Čeští hokejisté porazili ve druhém utkání na olympijském turnaji Lotyšsko 4:2 a získali premiérové tři body do tabulky základní skupiny. O výhře rozhodli ve druhé třetině, kdy po gólech Jakuba Voráčka a Marka Židlického získali rozhodující dvoubrankový náskok. Střelecky se prosadili i Martin Erat a Jaromír Jágr. Základní část turnaje Češi uzavřou sobotním soubojem se Švýcarskem.

"Cítili jsme, že to máme víceméně pod kontrolou. I když skóre možná vypadalo vyrovnaněji, než jaký to byl zápas doopravdy. Mohli jsme přidat, kdyby bylo potřeba, ale cítili jsme, že můžeme trochu ušetřit síly na zítřek," řekl Jágr.

V brance českého týmu se tentokrát objevil Pavelec, kouč Hadamczik tak hned v úvodu turnaje využil všechny tři gólmany, které má v Soči k dispozici. Do hry se dostali i obránce Šmíd a útočník Hanzal, kteří proti Švédsku nehráli. Naopak i nadále chyběl Gudas, který po nemoci sice se spoluhráči absolvoval předzápasové rozbruslení, ale poté šel nabírat fyzičku na rotoped.

Pavelec měl od začátku podle očekávání méně práce než jeho protějšek Masalskis. Pozornost lotyšského brankáře, který sezonu působil i v Česku, vyzkoušeli Hemský, Milan Michálek, Erat nebo Frolík. Otevřít skóre se však favorizovaným Čechům nepodařilo ani v úvodní přesilové hře.

Bezbrankový stav se změnil až v 11. minutě, kdy Masalskise prostřelil Erat. Vedení ale národní tým neudržel dlouho. O minutu později byl vyloučen Hanzal a Lotyši jeho faul potrestali, i když rozhodčí gól Spruktse uznali až se zpožděním a po podnětu kolegy u videa. Sprukts totiž trefil kameru umístěnou v brance, od které se puk odrazil zpět do hřiště, a sudí to nepostřehli.

"Na devadesát procent jsem věděl, že to byl gól," přiznal Pavelec. Více než inkasovaný gól Čechy štvalo, že ve stejný čas byl opět vyloučen Hanzal, který po návratu z trestné lavice znovu fauloval.

"Nám nevadilo, že uznali gól. Byl, tak musel platit. Spíš nás zarazilo, že čas se posouval zpátky a hlavně, že faul z té doby byl uznán. Rozhodčí ale měli pravdu, takhle to v předpisech je. Kdyby dal Plekanec gól, neplatil by, bohužel vyloučení platilo. Je to absurdní, ale je to tak," řekl Hadamczik s poukazem na gólovou šanci českého kapitána před přerušením hry.

Ještě v závěru první třetiny však Češi získali vedení zpět. V přesilovce skóroval Jágr, který se prosadil i ve druhém zápase na turnaji. Jenže Lotyši dokázali opět vyrovnat. Ve 24. minutě se Vasiljevs trefil přesně k pravé tyčce Pavelcovy branky.

"Brankoviště je větší (než v NHL) a já jsem lehce zazmatkoval. Přesně jsem nevěděl, kde jsem. Takový gól bych měl chytit. Byla smůla, že se mu puk postavil, trefil to pěkně o tyčku," uvedl Pavelec.

Svěřenci trenéra Hadamczika měli i nadále střeleckou převahu, proti houževnatému soupeři se ale prosazovali těžko. Přesto dokázali získat vedení zpět. Nahození Zbyňka Michálka tečoval hokejkou Voráček a Masalskis kapituloval potřetí. V závěru druhé části potvrdil ofenzivní schopnosti Židlický, který pohotově zpoza branky zasunul puk za Masalskisova záda a zajistil dvoubrankové vedení. Bek New Jersey se stejně jako Jágr prosadil i ve středu při prohře se Švédy.

Navýšit český náskok mohli v další početní výhodě Židlický nebo Jágr, Masalskis ale držel tým ve hře o body. U levé tyčky osamocený Jágr mohl další trefu přidat i ve 48. minutě, ani tentokrát ale neuspěl. Prioritou Hadamczikova týmu však bylo už neinkasovat, což se nakonec podařilo. I proto, že Lotyši nevyužili 57 sekund dlouhou přesilovku pět na tři.

"Kdybychom dostali gól, tak by ten konec byl asi hodně nervózní. Zaplaťpánbůh, že jsme to ubránili. Zlaté vítězství," oddechl si obránce Zbyněk Michálek, který při oslabení zblokoval hned několik střel soupeře. "Já i předešlí (reprezentační) trenéři jsme s tímto soupeřem zažili větší nervy než dnes, kdy jsme se nemuseli strachovat až do konce o výsledek," dodal Hadamczik.

ČR – Lotyšsko 4:2 (2:1, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky 11. Erat (Krejčí, Hemský), 20. Jágr (Židlický, Plekanec), 28. Voráček (Z. Michálek), 37. Židlický (Hanzal, Nedvěd) – 14. Sprukts (M. Redlihs, Darzinš), 24. Vasiljevs (Pujacs). Rozhodčí: Pell (USA), Rönn (Fin.) – Schrader (Něm.), Wheler (Kan.). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1.

Česko: Pavelec – Židlický, Šmíd, Rozsíval, T. Kaberle, Z. Michálek, Barinka – Jágr, Plekanec, Červenka – Hemský, Krejčí, M. Michálek – Voráček, Eliáš, Erat – Nedvěd, Hanzal, Frolík. Trenér: Alois Hadamczik.

Lotyšsko: Masalskis – Rekis, Ozolinš, Bartulis, Kulda, Sotnieks, Pujacs, K. Redlihs – M. Redlihs, Sprukts, Darzinš – Karsums, Girgensons, Daugavinš – Indrašis, Vasiljevs, Keninš – Cipulis, Štals, Pavlovs. Trenér: Ted Nolan.