Pořádně si posvítit na hospodaření hokejového klubu v Pardubicích si chce městská radnice. Minulou sezonu skončil klub se ztrátou 20 milionů korun a prosebně začal natahovat ruce směrem k městu, aby ho z průšvihu vytáhlo. Radnice patří sice ke klubovým akcionářům, v nedávno zvoleném představenstvu ale nemá ani jednoho zástupce.

"Chceme mít víc kontrolních mechanismů, větší kontrolu finančních toků. Myslím, že nedáváme hokeji malou sumu a chtěli bychom znát, kam naše peníze půjdou," uvedl náměstek primátorky Jindřich Tauber z ČSSD.

Očekával, že město bude mít jednoho místopředsedu představenstva a člena v dozorčí radě a hodlá to dál prosazovat. "Tři noví místopředsedové představenstva zastupují většinového akcionáře," řekl Tauber. Podle něj město aspoň dostává každý měsíc zprávu, jak si klub stojí finančně. Minulou sezonu to vypadalo, že bude v plusu několik milionů korun a za pár měsíců vykázal velkou ztrátu.

Město vlastní necelých 35 procent akcií, podnikatel Roman Šmidberský má podíl téměř 52 procent. Dalším větším akcionářem je Jaroslav Šuda. Město a zástupci hokeje delší dobu jednají, jak se vypořádat ze ztrátou. Zástupci klubu také chtějí po městě větší výhody, než mají dosud.

Mimořádné jednání zastupitelstva, které projedná situaci v hokejovém klubu, by se mělo přesunout z předpokládaného listopadového termínu patrně na počátek prosince.

Podle města je klub předlužený, protože vykazoval kumulovanou ztrátu přes 40 milionů korun. Akcionáři teď delší dobu jednají, jak loňskou ztrátu uhradí.

Klub také jedná o navýšení dotace na hokejovou mládež a nejraději by neplatil nájemné v ČEZ Areně. V nájmu je rovněž zahrnutá nákladná dostavba haly za 100 milionů korun. Ke splácení úvěru se zavázal předchozí management klubu.

Související