Bylo to drama do posledního cvalového skoku. Josef Váňa, který za deset dní oslaví 58. narozeniny, obhájil na devítiletém hnědákovi Tiumenovi ze stáje Köi Dent loňské vítězství ve Velké pardubické a slavný dostih o 4,5 milionu korun vyhrál posedmé v kariéře.

"Co přijde dál? Třeba už nic, nejsem žádný mladík a klouby o sobě dávají vědět stále víc," smál se šťastný Váňa. Druhý skončil Amant Gris a třetí Sixteen, celkem doběhlo do cíle 12 z 19 koní.

Ovace 35 tisíc lidí na tribunách nebraly konce, Váňovi příznivci ale slavili nadvakrát. Výsledek se zkoumal u zeleného stolu a hlediště bylo v nejistotě ještě dlouhé minuty po doběhu.

Do cílové roviny se vřítili bok po boku Tiumen a dlouho vedoucí bělouš Amant Gris ze stáje hřebčína Albertovec. Poslední překážku skákali prakticky současně a brzy bylo jasné, že více sil bude mít Tiumen. Podél bariéry cválající Amant Gris se ale nevzdával a snažil se obhájci vítězství přiblížit.

V té chvíli šel Tiumen blíž k bariéře, což Marka Stromského v běloušově sedle přinutilo změnit stopu. Od té doby začal svou ztrátu opět stahovat, i kvůli tomu, že Váňa na chvíli ve vítězné pozici přestal jezdit. V cíli Amant Gris ztrácel na hnědáka nejmenší možný rozdíl v dostihovém sportu – nos.

O dotaci pro vítěze 1,8 milionu korun tak rozhodlo nějakých deset centimetrů, možná jedna koňská nozdra. To všechno po 6900 metrech trati a 31 překážkách.

"Musel jsem to zkusit a protest podat. Pana Váni si moc vážím a určitě to neudělal úmyslně, ale tohle byla situace na posouzení rozhodčími," řekl Stromský, který se radoval i z druhého místa jako obrovské satisfakce. Přesně před dvěma lety projel s Amant Grisem cílem Velké pardubické jako první, rozhodčí jej ale diskvalifikovali pro neobjetí točného bodu a tedy nedodržení kursu dostihu.

"Jsem dnes jako v pohádce, prožil jsem skvělý den. Už lidé říkali panu Hájkovi, že by mě měl vyměnit, protože mu přináším smůlu, tak jsem rád, že jsme to dnes protrhli a dokázali, že to není pravda. Rozhodnutí komise respektuji a před panem Váňou smekám, stále nám mladším dává za vyučenou," dodal Stromský.

Místo pro dva koně?

Inkriminovanou situaci zhruba 200 metrů před cílem bylo možné posoudit různě, shodli se po doběhu experti. Zatímco Stromský po dostihu ukazoval odřenou pravou holínku, jak se po Váňově manévru zachytil o bariéru, samotný vítěz si nebyl ničeho vědom. "Bylo tam u bariéry místa pro dva koně, projet se vedle mě dalo," konstatoval Váňa.

Rozhodčí nakonec rozhodli šalamounsky. Uznali protest hřebčína Albertovec s tím, že tísnění proběhlo, ale nemělo vliv na výsledek dostihu. Váňovi pak uložili pokutu 500 korun. Všichni zúčastnění se shodli, že verdikt rozhodčích je třeba respektovat a žádné další polemiky už neproběhly.

"Dostihové komisi nebylo co závidět, to víme všichni,“ řekl Josef Bartoš, který skončil třetí s bělkou Sixteen.

Atmosféra těsně před verdiktem ale byla vypjatá. "Nechci si ani představovat další osud rozhodčích, kdyby pořadí v cíli otočili, Josef Váňa je miláček publika. Podle mého názoru komise rozhodla správně,“ řekl šéf Dostihového spolku Miroslav Petráň.

