Úspěšnou tečku za povedenými oslavami 110 let od založení klubu a s nimi spojeným "Dnem sparťana" udělali hokejisté Sparty, kteří porazili v atraktivním duelu před více než deseti tisíci diváky Plzeň. Symbolicky se navíc připomněl nejlepší střelec nejen dosavadního průběhu extraligy, ale také dlouhé historie slavného klubu Petr Ton. Jako kdyby nechtěl zůstat pozadu za druhým v pořadí Jiřím Zelenkou, jenž se prosadil jako jediný sparťan v utkání legend proti ruskému výběru.

"Člověk se těchto zápasů při oslavách trochu obává. Ne nadarmo se říká, že hostující tým je pak trochu lépe připravený než domácí. Naštěstí dnes to všechno navazovalo a byla to hezká tečka na závěr hezkého dne. Utkání jsme zvládli a teď si užijeme společný večírek s legendami," pochvaloval si Ton v rozhovoru s novináři. "Jsme šťastní, že to vyšlo," netajil se čtyřicetiletý forvard.

Sám je přitom jediným v současném kádru Sparty, jenž zažil oslavy 100 let klubu zkraje roku 2004, kdy v metropoli vyhrálo Znojmo 5:1. "Shodou okolností jsem si na to dnes odpoledne vzpomněl, když jsem odpočíval. Pamatuji si na to velice dobře," ujistil Ton.

"Jen jsem se tak pousmál při vzpomínce, že jsem tehdy podepsal tříletou smlouvu a někomu jsem ještě říkal: 'Jooo, až se bude slavit 110 let, tak už tu budu hrát za veterány.' Uteklo to strašně rychle. Ale člověk je rád, že je zdravý a může hrát," doplnil Ton, jehož Jiří Hrdina vábil do týmu veteránů už pro jejich odpolední duel.

"Zaregistroval jsem to. Ale myslím, že bych asi dvě utkání během jediného dne nezvládl. Zvlášť když to nebyla žádná exhibice. Říkal mi Patrik Martinec, že to bylo ve slušném tempu. Bylo by to i určitě znevážení Plzně," zdůraznil Ton.

Dnes byl u toho i jiný pamětník zápasu se Znojmem - Ondřej Kratěna -, jenže v dresu Plzně. "Nijak jsme se o tom nebavili. Na nějaké takové špičkování před zápasem mě moc neužije. S Ondrou vycházíme dobře, zavoláme si a člověk si na to rád vzpomene, jak tady s klukama válčil, hlavně na ty největší úspěchy, ale nijak jsme to nerozebírali," přiblížil Ton.

Pro zápas ho maličko navíc nabudil Jiří Zelenka, který je v historickém přehledu kanonýrů Sparty hned za ním a postaral se o jedinou branku týmu sparťanských legend proti ruským hokejistům pod hlavičkou Gazpromu. "Dal toho góla, tak já mu hned odpověděl a máme to dnes spolu 1:1. Určitě je hezký, že se právě nám povedlo skórovat. Tak si dáme asi společně na oslavu panáčka," plánoval Ton s úsměvem.

Související