Hokejová reprezentace vstoupila do turnaje Karjala debaklem se Švédskem 0:6. Úřadující mistři světa rozhodli o své čtvrté výhře za sebou nad svěřenci trenéra Aloise Hadamczika již v první třetině, v níž si v Gävle vypracovali třígólový náskok. Čeští hráči, kteří na druhé akci seriálu Euro Hockey Tour obhajují prvenství z loňského roku, Švédsku potřetí nedokázali vstřelit ani gól.

Český tým přitom vstoupil do utkání aktivně. Do vedení se ale nedostal a již ve 4. minutě inkasoval. Štěpánka, který se objevil v brance národního mužstva poprvé od loňského mistrovství světa, překonal Klasen.

Vyrovnat mohl Kašpar, ale stejně jako Roman švédského gólmana Karssona nepřekonal. Vítkovický útočník trefil tyč. Češi byli i nadále aktivnější, častěji stříleli, ale domácí reprezentanti je vyučili v produktivitě.

"Myslím si, že výsledek je jiný, než to vypadalo na hřišti. Oni využili spoustu šancí. Kdybychom v první třetině něco dali, tak to mohlo být jiné. Na to se ale nemůžeme vymlouvat. Musíme hrát lépe zezadu, špatně jsme hráli ve středním pásmu," uznal obránce Tomáš Kaberle, který se v reprezentaci objevil poprvé od olympiády ve Vancouveru.

Švédové svou pohodu dokumentovali v 17. minutě, kdy v rozmezí 29 sekund navýšili své vedení na 3:0. Nejprve Štěpánka překonal po rychlém protiútoku Hjalmarsson a poté na brankovišti pohotově tečující Arlbrandt.

Gólman Čerepovce si v první třetině připsal jen pět zákroků, přesto pokračoval v zápase i ve druhé části. Utkání nakonec stejně nedochytal. Ve 26. minutě mohl snížit Irgl, který po krásné kombinační akci již překonal Karlssona, jeden ze švédských hráčů ale stihl puk odpálit do bezpečí, ještě než přešel brankovou čáru.

Poté byl vyloučen Kutlák a Seveřané první přesilovou hru využili. Klasen projel celé hřiště a střelou na lapačku zvýšil na 4:0. Zároveň přiměl Hadamczika, aby místo Štěpánka na led poslal Jakuba Kováře. Ten si sice připsal několik zákroků, ale po čtyřech minutách také kapituloval. Stejně jako Klasen si druhý gól v utkání připsal Hjalmarsson.

"Štěpánek i Jakub Kovář to měli hodně těžké. Švédové se snaží chytat kotouče už u modré čáry, rvou se, také naši chtějí, ale zarputilost a enormní vůle tam není," přiznal Hadamczik.

Švédové hrající poprvé od triumfu na letošním MS v domácím prostředí v poklidu kontrolovali zápas a mířili za jasným vítězstvím. Češi mohli mírně upravit skóre v přesilových hrách, ale hráči "tří korunek" díky Karlssonovi i potřebnému štěstí drželi čisté konto. V 59. minutě navíc přidal šestou branku útočník pražského Lva Thörnberg.

České trápení v produktivitě v této sezoně pokračuje, reprezentanti mají na svém kontě po čtyřech zápasech jen tři vstřelené branky a v průběžném pořadí EHT jsou poslední. Prohra 0:6 je navíc vyrovnáním třetí nejvyšší prohry reprezentace v novodobé historii.

"Švédové nás dnes porazili tím, že většinu nabídnutých šancí díky svému důrazu proměnili. Celkově nás předčili v důrazu, vyhrávali osobní souboje celoplošně i u mantinelu. My jsme jim stačili v bruslení, ale nedáváme góly a soupeř nás trestal z protiútoků. Pak jsme riskovali a z toho sem tam uděláte chybu. Bohužel nám stále chybí siloví hráči, jaké mají Švédové. To je největší slabina našeho mužstva," dodal Hadamczik.

Švédsko - Česká republika 6:0 (3:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 4. Klasen (Olausson, Thörnberg), 17. S. Hjalmarsson (Arlbrandt, Ullström), 17. Arlbrandt (Rahimi, Alm), 28. Klasen (Klingberg), 33. S. Hjalmarsson (Arlbrandt, Ullström), 59. Thörnberg. Rozhodčí: Gofman, Anisimov (oba Rus.) - Dahmén, Pihlblad (oba Švéd.). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 4777.

Švédsko: H. Karlsson - Klingberg, Andersén, Fälth, Rahimi, Erixon, Burström, Alm - Janmark-Nylén, J. Lundqvist, Figren - Thörnberg, Olausson, Klasen - Arlbrandt, Ullström, S. Hjalmarsson - Danielsson, Rasmussen, Möller - Rödin. Trenér: Pär Marts.

Česko: Štěpánek (28. Jakub Kovář) - Krajíček, T. Kaberle, Nakládal, Krejčík, Piskáček, Kutlák - Smoleňák, V. Nedorost, Rolinek - Petružálek, Vrána, Kašpar (21. Buchtele) - Irgl, Jan Kovář, Hubáček - Sekáč, Roman, I. Rachůnek. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.