Novým trenérem hokejové reprezentace bude Vladimír Růžička. K potvrzení jeho angažmá chybí už jen podpis smlouvy, která má platit do domácího mistrovství světa v roce 2015. Současný kouč pražské Slavie nahradí Aloise Hadamczika, který odstoupil po olympijských hrách v Soči, a v nejbližších dnech ai vybere svůj realizační tým.

Hokejový svaz se tedy rozhodl, do funkce se těší i Růžička. Oficiální jednání však teprve proběhnou. "Po diskuzích s Vladimírem Růžičkou, s nímž jsem několikrát mluvil, a také předsedou představenstva Slavie Richardem Benýškem, předpokládáme, že by smlouva měla být uzavřena," prohlásil předseda svazu Tomáš Král.

Vladimír Růžička

Narozen: 6.6. 1963, Most
Národnost: česká
Hráčská kariéra: Litvínov (1979-87), Trenčín (1987-90), Edmonton (1990), Boston (1990-93), Ottawa (1993-94), Zug, Švýcarsko (1994), Slavia (1994-2000)
Reprezentace: 200 zápasů, 112 gólů
Trenérská kariéra: Slavia (od 2000), asistent reprezentace Česka (2002-04), reprezentace Česka (2004-05, 2008-10)
Úspěchy: jako hráč olympijský vítěz (1998), mistr světa (1985), stříbro z MS (1983) a OH (1984), bronz z MS (1987, 1989), jako trenér zlato z MS (2005, 2010), 2x vítěz extraligy (2003, 2008)
Ocenění: 2x vítěz domácí ankety Zlatá hokejka (1986 a 1988); 5x nejlepší střelec čs. ligy (1984-86, 1988-89), 4x vítěz kanadského bodování (1984, 1986, 1989, 1996)

Sám považuje celou věc za prakticky uzavřenou. "Říkám, že je to na 99,9 procenta, ačkoli naprostá jistota ještě není. Už však nevím, co by tomu mohlo zabránit. S Vláďou jsme si na to dali ruku, takže zbývá jen věc dotáhnout formálně se sekretářem svazu Martinem Urbanem," uvedl Král.

Ačkoli si od návratu charismatického trenéra slibuje hodně, za spasitele z říše pohádek Růžičku nepovažuje. "Vláďa v sobě něco má, co ani nedokážu pořádně pojmenovat. Věřím, že dojde teď zase k nějaké změně, nastartuje se to a přijdou i výsledky. Neberu to ale tak, že teď přijde 'Růža' a rázem budeme kandidáty na vítězství na olympiádě, tak to určitě není," zdůraznil Král.

Stvrzení dohody Růžičkovým podpisem očekává v nejbližších dnech, jmenování asistentů během deseti dnů až dvou týdnů. "Ať už jde o počty nebo složení, nevidím důvod, proč bychom mu neměli vyhovět. Nikdy se v minulosti nestalo, že bychom se s někým v tomto ohledu dostali do problémů," poznamenal Král.

Téměř jistě bude chtít Růžička pokračovat ve spolupráci se současným asistentem ve Slavii Ondřejem Weissmannem, s nímž v minulosti hrál za Litvínov a společně působili i u národního týmu. "Mně už nadhodil nějaká jména, z nichž jedno je, řekl bych, klasické, a další, která mi přišla zajímavá," řekl Král. Spekuluje se o olympijském vítězi z Nagana Jaroslavu Špačkovi, který spolupracuje s Plzní, či jiných hráčích zlaté generace.

Fanoušci glosují Růžičkův návrat k reprezentaci.

"Je to celé na Vláďovi, a když to maličko přeženu, jsme připraveni mu splnit jakékoliv požadavky. Jsme připraveni mu vyhovět, ať už bude chtít dva, nebo čtyři asistenty. Problém by nastal, kdyby řekl, že nechce nikoho a bude to dělat jen on sám, to bychom neschválili," dodal Král.

Padesátiletý Růžička vedl národní mužstvo už v letech 2004 až 2005, kdy povýšil do funkce hlavního kouče z role asistenta Slavomíra Lenera, a následně také v letech 2008 až 2010. Právě od roku 2004 se s Hadamczikem střídali, nikdo jiný reprezentaci v posledních deseti letech netrénoval.

Slavia dala Růžičkovi zelenou

Zelenou dostal Růžička i od majitelů Slavie, kde pracuje jako kouč a sportovní manažer. "Rozhodli jsme se, že nadřadíme zájmy českého hokeje nad zájmy klubu a Vladimíra Růžičku na rok uvolníme," uvedl v tiskové zprávě předseda představenstva klubu Richard Benýšek.

Majitelé Slavie kouče uvolní do konce domácího mistrovství světa v roce 2015 v Praze a Ostravě. Tuto sezonu, ve které Slavia bojuje o play-off a čtyři kola před koncem základní části ztrácí na první desítku tři body, ale dokončí jako trenér A-mužstva. Loni v srpnu podepsal Růžička se Slavií tříletou smlouvu.

Fanoušci glosují Růžičkův návrat k reprezentaci.

Bude tak nutné vyřešit kolizi ohledně Růžičkova působení v extralize a přípravy na květnové mistrovství světa v Bělorusku. Už 10. dubna hraje český národní tým v Děčíně první zápas Euro Hockey Challenge proti Dánsku, začátek přípravy navíc startuje ještě o pár týdnů dříve pro hráče, kterým skončila klubová sezona.

Národní tým čeká celkem v přípravě šest utkání - dvojzápasy doma s Dány, pak s Nory a také ve Švýcarsku. Na začátku května se ještě konají Švédské hry. Mistrovství světa v Minsku se hraje od 9. do 25. května. Slavia v případě postupu do play-off může být ve hře teoreticky až do 29. dubna, kdy se hraje rozhodující sedmé finále. Při pádu do skupiny o udržení by hrála do 23. března.

K nároďáku chce kouč Weissmanna. Přijde i Špaček?

Slavia se služeb své ikony úplně zbavit nechce. Růžička tak zůstane i v době působení u národního týmu spjatý se klubem jako sportovní konzultant pro majitele klubu a bude působit i u mládeže.

Na lavičce Slavie je Růžička od listopadu 2000 a při svém předešlém působení u reprezentaci v letech 2004 až 2005 a 2008 až 2010 souběžně klub vedl. Po případném dočasném provizoriu v této sezoně se chce v příštím ročníku věnovat národnímu týmu naplno.

Fanoušci glosují Růžičkův návrat k reprezentaci.

"Pokud budu dělat národní mužstvo, tak na to chci mít klid. Určitě bych nedělal áčko Slavie. Je to velké rozhodnutí, proto je to tak složité," řekl Růžička v úterý v rozhovoru s novináři.

Naznačil také, že by rád stejně jako dříve spolupracovat se svým současným asistentem Ondřejem Weissmannem. Slavia bude hledat na nadcházející sezonu po téměř čtrnácti letech nového hlavního kouče a zřejmě i asistenta. Na pozici dalšího asistenta u reprezentace se spekuluje také o Jaroslavu Špačkovi, který spolupracuje aktuálně s Plzní.

Související