Update: Interpretace výzkumu zmiňovaného politology níže - totiž, že politická korektnost per se přispěla k posunu postojů americké veřejnosti vůči rovnosti Afroameričanů - je sporná.

Politologové Vráblíková a Císař argumentují, že k vítězství hrubého podstolového politika v prezidentských volbách přispěly elity svým dlouhodobě pasivním postojem ke xenofobii a šovinismu. Kvůli zneužívání jazyka některými politickými elitami však dnes řada z elit nemůže tušit, co je jim doporučováno.

Kateřina Vráblíková, polilotožka na Univerzitě v Mannheimu, a Ondřej Císař, politolog na Sociologickém ústavu Akademie věd, upozorňují, že české politické ani umělecké elity nebyly nikdy aktivně proti-xenofobní, proti-šovinistické, nebo proti-rasistické, a zmiňují, že aktivní politická korektnost v americké politice mezi lety 1940 a 1970 přispěla k převratnému posunu postojů veřejnosti vůči rovnosti Afroameričanů.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru