Čeští hokejisté vyrazili do akce. Evropská část hokejového týmu čítající osm hráčů spolu s medailovou nadějí, snowboardcrossařkou Evou Samkovou, odletěla ve čtvrtek na olympijské hry do Soči. Česká výprava v Rusku se tak rozroste celkem o dalších osmnáct sportovců.

Generální manažer hokejového týmu Slavomír Lener si vybavil cestu do Nagana v roce 1998, kdy vedl tým s Ivanem Hlinkou a získali při premiéře hráčů NHL zlato. "Pamatuji si, jak jsme si s Ivanem Hlinkou dávali cíle, co je úspěch a neúspěch. Tenkrát pro nás byl cíl udělat medaili, ale jen pro nás pro trenéry, nikde jsme ho neprezentovali. Říkali jsme: neudělat ostudu, odehrát turnaj se ctí. Nevěděli jsme, do čeho jdeme, skoro půlka hráčů byla z Evropy," prohlásil Lener.

Tentokrát spolu s trenérem Aloisem Hadamczikem a realizačním týmem usedli na palubu speciálu v Praze Kbelích hokejisté Jakub Kovář, Alexander Salák, Michal Barinka, Tomáš Kaberle, Lukáš Krajíček, Roman Červenka, Petr Nedvěd a Jiří Novotný.

Stejně jako v Naganu, ani tentokrát nejsou čeští hokejisté hlavními favority na stupně vítězů, k těm patří domácí Rusové, obhájci zlata Kanaďané a Švédsko. "Úspěchem je každá medaile, ale jsou tam na papíře silnější družstva. Tyhle krátkodobé turnaje nejsou jen o jménech, a proto i my můžeme mít ty největší cíle. Bude to ale těžký," řekl útočník Červenka.

Veterán Nedvěd a Novotný dorazili k odbavení jako poslední. Obránce Lva Praha Novotný měl před odletem malinko stres, zamířil totiž nevědomky na Ruzyň a až manažer týmu Jan Černý jej po telefonu nasměroval správně.

"Říkal mi, zahni u toho majáku. Tak mu odpovídám: Kde, jsme na trojce na Ruzyni, tak jsem se vracel i se Zuzkou (manželkou)," smál se Novotný, který ale dorazil z výpravy jako předposlední. Zkušený dvaačtyřicetiletý Petr Nedvěd si naplánoval příjezd tak, aby v hale zbytečně nečekal. "Když se to podělá na začátku, tak je pak zlatá. Tak jsem to udělal vlastně schválně," řekl dobře naladěný Novotný.

Jágr dorazí až na turnaj, Samková nespala

Těsně před zahájením hokejového turnaje přiletí do Ruska přímo ze zámoří hokejisté působící v NHL. Jaromír Jágr a spol. přistanou v Soči ve třech skupinách v pondělí 10. února. Pauza v NHL totiž není zdaleka tak velkorysá jako v evropských soutěžích. O dva dny později tým vstoupí do turnaje zápasem se Švédy.

Samková, vítězka dvou závodů Světového poháru z této sezony i univerziády a druhá z X-Games, trénovala před odletem ve Špindlerově Mlýně. "Šla jsem spát až ve tři ráno, trošku jsem nestíhala a ještě jsem musela dobalit," řekla snowboardistka. Plánovala, že v olympijské vesnici vypne telefon a bude se soustředit na své závody.

Odletělo i kvarteto sdruženářů v čele s Miroslavem Dvořákem, letos dvakrát třetím v závodech Světového poháru, dva snowboardcrossaři, krasobruslařka Elizaveta Ukolová, biatlonista Michal Krčmář a uzdravený sjezdař Kryštof Krýzl.

Související