Obhájci Stanley Cupu z Los Angeles otočili sérii se St. Louis, v níž prohráli první dva zápasy, ale další čtyři vyhráli - to poslední 2:1 - a jsou ve druhém kole. U jediné branky hostů si připsal přihrávku český obránce Roman Polák.

Naopak Boston s Jaromírem Jágrem a Davidem Krejčím první šanci na postup nevyužili. Hokejisté Toronta, kteří jsou v play-off po devíti letech a celé město žije hokejem a zápasy sledují zaplněná náměstí na obřích obrazovkách, dokázali vyhrát v Bostonu 2:1 a snížili stav série na 2:3.

Krejčí si připsal asistenci u jediného gólu svého týmu a bodoval i pátém utkání série a s 11 body je nejproduktivnějším hráčem vyřazovací části. K oporám Bruins patřil i Jágr, který poslal na branku Toronta sedm střel a byl vyhlášen třetí hvězdou utkání.

"Jsem si jistý, že jsme je tou výhrou trochu pošťouchli," řekl Randy Carlyle, trenér Toronta. Jeho svěřenci se na startu třetí třetiny dostali do dvoubrankového vedení, ale pak čelili velkému tlaku soupeře, který poslední třetinu vyhrál na střely 19:4. Ale brankář James Reimer, který kryl za zápas 43 střel, a překonal ho jen Zdeno Chára, jehož přihrávkou z rohu kluziště našel mezi kruhy Krejčí. Další pokusy hrdina utkání zneškodnil, při power-play zlikvidoval i Jágrovu příležitost.

Infarktový zápas viděli fanoušci v Detroitu, kde jejich tým balancující na hranici vyřazení v posledních čtyřech minutách zápasu ztratil dvoubrankové vedení a Anaheim nakonec udolal až v prodloužení a vynutil si rozhodující zápas.

Red Wings spasil svým druhým gólem v utkání v čase 61:04 Henrik Zetterberg. V prodloužení uspěl v pátek i Washington, který trefou Mikea Ribeira ze 70. minuty porazil doma New York Rangers 2:1 a v sérii se ujal vedení 3:2.

"Je skvělé, že jsme v závěru vyrovnali, ale nechápu, proč začneme hrát, až když prohráváme o dvě branky. Pokud nehrajete svůj nejlepší hokej po celých šedesát minut, v nějaké fázi utkání se vám to vymstí. A to se dnes stalo. Příště musíme hrát naplno od začátku," prohlásil brankář Anaheimu Jonas Hiller.

Po porážce ve Washingtonu jsou zápas od vyřazení i hráči New York Rangers. "Je to frustrující a zklamání, ale ještě není konec. Následující hodiny budou těžké, ale musíme na dnešní prohru zapomenout a semknout se," uvedl brankář Rangers Henrik Lundqvist, kterého naštval inkasovaný gól v prodloužení. Při něm se puk odrazil po střele Karla Alznera od modré čáry od brusle Troy Brouwera k Ribeirovi, který na hranici brankoviště doklepl kotouč do prázdné branky.

"Je to o jednom odrazu tady a tamhle. A takhle je to celou sérii. Musíme to hodit za hlavu, zůstat pozitivní a věřit v postup," řekl Lundqvist.

Východní konference:

Boston - Toronto 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
Branky: 52. Chára (Krejčí) - 32. Bozak, 42. MacArthur. Střely na branku: 44:33. Diváci: 17.565. Stav série: 3:2.

Washington - NY Rangers 2:1 v prodl. (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0)
Branky: 28. J. Ward, 70. Ribeiro - 1. B. Boyle. Střely na branku: 35:25. Diváci: 18.506. Stav série: 3:2.

Západní konference:

Detroit - Anaheim 4:3 v prodl. (1:0, 0:1, 2:2 - 1:0)
Branky: 47. a 62. Zetterberg, 19. Dacjuk, 52. Cleary - 32. Palmieri, 57. Etem, 58. Ryan. Střely na branku: 29:37. Diváci: 20.066. Stav série: 3:3.

Los Angeles - St. Louis 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Branky: 13. Doughty, 40. Penner - 25. Porter (Polák). Střely na branku: 16:22. Diváci: 18.346. Konečný stav série: 4:2.