Jásal s divokými tifosi, pumpoval radostně pěstí, ale když přišel na tiskovou konferenci, nasadil tradičně zasmušilý výraz. Přitom Fernando Alonso právě pro Ferrari vyhrál po dlouhé době domácí závod v Monze. Před novináři se usmál jen na chviličku, když popoháněl Buttona s Massou, aby se místo koukání na záběry ze závodu šli posadit za stůl. "Pojďte se, já vám pak klidně dám svoje DVD,“ žertoval devětadvacetiletý Španěl.

HN: Jste třetí, zpátky v souboji s Webberem a Hamiltonem o titul. Berete to také tak?
Každý dobrý výsledek vás povzbudí. Ale stejně musíte pořád tvrdě makat a nepřijít o jediný bod v soutěži. S novým bodovým systémem každý závod může pořádně zamíchat pořadím. Před týdnem ve Spa to byl mizerný víkend, teď zase parádní. Jde o to předvádět vyrovnané výkony každý závod. Teď by to chtělo být ve zbývajících pěti závodech pokaždé na stupních vítězů.

HN: Cítíte šanci na titul?
Vím, že ji ještě mám. Jde ještě o hodně bodů, budou to hodně důležité závody. Dneska si to užijeme, v pondělí a úterý poděkuji týmu v Maranellu (sídlo Ferrari - pozn. autora), ale pak už začneme vymýšlet, jak se dotáhnout na čelo.

HN: Jaké to je vyhrát s Ferrari v Monze?
Přirovnal bych to k tomu, když jsem vyhrál v roce 2006 doma před španělskými fanoušky. Tohle byl pro mě speciální víkend, těžko se to popisuje, ale věřte mi, že v tom bylo hodně emocí.

HN: Přitom jste na pole position zaspal start a předjel vás Button...
Byl to hodně stresující moment. Myslel jsem si, že to je v pohodě, ale Jenson byl rychlejší. V první zatáčce jsem do něj zezadu ťuknul, to mě vyhodilo a když jsem dopadl, škrábnul jsem Massu. Nevěděl jsem, jestli budu schopný s autem pokračovat. Naštěstí se nic nestalo...

HN: ...a pak to bylo jen čekání na zastávku v boxech?
Ne, zkoušel jsem ho předjet. Naše vozy dnes byly jasně rychlejší než mclareny. Ale Jenson neudělal žádnou chybu.

HN: Takže rozhodla rychlost mechaniků Ferrari v boxech?
Ctil jsem, že to bylo rychlé, až jsem byl překvapený. Musím poděkovat mechanikům, odvedli fantastickou práci.

HN: Vaše zastávka v boxech trvala jen 3,4 vteřiny. Zažil jste někdy rychlejší?
Ani nevím. Ale myslím, že jednou jsme zvládli za 3,2. Dnešní zastávka v boxech mi ale připadala nejrychlejší ze všech. Přitom to nebylo jednoduché: všichni jsme cítili tlak od fanoušků i to, že musíme předstihnout Jensona.

HN: Věděl jste po pit stopu hned, že tenhle závod vyhrajete?
Když jsem se poprvé podíval do zrcátka, viděl jsem, že je Jenson docela daleko. Ale nějak jsem pozapomněl, že jede rychlostí 320 km/h. Takže mě dojel a vjeli jsme do zatáčky bok po boku. Zvládl jsem to a pak už tušil, že by to mělo vyjít.

HN: Když jste vyhrál F1 v letech 2005 a 2006, hájil jste bodový náskok před soupeři, teď útočíte ze zadní pozice...
Ale vím, o čem to je. V roce 2007 jsem byl dvacet bodů zpět a ztrátu jsem dotáhnul až v posledním závodě. Samozřejmě by bylo lepší být první a náskok bránit. Teď si nemůžeme dovolit žádnou chybu. Je čas z nás vytáhnout maximum.

HN: Jaké to je vyhrát v Monze před tifosi?
Nikdy jsem si nepředstavoval, že to bude tak skvělé. Fantasticky jsem do Ferrari zapadl, tým i fanoušci mě přijmuli lépe, než jsem kdy snil. Byl to krásný šok být na pódiu před fanoušky Ferrari a radovat se s nimi.

HN: Přitom už jste tady vyhrál Grand Prix v roce 2007.
To ale fanoušci neměli zrovna radost, byli jsme přece rivalové v boji o titul. Tehdy ta výhra nebyla ani zdaleka tak hezká.

Související