Velký dopingový skandál je na světě – tentokrát se ale netýká sportovců. Jedenáct koní dubajské stáje Godolphin šejka Muhammada bin Rašída Maktúma, vládce Spojených arabských emirátů, mělo pozitivní dopingový test. K nálezu došlo ve stáji v Newmarketu, a proto se případem začala zabývat britská zastřešující organizace British Horseracing Authority. Všichni koně mají zastavenou činnost.

Odpovědnost na sebe vzal trenér Mahmúd Zarúni, mezi jehož svěřence patřil i Monterosso, loňský vítěz Světového poháru v Dubaji, nejbohatšího dostihu planety s dotací deset milionů dolarů.

"Udělal jsem katastrofální chybu. V té době koně nezávodili a já jsem si neuvědomil, že tím, co dělám, porušuji pravidla. Mohu se jen omluvit za škodu, kterou jsem způsobil Godolphinu a celému dostihovému sportu," uvedl v tiskovém prohlášení Zarúni, jemuž nyní hrozí doživotní zákaz fungování v tomto sportu.

Závodní ředitel stáje Crisford pro BBC řekl: "Jeho Výsost šejk Mohammed byl naprosto zděšen, když se o případu dozvěděl, počkáme ještě na výsledek šetření BHA, než přijmeme jakákoliv interní opatření," řekl s tím, že mu šejk nařídil okamžitě prověřit všechny postupy a kontoroly.

British Horseracing Authority odebrala 9. dubna vzorky 45 Zarúniho koním a 11 z nich bylo pozitivních. V těle zvířat se našly mimo jiné anabolické steroidy etylestranol a stanozolol.

Dubajští šejkové jsou celosvětově největšími dostihovými investory. Koně vlastní v Irsku, Británii, Francii, USA, Austrálii, JAR, Spojených arabských emirátech i dalších zemích.

Související