Čeští hokejisté dnes na mistrovství světa ve Stockholmu hráli se Švýcarskem, které už na turnaji získalo skalpy dvou favoritů. Výběr země helvétského kříže na úvod porazil domácí Švédsko a v neděli po samostatných nájezdech i Kanadu. A nezasatvil ho ani český celek.

Svěřenci Aloise Hadamczika po úvodní výhře nad Běloruskem nestačili na Švédy a po dnu volna předvedli, že jejich výkon šel nahoru. Dobře bruslili, kombinovali, hodně stříleli, ale soupeř předvedl, jak se hraje na vítězství - produktivní tým vyhrál 5:2, když poslední gól padl už do prázdné české branky.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
08:42
Nebezpečné Švýcarsko

Švýcarsko je zatím překvapením turnaje. O kvalitách hokeje v této zemi se ví, ale že porazí Švédsko i Kanadu se přece jen nečekalo. Tady si můžete přečíst o tom, jak se jim povedlo udolat Kanadu v nájezdech.

08:48
Na trénink vozíkem

Čeští hokejisté mohou na mistrovství světa využívat elektrovozík při přesunech mezi tréninkovou halou a halou Globen. Na snímku z 5. května je útočník Tomáš Hertl (druhý zprava).

08:56
Kutlák: Švýcaři mají výhodu

Největší zkušenosti se švýcarským hokejem má v českém týmu obránce Zdeněk Kutlák, který šest sezon oblékal dres celku Ambri-Piotta. Podle něj mohou být černým koněm turnaje.

"Švýcaři na mistrovství hrají hodně disciplinovaně a dodržují systém. Ti kluci jsou spolu od začátku přípravy, mají jen dva hráče ze zámoří, což jim hrozně pomáhá. Jsou měsíc pohromadě," řekl Kutlák, podle něhož musí český tým hrát svoji hru. "Nesmíme koukat na to, co hrají oni. Musíme se soustředit se na to, abychom sami hráli dobře," podotkl.

09:05
Tipujte, jak dopadne zápas se Švýcarskem

Utkání se Švýcarskem pro IHNED.cz tipovali i politici, modelky a další osobnosti a vesměs českému týmu věří. Největším optimistou je poslanec ODS Jan Vidím, který věří v českou výhru 8:2. Jak dopadne dnešní zápas podle vás? Tipujte zde

10:29
Gólman Salák má zlomený prst

Aktuální brankářská jednička hokejové reprezentace Alexander Salák má zlomený prst na pravé ruce, nicméně na mistrovství světa bude dále chytat. Zranění si přivodil před sobotním zápasem ve Stockholmu s domácími Švédy, dnes odpoledne proti Švýcarům bude branku rovněž hájit.

Salák má zlomený prsteníček na ruce s vyrážečkou, což ho limituje při držení hokejky. Zranění si přivodil při rozbruslení před sobotním duelem, následně odjel na vyšetření do nemocnice, které frakturu prokázalo. Přesto se rozhodl večer nastoupit, ale prohře 1:2 nezabránil. Předtím vychytal výhru nad Bělorusy 2:0.

11:00
Pavelec trénoval naplno

Hlavní české téma na hokejovém mistrovství světa jsou momentálně brankáři. Alexandr Salák zaskakuje se zlomeným prstem za Ondřeje Pavelce, který už ale, jak se zdá, se dostává do pohody.

Pavelec dnes bez problémů absolvoval ranní trénink. Plánovaná jednička týmu doufá, že bude schopna zasáhnout do dalšího průběhu turnaje.

Pavelec měl v minulých dnech problémy s podvrtnutým levým kotníkem, v němž pak měl i zánět šlach. "Jsem rád, že jsem mohl trénovat a vydržel jsem celou dobu. Neměl jsem problém," řekl Pavelec novinářům.

Zda a kdy nastoupí do zápasu, ale nechtěl specifikovat. Počítá s tím, že bude naplno trénovat. "Ale nepřijel jsem sem s tím, že bych seděl na tribuně," podotkl Pavelec. Po dnešním souboji se Švýcarskem bude mít národní tým dva dny volno a ve čtvrtek se utká s Dánskem.

