgary 35 13 4 18 96:126 30