Historické zápisy hned dvou zámořských legend překonal český veterán Jaromír Jágr. Ve středečním utkání NHL pomohl gólem k výhře New Jersey nad Ottawou 5:2, a vytvořil tak nový rekord soutěže v počtu vítězných branek. Těch má nyní na kontě 122, o jednu více než legendární Gordie Howe.

S 693 trefami se Jágr zároveň osamostatnil na osmém místě historické tabulky střelců zámořské soutěže. Hvězdný kladenský odchovanec, který bodoval v pátém utkání za sebou, ale gól si připsal po osmizápasové odmlce, za sebou nechal Steva Yzermana a ztrácí jediný zásah na sedmého Marka Messiera.

Jágr skóroval v 23. minutě, kdy v přesilové hře zvýšil vedení Devils na 3:0. Domácí hokejisté měli zápas od začátku pod kontrolou a vedení drželi už od třetí minuty, kdy ve vlastním oslabení svým prvním gólem v sezoně otevřel skóre utkání Stephen Gionta. Dvěma asistencemi přispěl k vítězství Patrik Eliáš, jeden gól Senators vstřelil Milan Michálek.

"Je to neuvěřitelný počin, zvlášť když se podíváte na ten seznam jmen, která jsou v historickém pořadí střelců NHL kolem něj," řekl trenér New Jersey Peter DeBoer na adresu Jágra, jenž se poprvé v sezoně prosadil v přesilové hře.

Početní výhodu vybojoval právě český útočník s číslem 68, jehož v úvodu druhé třetiny fauloval Bobby Ryan. V závěru přesilovky "Ďáblové" založili rychlou akci, Jágr se na chvíli ocitl sám před brankářem Robinem Lehnerem a překonal ho bekhendovou střelou. Byl to jeho dvanáctý gól v sezoně, jímž potvrdil pozici nejlepšího střelce týmu - druhý Michael Ryder jich má na kontě devět.

Vítězné góly v NHL

Historické pořadí autorů vítězných gólů v NHL:

1. Jaromír Jágr (Pittsburgh, Washington, NY Rangers, Philadelphia, Dallas, Boston, New Jersey) 122, 2. Gordie Howe (Detroit, Hartford) 121, 3. Phil Esposito (Chicago, Boston, NY Rangers) 118, 4. Brett Hull (Calgary, St. Louis, Dallas, Detroit, Phoenix) 110, 5. Brendan Shanahan (New Jersey, St. Louis, Hartford, Detroit, NY Rangers) 109, 6. Teemu Selänne (Winnipeg, San Jose, Colorado, Anaheim) 108.

"Ďáblové" poprvé v prosinci vyhráli dva zápasy za sebou, když navázali na sobotní vítězství 3:0 nad Tampou Bay. Nyní je ale čeká opravdová zkouška: v pátek hrají s Anaheimem, druhým nejlepším týmem celé ligy, který má na kontě sérii šesti vítězství. "Bude to hodně těžký zápas," konstatoval Jágr.

Pozici nejlepšího celku Východní konference potvrdili hokejisté Pittsburghu, kteří zvítězili v Madison Square Garden nad New Yorkem Rangers 4:3 po samostatných nájezdech a připsali si pátou výhru v řadě.

"Tučňáci" vedli po dvou slepených gólech v úvodu třetí třetiny už 3:1, jenže o dvoubrankový náskok přišli. O jejich vítězství tak rozhodl až v páté sérii nájezdů Brandon Sutter, který byl jediným úspěšným střelcem v penaltové loterii.

První hvězdou večera byl vyhlášen kapitán Pittsburghu Sidney Crosby, který si připsal dvě asistence a v čele kanadského bodování znovu utekl na rozdíl tří bodů Patricku Kaneovi z Chicaga.

Výsledky NHL:

New York Rangers - Pittsburgh 3:4 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 2:2 - 0:0)
Branky: 36. Hagelin, 53. Zuccarello, 59. Brassard - 47. a rozhodující sam. nájezd Sutter, 33. Kunitz, 46. Dupuis. Střely na branku: 32:32. Diváci: 18 006.

New Jersey - Ottawa 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)
Branky: 3. Gionta, 13. R. Boucher, 23. Jágr, 40. Brunner (Eliáš), 50. Gelinas (Eliáš) - 26. Greening, 49. M. Michálek. Střely na branku: 33:25. Diváci: 14 032.