11:10
Historická výhra pro Švýcary

Vítězství nad Kanadou bylo pro švýcarský hokej dalším překonaným milníkem. Švýcaři zámořský tým porazili na mistrovství světa nebo olympiádě poprvé v historii. „Naším heslem na tomto turnaji je klid a vyrovnanost," našel příčinu úspěchu Kanaďan Sean Simpson, který trénuje švýcarskou reprezentaci (na snímku).

11:47
Pavelcův kotník se tajil kvůli soupeřům

Poraněný kotník Ondřeje Pavelce lékaři Zdeněk Ziegelbauer, Radek Holibka i docent Pavel Kolář "napravovali" i pomocí aplikace vlastní plazmy přímo do šlachy. "Už jsem zažil příjemnější věci, ale věřím doktorům. A ti zvolili tuhle léčbu," řekl Pavelec, jemuž doktoři z ruky odebrali 20 ml krve, odstředili ji a následně aplikovali zpět do kotníku. "Radši jsem se na to ani nedíval," přiznal.

Pavelec stejně jako vedení týmu dlouho specifikaci problému tajili. "V hokeji to není nic nezvyklého. Mělo to jediný důvod. Nechtěl jsem, když do zápasu vstoupím, tak aby mi nějaký blbec v závaru, po odpískání, na to schválně nespadl. Proto jsem nechtěl, aby druhé týmy věděly, co mi je," vysvětlil Pavelec. Uvědomoval si ale, že je otázka času, kdy se to ostatní dozvědí.

12:08
Dejdar to hokejistům nakreslil

Kapitán hokejového klubu HC Olymp Praha a herec Martin Dejdar by věděl, jak porazit Švýcary. Pro hráče taktiku na nebezpečného soupeře i nakreslil. Podívejte se zde

13:08
Brankář Kovář jde do KHL

Gólman hokejové reprezentace Jakub Kovář, který je nyní s českým týmem na světovém šampionátu ve Stockholmu, opouští extraligové České Budějovice. Čtyřiadvacetiletý brankář uzavřel dvouletou smlouvu s týmem Kontinentální ligy Jekatěrinburgem. Ten byl zcela suverénně nejhorším týmem KHL. Do jihočeského klubu, který odchod největší hvězdy kádru potvrdil na svém webu, se Kovář může případně kdykoliv vrátit.

"Pokud by se mu například v Rusku nedařilo nebo by se chtěl z jiného důvodu vrátit, pak by se obnovila uzavřená smlouva," uvedl sportovní manažer Petr Sailer.

13:43
Respekt před Švýcary mají i fanoušci

Po dvou výhrách Švýcarů na MS se názor hokejových fanoušků tipujícíh výsledky na IHNED.cz výrazně změnil. Zatímco do začátku českého zápasu se Švédskem věřilo 89 % tipujících na IHNED.cz v české vítězství, dnešní tipy lidí vidí naše šance na 55 %. Jak to vidíte vy? Tipujte zde

13:51
Slováci jdou proti Němcům

Důležitý zápas dnes čeká vedle českých hokejistů i Slováky. Ti zatím na turnaji porazili Francii 6:2 a podlehli Finům 0:2 a dnes se od tří hodin střetnou s Němci. Tréner Vladimír Vůjtek zatím věří stejné sestavě.

Staňa – Sekera, Mezei, Sersen, Ďaloga, Jurčina, Vydarený, Mihálik – Radivojevič, Bližňák, Kopecký – Šatan, Stümpel, L. Hudáček – Miklík, Kukumberg, Záborský – Bartek, Ölvecký, Surový

15:08
Salák má zatím vysokou úspěšnost

Úspěšnost brankářů po třech dnech mistrovství světa.

