Slunečné počasí a rychlá dráha, tak zní poslední předpovědi na neděli před 120. Velkou pardubickou České pojišťovny. Sobotní rovinové dostihy ukázaly, že dráha by měla vyhovovat koním, kteří preferují pevný podklad a že by nedělní vrchol sezony mohl být opravdu rychlý.

Takové podmínky vyhovují například Sixteen, která před dvěma lety zaběhla dosud platný rekord dostihu pod 9 minut. Naopak komplikaci by současné podmínky mohly znamenat například pro obhájce vítězství Tiumena.

Ráno před dostihem byl škrtnut Baggio ze stáje Wrbna Racing, považovaný mnohými experty a sázejícími za tajný tip. "Včera měl čtyřicítky horečky. Ani nemůžu popsat, jak se cítíme," řekl zklamaný trenér Čestmír Olehla.

Že se za optimálních podmínek a bez nečekaných komplikací typu kolizí může zrodit nový rekord, nasvědčuje vedle stavu dráhy přítomnost hned několika rychlých koní, kteří rádi běží dostihy z předních pozic a podílejí se na udávání tempa.

Přesně takto si počínal při svém dosud životním dostihu v roce 2008 Amant Gris, dalším rychlíkem v poli je Bremen Plan. Řadu dalších koní by mohly přimět k aktivnímu pojetí obavy z možných kolizí, které obvykle potkávají koně na zadních pozicích.

Server iHNed.cz komentuje šance jednotlivých aktérů, u každého koně najdete také aktuální sázkový kurs s tendencí vývoje oproti předchozím dnům.

 


1 TERESINA, ž. Marcel Novák, stáj Luka-Mandak, 100:1 ()

Expertka na malé dráhy

 Ryzka ze stáje prezidenta Jockey Clubu Václava Luky v Chotouni byla až do loňského roku specialistkou na menší regionální dráhy, kde kůň musí vedle skokanských schopností prokázat také značnou dávku obratnosti, neboť se tam často zatáčí a mění směr kursu. Její specialitou jsou zejména závodiště Netolice a Kolesa u Kladrub.

Trenér František Zobal, vítěz Velké pardubické z roku 1976, připravoval klisnu obezřetně a trpělivě jí ordinoval úkoly, na které stačí. I proto Teresina dokončila všech 25 startů své překážkové kariéry a sedmkrát dokázala vyhrát. Nyní ji ale čeká nejtěžší dostih kariéry, kde se karty míchají úplně jinak. Srovnatelnou zkoušku absolvovala jen v loňské Ceně Labe, kde skončila čtvrtá. Také žokej Marcel Novák je specialista na menší překážková závodiště.


2 IL EN REVE, ž. Pavel Složil, Architekti 75, 100:1 ()

Dva veteráni

Dvanáctiletý valach absolvoval téměř celou kariéru v Irsku, kde dokázal čtyřikrát vyhrát. Statisticky to znamenalo úspěch při každém jedenáctém startu. Loni zkoušel štěstí ve Velké pardubické a dostal se do cíle na posledním osmnáctém místě. Zpátky domů už nejel, jako novou akvizici jej získal šéf Dostihového spolku Pardubice Miroslav Petráň. Příliš radosti mu zatím neudělal – první tři letošní dostihy nedokončil, v lepším světle se ukázal až v srpnové kvalifikaci. Tam senzačně zamířil kilometr před cílem na špici, v závěru mu ale došly síly.

Pro Velkou pardubickou povolal majitel do sedle zkušeného ostrovana Kena Whelana, který se proslavil druhým místem v roce 1999 s Risk of Thunderem v barvách herce Seana Conneryho. Jenže tři hodiny před startem se zranil v rámcovém dostihu a musel být povolán náhradník Pavel Složil.


Javor3 JUVENTUS, ž. Jan Korpas, Javor, 18:1 ()

Spolehlivá mašina

Stáj Javor se mnohokrát radovala na pardubickém závodišti z cenných úspěchů a opakovaně v jejím dresu zářil žokej Josef Váňa, nejprve s běloušem Kedonem a později právě s Juventusem, který začíná mít ve Velké pardubické podobné renomé spolehlivého stroje jako někdejší Váňův „trenažér“ Decent Fellow – už byl druhý, třetí i pátý.

Jedenáctiletý ryzák s výraznými bílými odznaky v poslední době laboroval se zdravotními problémy, letos se ale zdá být fit. Dvakrát se umístil doma i v Itálii a opět předvádí pro něj typickou spolehlivost. Pokud by se vypisovaly kursy na dokončení Velké, musel by být horkým favoritem. Ale vítězství by z jeho strany připadalo v úvahu jen při nečekaném progresu.


