Gólman Michal Neuvirth se v pátečním utkání NHL postavil po sedmi týdnech do branky Washingtonu a dovedl tým k vítězství 3:2 nad Torontem. Pětadvacetiletý český hokejista, jehož agent Patrik Štefan koncem minulého měsíce prohlásil, že kvůli nízkému zápasovému využití chce pro svého klienta výměnu, kryl 32 střel a stal se první hvězdou zápasu.

Neuvirthovi, který v úvodu sezony dělal náhradníka Bradenu Hotbymu, ztížila pozici v týmu souhra několika okolností. V závěru listopadu během rozbruslení před utkáním s Montrealem stoupl na puk a poškodil si achilovku. Na jeho místo byl povolán Philipp Grubauer, jenž si v jedenácti utkáních připsal jen dvě porážky v základní době.

A český brankář po zotavení rázem putoval na tribunu. Vzhledem k tomu, že německý nováček chytal o den dříve a Holtby je z formy, dostal Neuvirth znovu šanci. "Byl jsem hodně nervózní. Po obědě jsem nemohl usnout. Cítil jsem se podobně, jako když jsem chytal první utkání v NHL. Přítelkyně mi radila, abych dělal to, co obvykle a snažil se chytat dobře," řekl po vítězném utkání pětadvacetiletý gólman.

Skličující pocity z něho spadly po vstupu na led během rozbruslení. "Začal jsem se cítit dobře a sebevědoměji a v duchu jsem si říkal, že to je jen další zápas, kterých jsem už v této lize několik odchytal. Můžu říci, že v ten moment už jsem si věřil a teď se cítím neuvěřitelně," uvedl Neuvirth, který v NHL naposledy startoval 22. listopadu. "Pravděpodobně bych to měl těžší, pokud bych v prvních minutách inkasoval. Ale nestalo se a nechci teď myslet na to, co by kdyby," dodal.

Zda si svým výkonem řekl o důležitější roli v týmu, ukáže čas, ale trenérovi Adamu Oatesovi se líbilo, jak si český gólman vedl. "Chytal skvěle. V první třetině měl několik zákroků, které ho dostaly do hry. To mu pomohlo. A po druhém inkasovaném gólu (ve 41. minutě se soupeř ujal vedení 2:1) nás fantastickým zásahem zachránil," prohlásil kouč Capitals, kteří následně otočili utkání góly Nicklase Bäckströma a Joela Warda. Další český hráč ve službách Washingtonu Martin Erat do zápasu nezasáhl.

Povedený Neuvirthův zákrok na Masona Raymonda:

Vítězná branka Joela Warda:

Výsledky NHL:

Washington - Toronto 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)

NY Rangers - Dallas 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

Columbus - Carolina 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)

Colorado - NY Islanders 1:2 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 0:1)

Edmonton - Pittsburgh 4:3 v prodl. (0:0, 0:2, 3:1 - 1:0)

Vancouver - St. Louis 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Související