1. Antti Raanta (Fín.) 100,00 %

2. Iľja Bryzgalov (Rus.) 100,00

3. Alexander Salák (ČR) 96,67

4. Semion Varlamov (Rus.) 96,30

15:18
V žebříčku síly Češi ztrácí

Mezinárodní hokejové federace na svém webu pravidelně aktualizuje tzv. Žebříček síly. Český tým je v něm před zápasem se Švýcarskem až na osmém místě s poznámkou: Získá konečně bod také nějaký hráč, který není z NHL? Naráží tak na to, že o tři góly Hadamczikova výběru se postaraly výhradně zámořské posily. Pro zajímavost, Švýcaři jsou druzí. Žebříček zde

15:19
Slováci už hrají proti Německu

Od 15:15 se na MS hraje první dnešní zápas, Slováci hrají proti Německu.

15:25
Vzpomínka na poslední zápas

Takto hráli Češi se Švýcarskem na MS před třemi roky. Na šampionátu v německu nakonec vybojovali titul.

Český tým nastoupil proti Švýcarům v bílých dresech

Český tým nastoupil v bílých dresech. V brance je Salák - připraven bude Francouz. V roli třináctého útočníka je Petr Vrána. Prohozeny jsou první a druhý útok. Oba týmy jsou už na ledě zpávají se hymny.

16:17
První minuta, první šance

1. minuta. Tlustý měl první šanci po spolupráci s Voráčkem.

16:20
Na úvod pět střel na švýcarskou branku

Český celek začal útočně a snaží se zatlačit švýcarský celek. Za dvě a půl minuty vyslali na švýcarskou branku pět střel. Salák měl první zákrok ve čtvrté minutě.

16:26
Salák i se zlomeným prstem chytá zatím bezchybně

7. minuta český celek má převahu, ale švýcarské protiútoky jsou nebezpečné, v nájedzu třech útočníků na dva české obránce, Salák výborně zakročil. Na střely je to 11:5 pro český tým, ale na góly stále 0:0.

16:33
Tlustý střílel nad

12. minuta: Pořád se hraje rychlý hokej, který se přelévá ze strany na stranu. Český celek je stále aktivní, ale Švýcaři jim nic nedopustí. Jiří Tlustý vyslal tvrdou střelu nad branku.

16:35
Pěkný hokej, slabá návštěva

13. minuta: Salák zasáhl skvělým semaforem a střela od modré skončila v jeho lapačce. Na velice slušný hokej je ve Stockholmu poměrně slabá návštěva.

16:40
Irgl se dostal do šance

14. minuta: Irgl si najel mezi dva švýcarské obránce v středu hřiště, dostal se před ně, ale zakončení měl v tísni hodně těžké a brankář Berra jeho nájezd zlikvidoval.

16:42
Prvním vyloučeným je Čáslava

17. První vyloučení - na dvě minuty jde na trestnou lavici Čáslava po závaru před českou brankou. Švýcaři jsou stále nebezpeční.

16:44
Česko - Švýcarsko 0:1

18. Švýacrsko využilo přesilovku - nájezd zakončil Ambühl. Salák neměl šanci.

16:48
Konec první třetiny, Švýcaři vedou

Skončila první třetina.

16:49
Německo - Slovensko 1:1

Slovenský celek hraje v Helsinkách s Neměckem po druhé třetině 1:1. Ve 34. minutě vyrovnal za slovenský tým Blížňák.

16:59
Německo - Slovensko 2:1

Ve 44. minutě poslal německé hokejisty do vedení Kink.

17:03
Německo - Slovensko 2:2

Ve 46. minutě je opět vyrovnáno - postaral se o to Záborský.

17:04

Začala druhá třetina českého týmu se Švýcarskem a trenér Hadamczik trochu proházel sestavu, na pravém křídle druhého nahradil Fleischmanna Tenkrát.

17:09

24. minuta hrajeme opět v oslabení - vyloučen byl hodně přísně Hubáček.

17:12
Německo - Slovensko 2:3

Záborský otočil skóre v 53. minutě.

