Hokejisté Sparty zakončili základní část extraligy sérií tří porážek. Něco podobného se Pražanům, kteří dlouhodobou část soutěže suverénně ovládli, stalo poprvé. Útočník Petr Ton po čtvrtečním domácím nezdaru proti Pardubicím přiznal, že je to před začátkem play-off pro tým varování. Zároveň ale věří, že se v nadcházející pauze sparťané dobře připraví na rozhodující fázi sezony a od čtvrtfinále budou hrát stejně jako na začátku sezony, kdy drtili soupeře ofenzivní silou.

"Nemáme z toho radost. Víme, že končit základní část porážkou, shodou okolností třetí v řadě, není zrovna veselé. Možná že je teď dobře, že budeme mít pauzu. Vše si v klidu můžeme rozebrat. Je to takový vztyčený prst a varování," řekl Ton novinářům po prohře 0:3 s Pardubicemi. "Na druhou stranu víme, že to nic neznamená. Nejdůležitější nás čeká a my už myslíme na osmnáctého, kdy nás čeká první (čtvrtfinálový) zápas," podotkl nejproduktivnější hráč a nejlepší střelec Sparty i celé extraligy.

V posledních zápasech se mu ale stejně jako jeho spoluhráčům střelecky nedařilo. Pražané poprvé v sezoně doma neskórovali, v posledních třech zápasech vstřelili jen tři góly. "Není to jen o mně, ale o týmu. Doufám, že jsme si to vybrali, a věřím, že od čtvrtfinále přijde pro nás všechny to nejlepší," uvedl čtyřicetiletý Ton. Zároveň si ale uvědomuje, že v play-off bude základem úspěchu kvalitní obrana. "Počítají se jen vítězství, a ne to, kolik to je nebo jestli Ton dá gól," řekl.

Hráči dostali pár dní volno

Sparťané dostali po čtvrteční předehrávce volno, zpět do tréninku se zapojí až v neděli. "Věřím, že se opět sejdeme s čistou hlavou a s pohodou, kterou jsme měli a poslední dobou jsme ji ztratili," řekl Ton. Pražané měli v závěru základní části šanci překonat extraligový rekord v počtu získaných bodů. Nakonec se jim to ale nepodařilo. Za jedenáct let starým maximem Pardubic zaostali o bod. "Na to jsme nemysleli," uvedl.

Kouč Sparty Josef Jandač přiznal, že na výkonech se mohla projevit i slabší motivace. Vítězství v základní části si tým zajistil s velkým předstihem. "Těžko říct, jestli to tak bylo. Každý sportovec chce vyhrávat pořád. My hráči jsme se o tom nebavili, řeší to jen fanoušci a novináři, kteří mohou říkat, že máme nahráno. My jsme ale taky jen lidi a liga je vyrovnaná," řekl Ton.

Útočník, který se v průběhu sezony dostal do čela klubových statistik v počtu vstřelených branek, musel v závěru základní části hrát netradičně s celoobličejovým krytem.

"Naposledy se mi to stalo v sezoně 1999/2000, když mi bruslí rozřízli celý spodní ret, tak jsem s tím odehrál pár utkání ve Finsku. Ale nelimitovalo mě to," uvedl Ton, který má momentálně zašitý horní ret. Řešil prý jen, zda hrát s plexi, nebo s mřížkou. "Jsem zvyklý koukat přes plexi, proto jsem si ho vzal. Nepříjemné to je, v podstatě jenom když člověk potřebuje pít," přiznal. Do zápasů play-off by ale už měl nastoupit bez krytu.

Související