Český jezdec Karel Abraham obsadil druhé místo v tréninku třídy Moto2 před nedělní Velkou cenou silničních motocyklů v Brně. Na nejrychlejšího Španěla Fonsiho Nieta ztratil pouhé dvě tisíciny sekundy. Abrahamův čas přitom dnešnímu tréninku dlouho vévodil, Nieto jej těsně předstihl až v samém závěru.

Úvodní trénink třídy Moto2 naopak příliš nevyšel Lukáši Peškovi, který se ztrátou 1,960 sekundy obsadil až 30, místo. Jen o jedno místo za ním skončil další domácí jezdec Patrik Vostárek, o jehož startu v brněnském závodě se rozhodlo až v noci ze středy na čtvrtek.

Lorenzo vévodil kategorii MotoGP

Nejlepší dva jezdci průběžné klasifikace MotoGP Španělé Jorge Lorenzo a Dani Pedrosa ovládli trénink královské kategorie. Ve třídě do 125 ccm byl nejrychlejší další Španěl Nicolás Terol, český jezdec Jakub Kornfeil měl patnáctý čas.

Lorenzo dosáhl nejrychlejšího času na jedno kolo 1:57,215, druhý Pedrosa byl o 0,541 sekundy pomalejší. Na členité brněnské trati Lorenzo potvrdil, že jeho největší zbraní je vyrovnaná jízda. V měření nejvyšší rychlosti na rovinkách totiž skončil až šestý s průměrem z pěti úseků 294,5 km/h. Své kvality potvrzoval hlavně v zatáčkách.

Naopak na rovinkách vyždímal ze svého motocyklu nejvyšší rychlost Pedrosa, který jako jediný pokořil o dvě desetiny třísetkilometrovou hranici. Krok s dvojicí Španělů drželi pouze italští jezdci Valentino Rossi a Andrea Dovizioso.

Rossi bude hrozit

Třetímu Rossimu chybělo na Lorenza 0,606 sekundy, jeho dnešní výkon po zranění byl nicméně příslibem dramatického nedělního souboje o prvenství. Na brněnské trati bude Rossi obhajovat loňský triumf a z minulého roku drží z tréninků i traťový rekord 1:56,145.

Také ve třídě do 125 ccm ovládli trénink španělští jezdci, kteří měli v nejrychlejší pětici čtyřčlenné zastoupení. Mezi kvarteto Terol, Marc Márquez, Pol Espargaró a Esteve Rabat se dokázal vklínit pouze na druhé místo Brit Bradley Smith, jenž měl na Terola ztrátu 0,507 sekundy.

Kornfeil nebyl s patnáctým místem příliš spokojen. "Chtěl jsem se umístit okolo desátého místa. Nejlepší čas jsem zajel v posledním kole, kdy se mi podařilo se držet Terola. Myslím si ale, že bych tento čas dosáhl i bez něj," řekl.

Postěžoval si, že v závěrečných kolech se před ním pořád pletl někdo ze soupeřů. "Na moje maximum z loňského roku, které jsem dosáhl na aprilii, mi ještě půl vteřiny chybí. Chtěl bych v sobotní kvalifikaci tento čas vylepšit a dostat se na čas okolo 2:09," uvedl Kornfeil.

Další dva čeští jezdci Ladislav Chmelík a Andrea Toušková, kteří startují na divokou kartu, nedosáhli limitu 107 procent času nejrychlejšího jezdce. Pokud se v sobotní kvalifikaci nezlepší, do závodu se nedostanou.

Tréninky na GP České republiky, 10. závod MS silničních motocyklů:

Do 125 ccm: 1. Terol (Šp./Aprilia) 2:08,010, 2. Smith (Brit./Aprilia) -0,507, 3. Márquez (Šp./Derbi) -0,788, 4. P. Espargaró (Šp./Derbi) 0,812, 5. Rabat (Šp./Aprilia) -1,444, 6. Webb (Brit./Aprilia) -1,815, ...15. Kornfeil (ČR/Aprilia) -2,857, 27. Chmelík (ČR/Honda) -10,718, 29. Toušková (ČR/Honda) -12,497.

Moto2: 1. Nieto (Šp./Moriwaki) 2:04,875, 2. Abraham (ČR/FTR) -0,002, 3. Tomizawa (Jap./Suter) -0,032, 4. Talmácsi (Maď./Speed Up) -0,135, 5. Simón (Šp./Suter) -0,157, 6. Takahaši (Jap./Tech 3) -0,164, ...30. L. Pešek (ČR/Moriwaki) -1,960, 31. Vostárek (ČR/Suter) -1,998.

MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 1:57,215, 2. Pedrosa (Šp./Honda) -0,541, 3. Rossi (It./Yamaha) -0,606, 4. Dovizioso (It./Honda) -0,658, 5. Hayden (USA/Ducati) -1,071, 6. Edwards (USA/Yamaha) -1,282.