Jan Červenka4 JUNG, ž. Bohuslav Mátl, Jan Červenka, 44:1 ()

Nenápadný rychlík

Dlouho se mluvilo o tom, že 6900 metrů Velké pardubické je pro polského hnědáka v majetku známého pražského advokáta Jana Červenky příliš dlouhých. Trenérka Pavlína Baštová to přesto zkusila a napodruhé se dočkala. Zatímco první účast Junga v nejslavnější steeplechase před dvěma lety skončila ztrátou jezdce na dropu, loni valach finišoval šestý a jen těsně mu unikla dotovaná příčka.

Jedno je jisté – pokud se Jung dostane do své optimální formy, bývá nebezpečným soupeřem i pro zavedené hvězdy. Naposled to dokázal druhým místem za Mandarinem v jarní kvalifikaci. Při druhém letošním startu „nechal nohy“ ve Velkém vodním příkopu. Dráhu zná, se svým jezdcem Bohuslavem Mátlem tvoří sehraný tým. Při troše štěstí může zabojovat o metu, jež mu loni těsně unikla – dotaci.


5 LIRAIN, ž. Josef Váňa mladší, Luka - www.trdelnik.com, 14:1 ()

Přestupový žolík

Někdy stačí málo, aby se o koni začalo mluvit v úplně jiném světle. Devítiletý Lirain, bratr známého překážkáře Lisharpa, dosud běhal za malou stáj bez většího úspěchu nebo vítězství. Zkoušel štěstí v loňské Velké pardubické i britském Cheltenhamu, ani jednou se ale nedostal do cíle a jeho největším výsledkem dlouho zůstávalo páté místo z Ceny Vltavy 2007. V létě jej koupili Václav a Radek Lukovi a svěřili jej Josefu Váňovi. Brzy nato finišoval druhý v poslední kvalifikaci.

V Lirainovi bezesporu dřímá potenciál, otázkou zůstává, jak velké jsou jeho rezervy a v jeho neprospěch hraje také poměrně krátká doba na aklimatizaci v nové stáji. Přesto je v tomto koni něco, co jej opravňuje k roli tajného tipu pro odvážnější sázkaře. Jeho případné umístění určitě nepřekvapí, zvláště když jej pojede Josef Váňa mladší – nejlepší překížkový jezdec své věkové kategorie.


Dr. Charvát6 BEJRUT, ž. Pavel Kašný, Dr. Charvát, 50:1 ()

Náladový pán

Velkou kariéru začínal v tréninku Josefa Váni, vyhrál svého času Velkou mosteckou steeplechase a byl třetí v Gran Premio Merano. Od té doby uplynulo pár let a devítiletý Bejrut má za sebou zdravotní problémy i období, kdy se výkonnostně hledal.

Jeho současný trenér Jiří Janda snad mezitím na něj našel recept. Po neúspěšných dvou startech letos zkusil změnu taktiky, naordinoval Bejrutovi aktivní průběh dostihu na špici a valacha najednou začalo závodění opět bavit. Vyhrál dostih na 5200 metrů, tentokrát jej ale čeká úplně jiná výzva. Ačkoli je jedním ze dvou koní podnikatele Jiřího Charváta na startu, vzhledem k rozdílným tréninkovým centrálám zřejmě spolupráce nepřichází v úvahu.


7 BAGGIO, ž. Jaroslav Brečka, Wrbna Racing  

NESTARTUJE


8 BREMEN PLAN, ž. Jiří Kousek, Stáj Nýznerov, 4:1 ()

Překážkový Mozart

Poprvé se proslavil před čtyřmi lety, když mu los zabránil v účasti v největším rovinovém dostihu sezony Českém derby. Brzy ale přešel  na překážky a od té doby září jako kometa. Už jako tříletý vyhrál poprvé v Pardubicích, předloni triumfoval v Ceně Vltavy a loni v Ceně Labe. Dlouho platilo kuriózní pravidlo: Bremen Plan buď zvítězí, nebo nedojde do cíle.

Je mu teprve sedm let a je vlastně na samém začátku. V červnu impozantně vyhrál druhou kvalifikaci a byť o dva měsíce později zklamal jako horký favorit „až“ čtvrtým místem, stájový jezdec Holčákových Jiří Kousek si jej vybral pro Velkou pardubickou a to říká mnohé.

Měl by se podílet na diktování tempa a ačkoli takto dlouhý dostih ještě neběžel, v týdnu se posunul do role sázkového favorita. Pokud se mu hned při první účasti povede Velkou vyhrát, barvy stáje Nýznerov se nebudou radovat poprvé. Už dvakrát je v Pardubicích proslavil Maskul.


