Hokejisté Slavie zvítězili ve čtvrtém utkání předkola play-off nad Pardubicemi 1:0, srovnali stav série a vynutili si rozhodující pátý zápas. O postupujícím do čtvrtfinále se tak rozhodne v neděli na východě Čech. Jedinou branku utkání vstřelil v 54. minutě Marek Tomica, brankář Dominik Furch udržel poprvé v sérii čisté konto.

Skupina o umístění poračovala výhrami Litvínova a Kladna. O vysoké výhře nad Karlovými Vary rozhodl Litvínov už v první třetině, ve které svému neoblíbenému soupeři nastřílel hned čtyři branky, a nakonec vyhrál 5:1. Kladno porazilo Chomutov 2:1.

Slavia nastoupila bez kapitána Kadlece i útočníka Langhammera, hosté už mohli počítat s forvardem Tyborem. Autor čtyř branek z úvodních dvou zápasů série se zařadil zpět do druhé řady místo Rusa Mozera.

Hned v úvodu prověřil pardubického Hudáčka Krenželok, na druhé straně čelil Furch Sýkorově ráně. Slavia se následně ubránila při Jelínkově trestu. V páté minutě měl šanci Jelínek, vzápětí pálil od modré čáry i Knot. Pak se dostaly do náporu Pardubice, ale neprosadily se ani při čtyřminutovém trestu Valacha. Největší šanci měl po Tyborově střele Nosek, který minul levou tyč odkryté branky. Hudáčka pak otestoval Krenželok.

Ve druhé třetině se Slavia přes obranu dlouho do šance neprosadila. Hosté naopak mohli získat vedení. Ve 26. minutě se prosadil individuálně Cetkovský, ale Furch oba jeho pokusy kryl. Slávistického gólmana nepřekonal po kombinaci druhé útoku ani Tybor, neuspěl ani od modré čáry střílející Kolář.

Východočeši nezužitkovali ani svou čtvrtou přesilovku, Furch svými zákroky napravil svůj trest za vyhození puku do hlediště. Ve 37. minutě se ukázali v ofenzívě i slávisté, ale Klhůfek dvakrát v krátkém sledu neměl přesnou mušku. Za hosty mohl ještě před druhou pauzou otevřít skóre opět aktivní Tybor.

Úvod třetí třetiny patřil znovu Pardubicím. Furch si ale poradil s pokusy Koláře, Sýkory i Tybora. Při Žejdlově vyloučení minul Tybor a Vašíček vystřelil do slávistického gólmana, v oslabení se natlačil před pardubickou branku Jelínek, ale Hudáček situaci ustál.

Další šanci měl v 53. minutě Nosek, ale Furch jeho bekhendový pokus vytěsnil. Pak měl práci i Hudáček. Ze slávistického náporu nejdříve vytěžil šanci Stránský a v 54. minutě se po Jelínkově přihrávce už prosadil před brankou Tomica. Zvýšit mohl Žejdl, na druhé straně mohl vyrovnat Nosek. V závěrečném tlaku při power play měl největší možnost Benák.

Slavia Praha - ČSOB Pojišťovna Pardubice 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Branka a nahrávky: 54. Tomica (P. Jelínek, Stránský). Rozhodčí: Fraňo, A. Jeřábek - Charvát, Zavřel. Vyloučení: 5:0. Bez využití. Diváci: 5708. Stav série: 2:2.

Slavia: Furch - Knot, Kolařík, Valach, Wharton, Šenkeřík, Holub, od 32. navíc Štich - Bednář, Žejdl, Krenželok - Stránský, P. Jelínek, Tomica - Skokan, V. Růžička ml., J. Doležal - Vrdlovec, Klhůfek, Poletín. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.

Pardubice: Hudáček - Benák, Ďaloga, Gregorc, Vašíček, Píša, V. Kočí - P. Sýkora, T. Zohorna, Cetkovský - Radil, T. Nosek, Tybor - Kolář, Nahodil, Semorád. Trenéři: Venera a Říha ml.