Jediný pád na Taxisu

Tiumen nastupoval na start jako sázkový favorit, v zákulisí se ale hodně spekulovalo o tom, jak si poradí s pevným podkladem. Počasí v Pardubicích bylo celý víkend slunečné a už sobotní rovinové dostihy ukázaly, že dráha je rychlá.

Přitom Tiumen má raději měkčí půdu, už kvůli zdravotním problémům, které v minulosti absolvoval. Váňa letos jeho formu ladil pomalu a obezřetně, naordinoval mu pouze srpnový start se svým synem, výsledkem bylo slibné druhé místo.

Letošní ročník se odbýval podle očekávání ve svižném tempu, na němž se od prvních metrů podílel další favorit Bremen Plan. Ten ale ztratil svého jezdce Jiřího Kouska už na Francouzském skoku a od té doby výrazně stouply akcie Váňových svěřenců.

Na Taxisu spadl jediný kůň, nejmladší účastník Valldemoso. Obě jezdkyně v poli se nedostaly přes polovinu dostihu – Martina Růčiková vypadla ze sedla Rubína už na Popkovickém skoku, naděje Lucie Baluchové s Ligretou ukončila jedenáctá překážka.

Největší část dostihu pak odtáhl Amant Gris společně s Bejrutem, zatímco Tiumen a také Sixteen se drželi v závětří. Měla to být právě Sixteen, jíž měly nedělní podmínky maximálně vyhovovat, ale Bartoš byl nakonec rád za třetí místo.

"Když jsme vybíhali do závěrečného travnatého okruhu, tušil jsem, že budu mít problém udržet i čtvrtou pozici. Tiumen je zkrátka lepší, stačil mu letos jediný start na rozběhnutí," řekl Bartoš. "Porazili nás výborní koně, ale smekám i před Sixteen. Kde vzala v této formě sílu na cílovou rovinu, to nevím, každopádně zrychlila. Ona už je profesionálka, neměla problém na žádném skoku. Jel jsem si celý dostih vlastní cestičkou, ale už za Havlovým skokem jsem viděl, že jiní mají více sil."

Velký dostih opět zaběhl domácí odchovanec Mandarino, jemuž se podařilo zopakovat loňské čtvrté místo. "Snažil jsem se trochu schovat mezi předními koňmi, aby si Mandarino mohl odpočinout, ale on v těchto dostizích ještě potřebuje trochu sbírat zkušenosti. Z umístění máme radost," konstatoval žokej Jaroslav Myška.

Překvapením bylo páté místo Teviota. Kůň trenéra Jiřího Jandy v samém závěru odkázal o 3/4 délky na šesté místo dlouho aktivního Liraina. "Moc jsem nevěřil, že Teviot prostojí sedm kilometrů a dával jsem si velký pozor, abych ho nezahltil. Teď už vím, že jsem možná mohl bojovat s Mandarinem. Je to velký výsledek, když přihlédnete k tomu, že půda byla dnes proti němu. Na měkké dráze je ještě o třídu lepší," vysvětloval žokej Luboš Urbánek.

Do cíle se dostal i jediný zahraniční účastník Mister Big, ovšem na posledním 12. místě. "Moc se k tomu nedá říct, světlý moment jsme neměli," krčil rameny Noel Fehily, patřící mezi britské jezdce s největšími pardubickými zkušenostmi.

 


 

120. Velká pardubická České pojišťovny (6900 m, 4.5 milionu Kč)
1. TIUMEN (ž. Josef Váňa, Köi Dent) - 25:10 (f)
2. AMANT GRIS (ž. Marek Stromský, Hřebčín Albertovec) - 5:1
3. SIXTEEN (ž. Josef Bartoš, Jaroslav Bouček Buc film) - 3,25:1
4. MANDARINO (ž. Jaroslav Myška, EŽ Praha) - 77:10
5. TEVIOT (ž. Luboš Urbánek, Englic) - 44:1
Dále doběhli: Aspirant, Kobuz, Lakreg, Juventus, Bejrut a Mr Big.
Výrok: tuhý boj nos – 3 1/4, čas 9:03,73