9 RUBÍN, Martina Růžičková, Orling, 177:1 ()

Dostihový "Eddie Eagle"

Jezdkyně a trenérka Martina Růžičková, manželka herce Rudolfa Jelínka, jede Velkou pardubickou počtvrté a ve svých sedmačtyřiceti letech by si ráda splnila sen: podívat se do cíle. To se jí dosud nepodařilo a pokud jde o papírovou formu jejího Rubína, bude to mít těžké i tentokrát.

Hnědák stáje Orling figuroval na startovní listině už loni, byl ale uveden jako náhradník pod čarou a na start se nakonec nedostal. Zatím nedokázal vyhrát ani jeden z třiceti překážkových startů a jeho letošním maximem bylo druhé místo v dostihu třetí kategorie. Velmi bychom to houževnaté ženě v sedle přáli, ale máme obavy, že boj největšího outsidera letošního ročníku rozhodně není předem vyhraný.


10 TIUMEN, ž. Josef Váňa starší, Köi Dent, 3,5:1 ()

Obhájce vítězství

Vývoj letos devítiletého valacha ve vítěze Velké pardubické probíhal postupně a vlastně přirozeně. I jeho kdysi na čas zastavily zdravotní problémy, ale už předloňské třetí místo v Ceně Vltavy mnohé naznačilo. Když loni donesl Josefa Váňu staršího k šestému vítězství ve Velké pardubické, tleskalo koni v majetku zubaře Iva Köhlera celé Česko.

Díky tomuto úspěchu měl letos kvalifikaci do vrcholu sezony jistou a mohlo se soustředit na ladění formy. Poprvé a naposled se představil v srpnu, kdy doběhl na 5200 metrů druhý za tréninkovým kolegou Mastmanem. Že si ho i letos vybral Josef Váňa, se v kuloárech šeptalo už na sklonku léta.

Tentokrát to ale bude mít hnědák polského původu zase o něco těžší. Ne že by na koně dopadal mediální tlak, ten vnímají jen jezdci a trenéři. Ale pevná dráha pro něj v neděli nebude optimální. Jinak samozřejmě patří k hlavním favoritům.


11 VALLDEMOSO, ž. Dušan Andrés, DS Sendy Ostrava Neuvirt, 12:1

Borec z Ostravy

Nejmladší kůň na startu se narodil v chovu svého majitele Konráda Neuvirta z Ostravy. Ve Velké pardubické startoval už jeho bratr Varcas, ale Valldemoso začínal opatrně na menších regionálních drahách a trenér Jiří Uhl dlouho váhal, zda skutečně ryzáka poslat do slavného dostihu. Poté, co letos nastartoval sérii tří vítězství za sebou na třech různých drahách, vrcholící snadným úspěchem ve čtvrté kvalifikaci, nabralo přání majitele o Velké pardubické reálné rozměry.

Do jeho sedla se vrací zkušený Dušan Andrés, vítěz z roku 2007 se Sixteen, což je nesporný plus bod. Valldemoso však navzdory svým kvalitám půjde především sbírat zkušenosti. Má za sebou náročný rok a přestože ukazuje velký talent, čeká jej ještě dlouhá cesta. Na podzim obvykle jeho forma jde dolů a realizační tým musel v poslední přípravě poněkud improvizovat kvůli počasí.


12 LAKREG, Martin Liška, M&T Bell-Metal, 50:1 ()

Outsider s nostalgickým rodokmenem

Bude zřejmě jedním z nejméně nápadných startujících. Desetiletý valach Lakreg, připravovaný mladou a dosud méně známou trenérkou Janou Minaříkovou pro stáj M&T Bell-Metal, doběhl v loňském ročníku devátý. Letos dokončil dva ze tří startů a jeho ambicí nejspíš bude zopakovat loňský výsledek.

Pro experty je největší podívanou jeho rodokmen – otec Regulus vyhrál před patnácti lety České derby o rekordních patnáct délek, matka Lakonka ve stejné éře patřila ke špičkovým rovinovým klisnám. Jenže Lakreg se na rovinách neprosadil a všechna tři vítězství ve svém životě dosáhl ve steeplechase. Poslední přišlo před půldruhým rokem. Jeho úspěch by byl krásným příběhem, ale zkušený jezdec Martin Liška by musel vyčarovat životní úspěch obou aktérů.


