Dlouho očekávaný start olympijského hokejového turnaje v Soči je tady. Česká reprezentace se hned na úvod utká s papírově nejsilnějším protivníkem v základní skupině C, týmem Švédska. Kouč Alois Hadamczik se rozhodl, že s předstihem neoznámí, kdo nastoupí v české brance. Pravděpodobně to však bude Jakub Kovář, druhý kandidát na post jedničky Ondřej Pavelec bude duel sledovat jen z tribuny.

"Sestavu nechceme dopředu říkat, hlavně gólmany. Švédové taky vše sledují a připravují si podle toho podklady," řekl Hadamczik novinářům po dnešním tréninku. Ještě předtím ale Pavelec uvedl, že po letech bude hokej sledovat jen z tribuny a měl by nastoupit až do druhého duelu proti Lotyšsku.

"Oba gólmani z Evropy chytají velmi dobře a je až hlavolam, koho dát do branky. Ondra poslední utkání v NHL nechytal, tak jsem se rozhodl dát mu tři čtyři dny pauzu a v dalším zápase by měl jít do branky," vysvětlil Hadamczik.

Reprezentační kouč bude mít vedle Kováře k dispozici ještě Alexandra Saláka. Větší šance se ale dávají Kovářovi, který byl v uplynulých dvou měsících vyhlášen nejlepším gólmanem KHL a dařilo se mu i na poslední reprezentační akci. "Kluci vědí, kdo bude chytat, ale oficiálně zveřejňovat to nechceme," řekl Hadamczik.

V české sestavě bude nejspíš chybět i obránce Radko Gudas, který je nachlazený, má horečku a dnes netrénoval. "Není to s ním moc dobré. Spíše nepočítám s tím, že by hrál," uvedl trenér národního týmu. "Máme sedm obránců, hrát budeme na šest. Poradíme si," prohlásil.

Reprezentace má za sebou v kompletním složení dva tréninky, až v ostrém zápase se však podle Hadamczika ukáže, jak na tom hráči jsou a jak se vyrovnají se změnou kluziště, náročnou cestou a časovým posunem. "Těžko říct. Zatím jsme dělali jen drobné věci. Jsou to hráči vysokých kvalit a věřím, že se dají dohromady a budou hrát dobře," uvedl kouč.

S týmem dnes poprvé trénoval přesilové hry. Elitní pětice by měla hrát ve složení Židlický, Kaberle - Jágr, Plekanec, Červenka a jako druzí by na led měli chodit Rozsíval, Krejčí - Nedvěd, Eliáš, Voráček. "Docela se mi to líbilo. Věřím, že to bude dobré. Máme na přesilovky hodně kvalitních hráčů a rozhodnout může prakticky každý," řekl útočník David Krejčí, který bude v početních výhodách nastupovat na postu obránce.

Proti Švédsku se budou Češi snažit napravit nepříliš příznivou bilanci. Na olympijských hrách je v samostatné české historii ještě neporazili a na vrcholných turnajích vyhráli jen tři z posledních jedenácti zápasů. "Mají špičkového brankáře Lundqvista, výborné obránce, například Karlsson má více bodů než řada útočníků, a v útoku je zkušenost sama. Pokud chceme uspět, musí každý hráč podat více než stoprocentní výkon," konstatoval Hadamczik. Utkání začne v 18:00 SEČ.

Související