Hokejisté HC Mountfield prakticky jistě opustí České Budějovice a budou hrát extraligu v Hradci Králové. Dnešní jednání mezi vedením klubu, zástupci českobudějovické radnice a Budějovickým Budvarem zkrachovalo.

"Musím oznámit, že jsme se nedohodli. Bral jsem to jako poslední šanci. Z mého pohledu beru odchod klubu z města jako definitivní a počítám s tím, že se budeme stěhovat do Hradce Králové," řekl předseda představenstva Miroslav Schön ČTK. Stoprocentní bude přesun po jednání královehradeckého zastupitelstva příští týden. Zástupci východočeského města ale již svůj zájem o nejvyšší soutěž potvrdili.

Zástupci všech stran ve středu jednali přes dvě hodiny, nepodařilo se jim ale vyřešit zásadní problém - čepování piva Budvar v českobudějovické aréně. Klub musí podle licenčních podmínek soutěže zajistit při svých domácích zápasech prodej piva Radegast, který je oficiálním partnerem extraligy. Město, jež je majitelem arény, má ale smlouvu s Budvarem, ve které mu garantuje čepování jeho piva.

"Osobně jsem čekal, že druhá strana přijde na jednání s nějakými návrhy, jak situaci řešit, ale radní sem přijeli jako na diskuzní fórum. Stále říkali, že nic nemohou rozhodnout, že vše musí řešit rada města, která přitom byla dnes. Například až přímo na místě se ptali ředitele Budvaru pana Bočka, zda je ochoten odstoupit od smlouvy. Ten byl logicky překvapen a řekl, že si musí vše rozmyslet," uvedl Schön s tím, že se domnívali, že situace není vážná.

Podle českobudějovického primátora Juraje Thomy město navrhovalo, že by se pokusilo domluvit s Budvarem na ukončení smlouvy a situaci tím vyřešit. "Jsme připraveni na pátek svolat mimořádné jednání rady města a jednat. Ale sám o ukončení smlouvy Budvaru nemůžu rozhodnout, což zástupci Mountfieldu nechtěli pochopit," řekl Thoma ČTK.

Podle něj město stojí o to, aby hokej zůstal. Thoma však neví, jestli je tato varianta stále reálná. "Dnešní jednání z mého pohledu situaci nikam neposunulo. A nepadnul ani návrh termínu na případnou další schůzku."

Vedení klubu podle něj dokonce radním nabídlo možnost, aby převzali odpovědnost za možné sankce za nesplnění licenčních podmínek, tj. pokuty milion korun za utkání. Podle stanoviska politické reprezentace města totiž sankce klubu reálně nehrozí. "To ale neakceptovali," řekl Schön.

Předseda představenstva klubu i přes krach jednání ocenil přístup náměstka primátora Miroslav Jocha. "Ten se jako jediný snažil, aby hokej v Českých Budějovicích zůstal a dělal pro to vše. Dnešního jednání se ale nakonec nezúčastnil. Osobně si myslím, že proto, že když viděl, s čím chtějí na jednání jít, tak mu to bylo trapné," uvedl Schön.

Po krachu jednání klub opustil generální manažer Zdeněk Blažek, který byl do začátku sporu i předsedou představenstva. "Reálně hrozí odchod klubu do jiného města, s čímž se ze svého lidského hlediska absolutně nemohu ztotožnit. Proto jsem odstoupil. Nedovedu si představit, že bych měl pracovat pro klub v jiném městě," uvedl Blažek v prohlášení.