Sixteen13 SIXTEEN, ž. Josef Bartoš, Jaroslav Bouček Buc-film, 4:1 ()

Bílá střela

Bílou klisnu filmového producenta Jaroslava Boučka zná většina národa, vždyť už dvakrát vyhrála Velkou pardubickou (2007 a 2008) a je jasnou volbou Josefa Bartoše, jezdecké jedničky trenéra Váni a rovněž dvojnásobného vítěze. Desetiletá Sixteen disponuje nejen dobrými skokanskými schopnostmi, ale také vysokou rovinovou třídou a v závěru maratonské trati dokáže přijít s neuvěřitelným zrychlením.

Loni ji ale porazil tréninkový kolega Tiumen a také v posledních měsících mluvili lidé z jejího okolí i dostihoví odborníci o tom, že Sixteen momentálně hledá sama sebe a že to prostě není ono. V červnové kvalifikaci byla třetí, v srpnové čtvrtá – žádné propadáky, ale v uplynulých letech jsme byli zvyklí, že ke konci léta už měla pronikavou formu.

To všechno ale nic neznamená. Velká pardubická se běží až v říjnu a podle posledních zpráv ze zákulisí se zdá, že se Sixteen konečně dostala do pohody. Navíc nedělní podmínky s rychlou dráhou jí budou sedět – pozor na tuto bílou hvězdu, může se stát druhou trojnásobnou vítězkou historie po Lady Anne.


14 KOBUZ, Libor Šimůnek, Jasna, 50:1 ()

Váňova "toulavá kamera"

Další z pěti svěřenců Josefa Váni v dostihu hájí barvy stáje Jasna, před dvěma týdny mezinárodně zviditelněné druhým místem Budapesta v Gran Premio Merano. Podobně jako třeba Teresina dlouho sbíral zkušenosti na menších regionálních oválech, loni byl například druhý ve Velké benešovské steeplechase. V aktuální sezoně vyhrál Velkou cenu Přerova v Radslavicích a svou stáj uspokojil třetím a čtvrtým místem v kvalifikacích.

V neděli nejspíš zůstane ve stínu zájmu sázejících, pro Libora Šimůnka ale představuje slušnou šanci na dokončení Velké. I on patří do skupiny, pro kterou je dobrou zprávou, že letos je poprvé dotováno prvních sedm míst.


15 MR BIG, ž. Noel Fehily, Mark Hunter a Hugh Villiers, 44:1 () 

Britský kolohnát

Už patnáct let nevyhrál Velkou pardubickou žádný cizinec, naposled v polovině 90. let žokej a trenér Charlie Mann s It’s A Snipem. Ten samý Charlie Mann letos podruhé za sebou přiváží do Pardubic mohutného ryzáka Mr Biga. A je to velký paradox: zatímco loni jej všichni uváděli jako nebezpečného soupeře, po šestnáctém místě bez nadějnějšího momentu jej tentokrát všichni domácí pozorovatelé odsouvají do pozice outsidera.

Podceňovat Manna však není radno nikdy, zvláště když má koně, který už pardubické podmínky zná. Loni neměl na trati větší problémy, v závěru však nedokázal zrychlit a držet krok s nejlepšími. Po návratu domů byl dobře čtvrtý v Cheltenhamu.

Rok 2010 zahájil už v lednu (britská překážková sezona probíhá v modelu podzim – jaro), je tedy takříkajíc nejdéle „na nohou“ z celého startovního pole. Jediné vítězství slavil v únorovém dostihu amatérů v Sandownu na 4900 metrů. Jako velká hrozba pro domácí opravdu nevypadá, ale lze od něj čekat oproti loňsku silné zlepšení. Na co to bude v neděli stačit, uvidíme.


16 TEVIOT, ž. Luboš Urbánek, Englic, 30:1 () 

Česká kachna

Existují koně, kteří si vyloženě libují na měkkém až hlubokém podkladu a v situacích, kdy déšť mění dostihy v bahenní zápasy. Sedmiletý ryzák domácího původu Teviot je jedním z nich, snad to zdědil po svém otci Regulusovi. Druhý kůň trenéra Jiřího Jandy v dostihu tak v neděli rozhodně nenajde podmínky podle svého gusta.

Celou kariéru střídá velké výkony se slabšími, loni dokázal dvakrát vyhrát a ukořistil mimo jiné prestižní Cenu Vltavy. Letos podobně jako řada soupeřů startoval dvakrát - ve Velké ceně města Pardubice byl třetí a v srpnovém dostihu pátý, mimo jiné za Tiumenem a Bremen Planem. Jeho žokej Luboš Urbánek jej dobře zná, hlavním cílem bude zřejmě doběhnout do cíle.


