S příchodem Vladimíra Růžičky na místo hlavního trenéra české reprezentace se na hokejovém svazu čekají velké změny. Na sportovním úseku to dokonce vypadá, jako by trenér měl najednou větší váhu než třeba generální manažer. Pokud si Růžička ukáže prstem na někoho jiného, bude se z této funkce pakovat Slavomír Lener. Především ale svaz čeká, že pod novým koučem omládne národní mužstvo.

Šesté místo na olympijském turnaji v Soči bere svaz jako zklamání a dělá kroky k jeho nápravě. V první řadě vybral Růžičku jako nástupce za odvolaného Aloise Hadamczika, jehož hodnocení akce, výkonu jednotlivců, přístupu mužstva i atmosféry v kabině si vedení svazu převzalo.

"Trenér říkal, že v šatně problém nevnímal, ani ve vztahu hráčů k němu. Měl za to, že výkonnost šla nahoru. Čtvrtfinále ale bohužel dopadlo, jak dopadlo. Nevydařilo se gólmanovi, ale pan Hadamczik zdůraznil, že tím nechtěl ani v nejmenším snižovat výkony Ondry Pavelce," uvedl šéf svazu Tomáš Král. Čeští hokejisté podlehli ve čtvrtfinále s USA 2:5.

"Hadamczik převzal před výkonným výborem veškerou zodpovědnost za nominaci i výsledky. Výkonný výbor vzal následně na vědomí jeho odstoupení z postu hlavního kouče reprezentace," řekl Král. Zda by Hadamczik skončil, kdyby sám nerezignoval, odhadnout nedokázal.

Předseda Českého svazu ledního hokeje Tomáš KrálPředseda Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král

Kontrakt byl zatím ukončen jen Hadamczikovi. "Jakmile bude ustanoven nový realizační tým, budeme teprve ukončovat smlouvy současným členům realizačního týmu, kdyby třeba někoho chtěl nastupující trenér i nadále využít," uvedl Král.

Vymění Růžička šéfa Lenera?

Nejistá je i pozice generálního manažera. "Sláva Lener je zaměstnancem svazu a zůstává jeho šéftrenérem, to se nemění. Když bude mít Vláďa Růžička jinou představu, budeme to respektovat," řekl Král.

Kontrakt s Růžičkou má být uzavřen s okamžitou platností do mistrovství světa 2015, které uspořádá Česká republika. "Pak bychom se bavili, co bude dál," uvedl Král.

Protinávrhy nebyly. Král ale připustil, že dalším osloveným byl trenér Sparty Josef Jandač, jenž působil v letech 2008 až 2010 u národního týmu jako Růžičkův asistent. "Odpověděl ale, že teď to nepřipadá v úvahu s ohledem na klub. Říkal, že od práce teď nemůže odejít a že by to nedělal ani souběžně," přiblížil Král.

Na zahraniční kouče prý není správný čas

Zaznělo i jméno Miloše Říhy z Omsku. "Byla tu i jména zahraničních trenérů, ale to by byl běh na dlouhou trať a ani jsme nebyli přesvědčeni o tom, že je na to český hokej připravený. Jméno Vládi Růžičky nám vyšlo jako nejlepší varianta a dali jsme se touto cestou," doplnil Král.

Před novým trenérem teď stojí úkol zabudovat mladé hráče do reprezentace, což by měla být, vzhledem k praxi ze Slavie, Růžičkova parketa. "V tom ale neobjevujeme Ameriku, to jsou věci, jimiž se zabýváme neustále," řekl Král.

Národní tým potřebuje mladou krev

Sám by rád viděl větší obměnu kádru. "Nejsem žádný hokejový profesor, ale mladým klukům fandím a důvěřuju. Slibné náznaky byly vidět už v Rusku na posledním turnaji Euro Hockey Tour, kde odehráli špičkový turnaj. Kdybych měl říci svůj názor, tak náš současný tým je přestárlý," prohlásil Král.

Olympijskou nominaci s vysokým věkovým průměrem ale chápal. "Bral jsem to tak, že tu byla mimořádná generace, a chtěl jsem věřit, že na jeden konkrétní turnaj si to na pár dnů může sednout, těm hráčům se to může povést a zasloužili by si to. Teď už bych si ale přál, abychom vyrazili cestou razantní obměny kádru," dodal Král.

Související