Litvínov a Kladno se radovaly v boji o umístění

Zápas na litvínovském stadionu Ivana Hlinky začal o patnáct minut později, protože hosté se na cestě do Litvínova zdrželi kvůli nehodě. Do duelu tak Energie nastoupila bez rozbruslení a na jejím výkonu se to projevilo. "Nahrálo nám to do karet," uznal trenér domácích Miloslav Hořava.

Domácí už v první třetině překonali brankáře Řehoře čtyřikrát, dvakrát z toho byl úspěšným střelcem Hanzl. Ve druhé třetině přidal pátý gól kapitán Trávníček, který dnes oslavil 34. narozeniny. Hosté se ke slovu dostali až ve třetí části, kdy Francouze překonal Balán.

"Po čtyřech gólech inkasovaných ve druhé desetiminutovce první třetiny jsme se snažili odehrát utkání se ctí, což se nám povedlo. Domácí ale vyhráli zaslouženě," řekl trenér Energie Jaromír Kverka.

Souboj Kladna a Chomutova byl plný vyloučení, jen v první třetině rozdali rozhodčí sedm trestů. Oba týmy využily jednu přesilovou hru. Nejdříve se prosadil hostující David Hruška, následně vyrovnal kapitán Rytířů Patera, který se v sestavě Středočechů objevil po více než dvou týdnech.

V podobném duchu se nesla i druhá část. Tisícovka návštěvníků, kteří na zápas za symbolické vstupné ve výši jedné koruny přišla, moc pohledného hokeje neviděla. Radost jim ale udělal gól obránce Koláříka ve 36. minutě. Ve třetí části měly šance oba celky v dlouhých přesilových hrách pět na tři, ani jednomu se to ale nepodařilo.

Verva Litvínov - Energie Karlovy Vary 5:1 (4:0, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 12. Hanzl (Posmyk, Ručinský), 15. Majdan (Jurčík, Pavlík), 16. Lukeš (Hübl), 18. Hanzl (Martynek, Ručinský), 23. Trávníček (Pavlík, Chaloupka) - 46. Balán (Pohl). Rozhodčí: Homola, R. Polák - Hejl, Kajínek. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. Diváci: 826.

Litvínov: Francouz - Stříteský, Gula, Posmyk, Zeman, Chaloupka, Pavlík - Jánský, Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Ručinský - Majdan, Jurčík, Trávníček. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

Karlovy Vary: Řehoř - Rýgl, Bičánek, Kubka, Gulaši, Dresler, Šmach - Pohl, Balán, Zaťovič - Buc, Roman Vlach, Kytnár - Zucker, R. Hruška, R. Dlouhý. Trenéři: Mlejnek a J. Kverka st.

Rytíři Kladno - Piráti Chomutov 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 12. Patera (David Růžička), 36. Kolářík - 7. D. Hruška (Jaroslav Svoboda, Bartečko). Rozhodčí: Minář, Horák - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 9:7, navíc David Růžička (Kladno) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 1000.

Kladno: Chábera - David Růžička, T. Kaberle, L. Procházka, Černošek, Majeský, P. Hořava, Kolářík - M. Hořava, Havlíček, Tenkrát - Strnad, Lukáč, Bílek - Rudovský, Patera, Eberle - Dalecký, Machač, Bajaruns. Trenéři: Čelanský, Neliba a Zajíc.

Chomutov: M. Růžička - Pulpán, Malec, J. Stehlík, M. Jass, J. Mrázek, Krstev, Bartejs - Bomersback, Jaroslav Svoboda, Bartečko - D. Hruška, J. Straka, Kubinčák - Balej, Račuk, Hřebejk, od 21. navíc Sikora, Kämpf, O. Kaše. Trenéři: Beck, R. Kaše a Martínek.