17:12
Česko - Švýcarsko 0:2

27. minuta, český celek ubránil dobře oslabení, ale poté nechal volného Niederreitera před Salákem a ten se trefil. Je to už jeho třetí gól na šampionátu.

17:17

29. Tlustý měl šanci, před ním se do ní dostal také Novotný, ale zatím jsme švýcarského gólmana nepřekonali. Snaha českému týmu ale neschází, hráči dobře bruslí, jdou do těla, tlačí se před branku, ale góly zatím scházejí. Vedeme zatáím jen na střely 21:20.

17:22
První česká přesilovka

33. minuta: Česko bude hrát první přesilovku. Vyloučený na dvě minuty je Plüss.

17:23

Slovenský celek nakonec vyválčil výhru.

17:24
Česko - Švýcarsko 1:2

34. Hudler dal druhý gól na šampionátu a zakončil výborně hranou přesilovku, při níž se Švýcaři marně snažili dosioat z vlastní třetiny a mohli si připadat jako na střelnici. Český celek tak dal na MS už čtvrtou přesilovku.

17:33
Česko - Švýcarsko 2:0

40. Jiří Hudler se rozstřílel - a v poslední minutě druhé třetiny vyrovnal na 2:2.

17:36
Česko - Švýcarsko 2:2 - přestávka

Český celek si za dobrý výkon zasloužil vyrovnání - za stavu 2:2 skončila druhá třetina.

17:45
Hudler o svých gólech

Jiří Hudler pro českou televizi popsal své góly: První: "Viděl jsem jak Tlusťoch (Tlustý) střílel a gólman moc nevěděl kde je, tak jsem to poslal na bránu." Druhý: "Nic jsem nevymýšlel, najednou se to přede mnou objevilo a jen jsem to chtěl dostat do brány. Povedlo se to."

17:50
Česko - Švýcarsko 2:2

Začala třetí třetina.

17:51

V první minutě třetí třetiny jsme po závaru před švýcarskou brankou přinutili soupeře k faulu - hrajeme druhou přesilovku.

17:53
Přesilovka nedopadla

Český tým svou produktivitu v přesilové hře nepotvrdil, většinou jsme jí hráli ve středním pásmu.

17:58
Česko - Švýcarsko 2:3

46. Moser dal vedoucí gól Švýcarů - bruslí poslal kotouč za Salákova záda po závaru před naší brankou.

18:03

47. minuta a Česko hraje další přesilovku.

18:07

Přesilovka nevyšla, moc se nám nedařila.

18:11
Česko - Švýcarsko 2:4

53. minuta Švýcaři z ničeho nic dali čtvrtý gól, když se dostali ke kotouči před naší brankou. Bodenmann překonal Saláka.

18:17
Česká power-play

56. minuta: Salák jde z branky, český tým hraje power-play, ale za chvíli musel zpět, protože se vhazovalo ve středu kluziště. Poté šel opět na střídačku.

18:22
Česko - Švýcarsko 2:5

39 vteřin před koncem zápasu dává Suri do prázdná české branky pátý gól.

18:25

Lekce z produktivity skončila třetí výhrou švýcarského týmu na šampionátu.

19:42
Je zaděláno na další překvapení

V zápase B skupiny v Helsinkách hrají Finové s Francií 0:0 a Francouzi zatím vedou v počtu střel vyslaných na branku soupeře 9:7.

20:35
Finové už vedou

Po druhé třetině už finský celek vede 2:0, když zvýšil aktivitu - na střely 19:12.

21:27
Finové porazili Francii

Finský celek před svými krajany v Helsinkách porazil outsidera z Francie 3:1.

22:32
Švédové porazili Bělorusko

Skupina A (Stockholm):

Švédsko - Bělorusko 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 26. Lindberg (S. Kronwall), 52. Pettersson (Lundqvist) - 18. Kolcov (Goroško). Rozhodčí: Kaval (USA), Piechaczek - Schrader (oba Něm.), Valach (SR). Vyloučení: 6:7. Bez využití. Diváci: 10.473.