Osm ligových titulů, úspěchy na mezinárodní scéně i plejáda vynikajících hráčů v čele s Vladimírem Zábrodským, Jiřím Holečkem, Janem Havlem či Jiřím Hrdinou - to vše dělá z hokejové Sparty Praha jeden z nejúspěšnějších i nejpopulárnějších domácích klubů. Tradiční účastník nejvyšší soutěže, který patří i k nejstarším čistě hokejovým celkům starého kontinentu, oslaví 6. prosince 110. výročí vzniku.

Přípravy na kulaté výročí začaly už v létě a vyvrcholí v sobotu v holešovické Tipsport areně. Připravený je "Den sparťana", jehož součástí bude turnaj mládeže, nebo utkání sparťanských a sovětských legend. Uzavře ho extraligové střetnutí Sparty s Plzní, v němž obě mužstva nastoupí ve svých retro dresech a pouze se znaky  někdejších patronů – tedy ČKD a Škoda.

HC Sparta Praha

Založen: 1903
Město: Praha
Soutěž: Tipsport Extraliga
Stadion: Tipsport Arena
Klubové barvy: modrá, žlutá a rudá
Hlavní trenér: Josef Jandač
Úspěchy: 8x mistr ligy (1952/1953, 1953/1954, 1989/1990, 1992/1993, 1999/2000, 2001/2002, 2005/2006, 2006/2007), vítěz Spenglerova poháru (1962, 1963)
Název klubu: 1903 - AC Sparta Praha, 1948 - Sokol Sparta Bubeneč, 1949 - ZSJ Bratrství Sparta Praha, 1951 - ZSJ Sparta ČKD Sokolovo Praha, 1952 - TJ Spartak Praha Sokolovo, 1965 - TJ Sparta ČKD Praha, 1990 - HC Sparta Praha

„Snažili jsme se dát dohromady bohatý program, který by potěšil naše fanoušky a zároveň byl důstojnou oslavou významného jubilea našeho klubu. Diváci uvidí dokument o historii Sparty, show na ledě a zajímavá bude i dražba dresů, které oblékali vynikající sparťanští hokejisté,“ připomíná Petr Bříza, předseda představenstva.

Už v 11 hodin začne turnaj žáků prvních tříd. „Vedle malých sparťanů se představí výběry Slavie, Hvězdy, Kobry, Letců z Letňan a Zbraslavi. Při oslavách se tedy neohlížíme za minulostí, ale myslíme i na budoucnost,“ zdůrazňuje Pavel Geffert, šéftrenér sparťanské mládeže.

V 15 hodin vyjedou na led legendy sparťanské historie a jejich soupeřem bude tým složený z ruských a sovětských hvězd v čele s Kamenským, Žamnovem, Kovalenkem či Medveděvem. V brance Sparty bude Bříza, v obraně například Kročák, Hajdůšek a Kučera, v útoku pak Hrdina, Richter, Žemlička, Zelenka a další ikony. Koučem bude Bukač a jeho asistenty Výborný a Havel.

„Většinu spoluhráčů jsem dlouho neviděl, takže na zápas se moc těším. Věřím, že utkání orámuje důstojná atmosféra a snad budeme silnému týmu hostí zdatným soupeřem. Někdejší zápasy se sovětskými hokejisty byly vždy vypjaté, plné bojovnosti a myslím si, že tomu tak bude i v sobotu. Určitě to nebude žádný vesnický hokej, diváci se mohou těšit na krásné kombinace a pěkné góly,“ usmívá se Jiří Hrdina, trojnásobný držitel Stanley Cupu.

Vrcholem Dne sparťana bude od 19.30 extraligový hokej Sparty s úřadujícím mistrem Plzní. O čestné buly se postará legendární Vladimír Zábrodský, který přicestuje ze Švédska, kde žije již desítky let. „Výročí poznamená celou letošní sezonu, v níž se netajíme přáním vybojovat mistrovský titul,“ dodává Bříza.

Sparťané vyjeli na led už za císaře pána

Historie týmu se začala psát koncem roku 1903, kdy byl založen klub bandy hokeje s názvem AC Sparta Praha. Českým zemím tehdy vládl císař František Josef ve Vídni. O šest let později se klub přeorientoval na klasický lední hokej. Ve druhé polovině 30. let stála Sparta u zrodu celostátní ligy a v úvodních ročnících šlapala na paty suverénnímu LTC Praha. V roce 1950 však poprvé a zatím naposledy z nejvyšší soutěže sestoupila.

Po roční pauze se tým, v jehož názvu se mezitím objevily i Sokol, Bratrství či Spartak Sokolovo, mezi elitu vrátil a v letech 1953 a 1954 dokonce vybojoval mistrovský titul. Dres s typickým "S" na hrudi tehdy kromě hrajícího trenéra Zábrodského oblékali například slavní obránci František Tikal či Karel Gut.

Přestože i v následujících dekádách hájila modro-žluto-červené barvy klubu řada reprezentantů, dalšího ligového triumfu se Sparta dočkala až po 36 letech v roce 1990. O tři roky později ovládla i poslední ročník federální ligy.

V extralize zlomila Sparta neporazitelný Vsetín

V samostatné extralize sparťané poprvé prolomili nadvládu Vsetína v roce 2000, další tituly přidali v letech 2002, 2006 a 2007 a s osmi prvenstvími se v historickém pořadí zařadili na čtvrté místo za Jihlavu, LTC a Brno. V play off chyběla Sparta od sezony 1993/94 jen dvakrát, v roce 2000 navíc obsadila druhé místo v Evropské lize a o osm let později totéž zopakovala i na turnaji evropských mistrů s názvem Super Six.

Na těchto úspěších se podíleli hráči jako Petr Bříza, František Kučera, Jiří Vykoukal, Richard Žemlička nebo David Výborný, jehož otec František se jako trenér rovněž zařadil mezi klubové legendy. V předchozí sezoně obsadil tým z holešovické Tipsport areny, páté místo. Skvělé letošní výsledky dávají Spartě velkou šanci po šesti letech znovu zaútočit na titul.

Související