17 MANDARINO, ž. Jaroslav Myška, EŽ Praha, 6:1

Miláček tribun

Tento kůň má svůj příběh a většina členů dostihové obce má pro něj slabost. V neděli půjde na start jako nejlepší z šesti startujících narozených v Česku. Syn někdejší skvělé klisny Městi a odchovanec svého trenéra Stanislava Popelky dokázal mimo jiné jako jediný v historii vyhrát třikrát Prvomájovou steeplechase, ale v posledních dvou sezonách se začíná stále více prosazovat i v Pardubicích a to jej výrazně odlišuje od některých dalších specialistů na regionální dráhy.

Dvakrát byl druhý ve Zlatém poháru, vždy za nedostižným Royal Mouginsem, a v loňské Velké pardubické finišoval čtvrtý. Letos vyhrál jednu kvalifikaci, ve svém posledním startu porazil mimo jiné Amant Grise a Sixteen. Žokej Jaroslav Myška, jeden z nejlepších v tuzemsku, cítí, že má zřejmě největší šanci na premiérový úspěch ve Velké pardubické. Držet palce mu bude řada příznivců včetně vlastního fan-klubu.


Dr. Charvát18 ASPIRANT, ž. Jan Faltejsek, Dr. Charvát, 10:1 ()

Hvězda "dostihové Chelsea"

Hnědák polského původu je velkou nadějí nejúspěšnější české stáje současnosti Dr. Charvát na zopakování vítězství z roku 2006 s Decent Fellowem. Svěřenci Františka Holčáka je ale teprve sedm let (podobně jako Bremen Planovi) a má ještě dost času na sbírání klíčových zkušeností. V posledních letech v Pardubicích vyhrál Memoriál Rudolfa Poplera, kraloval i ve Velké jesenné steeplechase v Bratislavě. Jeho letošní forma šla prudce nahoru – zatímco na jaře se mu nedařilo, vítězstvím v srpnové kvalifikaci se posunul do okruhu favoritů.

Jan Faltejsek je dalším členem české jezdecké špičky, který zatím čeká na úspěch ve Velké pardubické a pro mnohé na první pohled nečekaně spojil síly s valašskou centrálou rodiny Holčákových.


19 LIGRETA, Lucie Baluchová, Sorbon Malá Bystřice - Hrbáček, 100:1

Dvě ženy na trati

Obě jsou pardubické stálice a mají za sebou úspěšné kariéry, ale s jejich startem ve Velké pardubické už počítal asi málokdo. A přesto se jezdkyně Lucie Baluchová a desetiletá klisna Ligreta nevzdaly a v neděli si zkusí splnit velký sen o zdolání kursu Velké pardubické.

Baluchové nasedlá koně pro životní dostih její partner Vít Hrbáček, chovatel a majitel Ligrety. Ryzka svého času vyhrála Cenu Vltavy před pozdější hvězdou Sixteen, pak ji ale brzdily zdravotní problémy. V posledních měsících dokončila oba své starty ve Světlé Hoře i Pardubicích. Určitě má na to, aby přišla do cíle.


Hřebčín Albertovec20 AMANT GRIS, ž. Marek Stromský, Stáj Hřebčín Albertovec, 6:1

Morální vítěz

Scény z roku 2008 si pamatuje většina diváků: Amant Gris s žokejem Markem Stromským probíhá po impozantním výkonu jako první cílem Velké pardubické, ale vzápětí je diskvalifikován pro neobjetí točného bodu za desátou překážkou a tedy nedodržení kursu. Ve stejný večer umírá v nemocnici těžce nemocný běloušův majitel Josef Hájek. Pro mnohé je jedenáctiletý valach dodnes morálním vítězem Velké a po nešťastném ročníku se hodně mluvilo o tom, že v příštích letech určitě vyhraje i oficiálně. Jenže do života Amant Grise zasáhly zdravotní komplikace, mezitím byl přestěhován do tréninku Radka Holčáka a nějakou dobu ladil formu.

Nyní se zdá být všechno v pořádku, zjara vyhrál dva menší dostihy v Pardubicích a následně finišoval třetí v srpnové kvalifikaci. Podobně jako Sixteen, i jemu by nedělní podmínky měly hrát do karet.

Amant Gris zůstává v rodinném majetku Hájkových a do jeho sedla se vrátil smolař Marek Stromský. Pro albertoveckého patriota a jednoho z nejzkušenějších překážkových jezdců byla druhá říjnová neděle v posledních letech tragická. V roce 2008 byl diskvalifikován, v letech 2007 a 2009 se jeho koně tragicky zranili. Tato smůla už jednou musí skončit!